Jaka ławka treningowa do ćwiczeń w domu?

Jaka ławka treningowa do ćwiczeń w domu?

Spis treści

Ławki treningowe są nie tylko popularnym, ale także podstawowym sprzętem zarówno w domowych, jak i profesjonalnych siłowniach. Wyróżnia je przede wszystkim wszechstronne zastosowanie i możliwość wykonywania różnych ćwiczeń - na mięśnie brzucha, klatki piersiowej, a także mięśnie grzbietu czy nóg . Wiele zależy jednak od wyboru danego sprzętu i jego funkcjonalności. Na rynku dostępne są proste modele, bez możliwości regulacji, jak również takie, które pozwalają modyfikować kąt nachylenia, czy też ćwiczyć nogi lub barki. Jak więc wybrać odpowiednią ławeczkę treningową do domowej siłowni?

Jakie są rodzaje ławek treningowych?

Dla osoby, która nie ma zbyt dużego pojęcia o sprzęcie do ćwiczeń siłowych, wybór odpowiedniej ławki treningowej nie będzie prostym zadaniem. Różnorodność tego typu sprzętów jest bardzo duża, co wynika z mnogości innego sprzętu, który można wykorzystać do wypracowania perfekcyjnej sylwetki.

Ławka treningowa klasyczna

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem ławeczki treningowej jest ławka prosta . To dość uniwersalny sprzęt, który pozwala ćwiczyć różne partie mięśni i co najważniejsze - nie tylko mięśnie klatki piersiowej . Ponadto, można dodatkowo używać akcesoriów, które będą z nią kompatybilne, np. wyciąg górny i dolny. Z kolei ławka skośna jest szczególnie dedykowana osobom, które chcą wzmocnić mięśnie brzucha i górnych partii klatki piersiowej .

Ławeczka pod sztangę ma znacznie większy rozmiar i wykonana jest z wytrzymalszych materiałów. Musi bowiem pozwolić na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń siłowych z obciążeniem. Przy zakupie należy uwzględnić przewidywane obciążenie, które ławeczka treningowa będzie musiała utrzymać. Regulowana ławka treningowa jest świetnym wyborem do wykonywania ćwiczeń dla osób, które w planie mają zróżnicowane ćwiczenia. Jej nadrzędną funkcją jest możliwość regulowania pod różnymi kątami.

Ławka treningowa z wyposażeniem

Ławka rzymska z podparciem do grzbietu skupia uwagę przede wszystkim swoją funkcjonalnością treningu. Przy jej wykorzystaniu można trenować mięśnie proste i skośne brzucha, a także wzmocnić dolną część pleców . Modele tego typu posiadają regulowane podparcie biodrowe, które pozwala dostosować jej rozmiar do wzrostu, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania.

Ławka do ćwiczeń składana z modlitewnikiem umożliwiaj wykonywanie ćwiczeń w wygodnej pozycji. Wykorzystuje się ją do treningu nóg, mięśni klatki piersiowej, ramion, tricepsów, przedramion, a także mięśni obręczy barkowej . Wybierając ławkę treningową warto jeszcze zwrócić na model nazywany ławką Scotta . Jest ona bardzo przydatna podczas ćwiczeń z hantlami lub sztangą w pozycji siedzącej . Najczęściej jest ona wyposażona w stojaki i pokrętło dociskowe, które zapewnia stabilność w trakcie ćwiczeń.

Jakie mięśnie można ćwiczyć na ławce?

Ławka regulowana czy też klasyczna to przyrząd, który umożliwiaj wykonywanie wielu różnych ćwiczeń. Świetnie nadaje się do budowania klatki piersiowej . Można przy jej wykorzystaniu efektywnie trenować mięśnie brzucha, ramion, naramiennych i nóg . Oczywiście w tym celu niezbędne jest poznanie mechaniki danego ruchu. Bez tego można nabawić się kontuzji lub trenować w sposób niekorzystny dla ciała. Jeśli nie posiada się doświadczenia w tej dziedzinie to warto poprosić o pomoc i opinię osobę bardziej doświadczoną.

Jak wybrać ławkę treningową?

Wybór ławki treningowej do domowej siłowni wydaje się tylko z pozoru prostym zadaniem. Istotne jest bowiem to, aby zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • maksymalne obciążenie ławeczki,
  • możliwość złożenia i regulacji,
  • materiał wykonania,
  • bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Warto także pamiętać o tym, że ł aweczka treningowa musi mieć wystarczająco duże oparcie , które pozwoli na wygodnie realizować jednostkę treningową. Wybierając odpowiedni model należy także wziąć pod uwagę siedzisko, które powinno być stabilne i regulowane , dzięki temu możliwe będzie prawidłowe wykonanie wielu ćwiczeń.

Autor: Mateusz Kaczmarek