Różnica pomiędzy drążkiem a poręczami

Różnica pomiędzy drążkiem a poręczami

Spis treści

Czym jest drążek do ćwiczeń?

Drążki są jednym z najprostszych i najbardziej uniwersalnych przyrządów do treningów . Trenowanie na nich pozwala perfekcyjnie wyrzeźbić górną część ciała – plecy, ramiona, bicepsy oraz mięśnie brzucha.

Najbardziej popularne ćwiczenia, które możemy wykonać na drążku to:

 • różne warianty podciągania np. nachwytem, podchwytem, z gumą, z asekuracją,
 • dociąganie do drążka stojąc,
 • podciągnięcie kolan w kierunku klatki piersiowej,
 • toes to bar – podciągnięcie nóg do drążka,
 • aktywny zwis.

Niewątpliwą zaletą tego prostego przyrządu jest jego rozmiar. Nie ma domu, w którym nie znalazłoby się miejsce na to, aby go zainstalować. Ze względu na rozmiary i rodzaje montażu możemy wyróżnić trzy rodzaje drążków:

 • drążek na ścianę – najbardziej uniwersalny model, umożliwiający wykonywanie wielu zróżnicowanych ćwiczeń z nieograniczoną przestrzenią nad drążkiem (można go przytwierdzić do ściany oraz umieścić na drabinkach),
 • drążek sufitowy – umieszczenie drążka na suficie ogranicza wykonanie części ćwiczeń, daje jednak nieco szersze możliwości ćwiczeń mięśni brzucha podczas unoszenia i opuszczania nóg,
 • drążek rozporowy – mocuje się go w futrynie drzwi, ma regulowaną szerokość, a ruchy podczas ćwiczeń ograniczone są futryną drzwi.
podciąganie na drążku

Czym są poręcze do ćwiczeń?

Poręcze do ćwiczeń są nieco bardziej rozbudowanym przyrządem w przeciwieństwie do drążka do podciągania . W zależności od modelu zajmują różną ilość przestrzeni. Niektóre z poręczy wyposażone są też w dodatkowe elementy do urozmaicenia treningu np. w drążek .

Zaangażowanie mięśni w trening na poręczach jest uzależnione od konkretnego rodzaju sprzętu . Na niektórych modelach poręczy zrobimy więcej ćwiczeń niż na pozostałych. Ćwiczenia na poręczach pomagają przy rozbudowie takich partii ciała jak klatka piersiowa, barki, ramiona, tricepsy i brzuch.

Najpopularniejszymi ćwiczeniami na poręczach są:

 • dipy – pompki szwedzkie,
 • pompki w oparciu o poręcze,
 • podciąganie w podporze,
 • podciąganie kolan w kierunku klatki piersiowej.

Podobnie jak w przypadku drążków, wśród poręczy również wyróżniamy kilka rodzajów sprzętu m.in.:

 • poręcze stacjonarne – mają niewielkie rozmiary, a ich konstrukcja jest stojąca, ćwiczenia na nich ograniczone są podłożem,
 • rozbudowane poręcze stacjonarne – pozwalają na wykonanie szerokiej gamy ćwiczeń, gdyż zawierają dodatkowe udogodnienia np. drążek lub drabinkę,
 • poręcze mocowane do ściany – można je przytwierdzić do ściany lub drabinek, dają ogromne możliwości, gdyż nie ograniczają ruchów.

Drążek vs. poręcze – na czym lepiej trenować?

Treningi na poręczach i drążku może wykonywać praktycznie każdy . Ćwiczenia wykonywane na nich mają różny poziom trudności, dlatego z łatwością dobierzemy poziom zaawansowania do siebie. Ruch podczas każdego powtórzenia jest naturalny i bezpieczne dla zdrowia, a trening w szybkim tempie przynosi znakomite efekty.

Podczas treningu mięśnie bardzo mocno pracują, dźwigając cały ciężar ciała. Udział w ruchu bierze kilka partii mięśniowych w przeciwieństwie do treningu izolowanego, gdzie zaangażowana jest jedna konkretna grupa. Dzięki temu sylwetka rozwija się równomiernie i proporcjonalnie.

Najważniejsze w treningu na drążku i poręczach  jest to, aby nauczyć się poprawnej techniki  wykonywania ćwiczeń . Nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia mogą prowadzić do kontuzji. Dzieje się tak dlatego, że stawy są mocno obciążone przez ciężar ciała i zaangażowaniu kilku grup mięśniowych na raz. Nawet najprostsze niepoprawnie wykonane ćwiczenie prowadzi do nadwyrężeń.

Druga istotna kwestia, o której należy pamiętać, to fakt, że ćwiczenia na drążku i poręczach można podzielić na podstawowe i zaawansowane. Te drugie wymagają nie tylko bardzo dużej siły mięśniowej, ale również znakomitej koordynacji oraz umiejętności stabilizacji stawów. Gdy nie jesteśmy osobami zaawansowanymi, najlepiej jeśli skupimy się na ćwiczeniach podstawowych .  Zbyt wczesne próby wykonywania ćwiczeń zaawansowanych mogą zakończyć się kontuzją.

Zarówno trening na drążku , jak i na poręczach do ćwiczeń zaangażuje najmocniej górne partie ciała. Różnica pojawia się jednak w udziale w treningu poszczególnych mięśni.  Na drążku mocniej pracują plecy oraz biceps. Na poręczach z kolei silniej zaangażowana jest klatka piersiowa oraz triceps.

Trenując, warto jest połączyć ze sobą ćwiczenia na drążku i poręczach . Bardzo popularnym zestawem treningowym jest wykonywanie podciągania wraz z dipami. Właśnie te dwa ćwiczenia pozwalają na mocne przetrenowanie kluczowych mięśni górnej części ciała. Pracują zarówno największe mięśnie, czyli klatka piersiowa i plecy, ale też mniejsze: naramienne, bicepsy i tricepsy.

Dipy i podciąganie na drążku są ćwiczeniami o wysokim poziomie trudności. Dzięki temu dostarczają organizmowi dużo silnych bodźców do rozwoju.

drążek gimnastyczny
poręcze do ćwiczeń

Najlepsze drążki i poręcze do ćwiczeń

Ćwiczenia na drążku i na poręczach świetnie się ze sobą uzupełniają. Przy zakupie sprzętu do swojej domowej siłowni można więc rozważyć wybór takiego, który łączy ze sobą oba przyrządy. Dzięki temu jeden sprzęt pozwoli nam na wykonanie całego treningu.

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz wiele różnych modeli takiego hybrydowego sprzętu. Jednym z najlepszych z nich są poręcze treningowe HS-1018K z dodatkowym drążkiem i uchwytami na sztangę. Zestaw jest skonstruowany tak, aby zapewnić najwyższą jakość ćwiczeń. Charakteryzuje się solidnie wykonaną konstrukcją, a poszczególne elementy urządzenia są regulowane. Sprzęt wyposażony jest także w oparcie oraz podłokietniki, które umożliwiają wykonywanie jeszcze bardziej zróżnicowanych ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Jeśli jednak interesuje Cię zakup mniejszego przyrządu, dobrym wyborem będą drążek i poręcze treningowe HS-1007K . Ten typ urządzenia również jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu i zawiera wbudowane poręcze , drążek oraz oparcie wraz z podłokietnikami. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, że nie zajmuje wiele przestrzeni i nie sprawia trudności w zamontowaniu, gdyż kotwiony jest bezpośrednio w ścianę. Ponadto jego wytrzymała konstrukcja jest w stanie dźwigać ciężar o masie 120 kg.

Autor: Redakcja Hop-Sport