Ławki treningowe - budowa i funkcje poszczególnych elementów

Ławki treningowe - budowa i funkcje poszczególnych elementów

Spis treści

Ławki treningowe to podstawowy sprzęt wyposażenia każdej siłowni, zarówno tej domowej, jak i tej profesjonalnej. Charakteryzują się stosunkowo prostą konstrukcją. Podstawowe wersje zawierają siedzisko wraz z oparciem oraz podtrzymujący stelaż .

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ławek treningowych . Jedne z nich przeznaczone są do treningów z gryfami, inne dzięki swoim nietypowym kształtom przystosowane są do wykonywania ćwiczeń na konkretną grupę mięśniową, bez konieczności używania obciążenia zewnętrznego.

Rodzaje ławeczek treningowych, dostępne na rynku

 • Ławka prosta – równoległa do podłoża. Nie posiadającą żadnych zagięć.
 • Ławka pod sztangę – czyli ławka prosta posiadająca regulowane stojaki, na których umieszczamy gryf.
 • Ławka skośna – która jest pochylona.
 • Ławka regulowana – posiadająca kilka poziomów regulacji nachylenia powierzchni.
 • Ławka do grzbietu - przeznaczona przede wszystkim do wzmocnienia pleców . Ćwiczymy na niej leżąc przodem, mocując stopy o blokady.
 • Maszyna do przysiadów – z oparciem na podudzia, której konstrukcja umożliwia wykonanie przysiadów „sissi”, brzuszków oraz pompek.
 • Ławka z modlitewnikiem - służąca do rozwijania mięśni dwugłowych ramienia. Łokcie są oparte na miękkich podporach, a ręce opuszczone pod kątem prostym lub nieco poniżej.

Konstrukcja ławki treningowej: materiały i stabilność

Niezależnie od modelu ławki treningowej , którą zakupimy, powinniśmy zwrócić uwagę na jej wykonanie. Dobra ławka treningowa charakteryzuje się:

 • solidną konstrukcją,
 • stabilnością,
 • wytrzymałością,
 • możliwością regulacji,
 • wysokim progiem maksymalnego obciążenia.

Dobra ławka treningowa powinna charakteryzować się mocną i stabilną konstrukcją . Wszystkie elementy budowy muszą być wytrzymałe i gwarantować bezpieczeństwo. Taki sprzęt powinien służyć nam przez długie lata.

Oprócz tego ławka treningowa musi zapewniać wysoką stabilność . Jest to niezbędny element bezpieczeństwa, a także prawidłowej techniki ćwiczeń. Wzmocnione stalowe profile oraz grube blachy łączące poszczególne elementy ławki to elementy gwarantujące tę cechę. Na podstawach ławki powinny być także zamontowane g umowe stopki, które chronią przed ślizganiem się, i zabezpieczają jednocześnie podłogę .

Regulacje i możliwość dostosowania ławki do różnych ćwiczeń i użytkowników

Bardzo ważnymi aspektami w kontekście wyboru dobrej ławki treningowej, są jej możliwości regulacyjne oraz dostosowania do różnego rodzaju ćwiczeń i użytkownika. Regulacja może odbywać się na dwa sposoby: ustawienie wysokości ławki lub ustawienie kąta nachylenia oparcia .

Ustawienie wysokości ławki dotyczy zazwyczaj ławek prostych . W takich modelach możliwe jest dostosowanie ławki do wzrostu ćwiczącego . Regulacja zwykle jest bardzo intuicyjna - wystarczy odkręcić pokrętła znajdujące w podstawach, ustawić odpowiednią wysokość i zakręcić. Specjalne blokady zabezpieczają mechanizm przed osunięciem i zapewniają bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń.

Ławki regulowane mają z kolei możliwość modyfikacji oparcia. Dzięki temu można je dostosowywać do różnych ćwiczeń. Kąt nachylenia ławki może być dodatni lub ujemny.

Każda ławka treningowa posiada także indywidualne maksymalnie obciążenie. Bardzo istotne jest, aby było ono wysokie. Pamiętajmy, że ławka dźwiga nie tylko ciężar naszego ciała, ale także sztangę i inne obciążenia.

Elementy dodatkowe w niektórych modelach ławek treningowych i ich funkcje

Część ławek treningowych wyposażona jest w dodatkowe elementy . Możemy spotkać się z ławkami uzupełnionymi o:

 • prasę do nóg,
 • modlitewnik,
 • wyciąg,
 • stojaki,
 • rozpiętki.

Czym są powyższe elementy oraz jak z nich korzystać? Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju ćwiczeń siłowych.

Ławki wielofunkcyjne vs. ławki specjalistyczne: różnice i zastosowanie

Decydując się na ławkę treningową stajemy przed wyborem: ławka treningowa wielofunkcyjna czy ławka do ćwiczeń specjalistyczna .

Ławka wielofunkcyjna jest najbardziej uniwersalnym wyborem. Dzięki szerokiej regulacji i możliwości montażu akcesoriów, pozwala na trening całego ciała . Szukając urządzenia w tej kategorii, musimy jednak liczyć się z wyższą ceną i potrzebą zagospodarowania większej przestrzeni pod ławkę.

Ławki specjalistyczne są ukierunkowane na konkretne ćwiczenia. Powinniśmy wybrać je jeśli ćwiczenia, które oferują pokrywają się z naszymi celami treningowymi. Ławki specjalistyczne najczęściej cechuje niższa cena w porównaniu do ławek wielofunkcyjnych.

Jak dobrać odpowiednią ławkę treningową do swoich potrzeb?

Wybór odpowiedniego modelu ławki do ćwiczeń jest kwestią indywidualną. Zależy od tego jakie ćwiczenia chcemy wykonywać oraz jaki jest nasz cel treningowy.

Pamiętajmy, że podstawą dobrego sprzętu fitness na użytek domowy, jest możliwość jego dopasowywania do warunków, jakie posiadamy w swoim domu lub mieszkaniu . W przypadku ławeczki do ćwiczeń istotne będą jej:

 • wymiary,
 • gabaryty,
 • możliwości regulacyjne.

Duże konstrukcje z dodatkowymi funkcjami są znakomite w każdym treningu. Jednak aby je jednak zakupić, musimy dysponować większą powierzchnią treningową. Złotym środkiem jeśli dysponujemy małą przestrzenią są ławki składane . Zastosowane w nich mechanizmy umożliwiają szybkie złożenie i transport do dowolnego pomieszczenia lub schowanie. Ławka po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i można ją przechowywać w szafie, a nawet pod łóżkiem.

Ważną kwestią są również możliwości treningowe. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup ławki regulowanej . Możemy dopasować ją do różnych rodzajów ćwiczeń, jakie mamy zamiar wykonywać. Za pomocą ławki regulowanej możemy zwiększać gamę wykonywanych ćwiczeń, a tym samym angażować w trening więcej mięśni . Ławki regulowane to świetny sposób aby zmaksymalizować efekty z ćwiczeń w ciasnych przestrzeniach.

Porównanie ławek treningowych Hop-Sport

Nie męcz się wybierając sprzęt do domowej siłowni! Postaw na produkty ze sklepu Hop-Sport i zmęcz się dopiero podczas treningu! Nasze akcesoria wykonane zostały z wyjątkowo mocnych i odpornych na duże obciążenia materiałów , które wytrzymają nawet najcięższe treningi. Dodatkowo wykończyliśmy nasze ławki fitness specjalnymi gąbkami oraz piankami, które nie tylko poprawiają chwyt i umożliwiają delikatne odkładania ciężaru, ale również podnoszą komfort podczas sesji treningowych.

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz specjalne produkty, łączące cechy ławek skośnych oraz ławeczek pod sztangę . Wykonasz na nich naprawdę zróżnicowany trening, podczas którego będzie pracowało całe Twoje ciało. Oprócz tego znajdziesz w naszym asortymencie również konstrukcje łączące typowe ł awki z modlitewnikami oraz wyciągami . Wymagają one nieco więcej miejsca w domowej siłowni, ale możliwości treningowe jakie dają są ogromne.

Podsumowanie

Ćwiczenia na ławkach treningowych są bardzo różnorodne i w dużej mierze zależą od modelu ławki jaką dysponujemy. Niezależnie od posiadanego sprzętu, dzięki treningom z pomocą ławki do ćwiczeń , możemy kształtować zarówno siłę, jak i wytrzymałość. Sprawdzą się one bardzo dobrze u tych, którzy chcą zbudować mięśnie, ale również zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Najważniejszy krok przed rozpoczęciem treningów to wybór odpowiedniej ławki. Zajrzyj do pełnej oferty ławek treningowych marki Hop-Sport i wybierz model na miarę swoich oczekiwań!

Prasa do nóg to dźwignia przeznaczona do treningu mięśni czworogłowych ud . Ćwiczenia z jej pomocą wykonujemy w pozycji siedzącej. Zaczepiamy stopy o prasę i wykonujemy ruch wyprostu, a następnie zgięcia. Prasa do nóg to element dodatkowy dla tych osób, których celem są silniejsze uda .

Modlitewnik – sprawdzi się u tych, którzy chcą pracować nad wzmocnieniem bicepsów oraz klatki piersiowej .  Za jego pomocą można wykonać bardzo dobre ćwiczenia izolowane na te partie mięśniowe, wyłączając asekurację ze strony mięśni pleców. Zminimalizujemy w ten sposób ilość ruchów oszukanych i jeszcze bardziej "dopompujemy" mięśnie.

Wyciąg – istnieją dwa typy wyciągu – wyciąg górny oraz wyciąg dolny . Za jego pomocą możemy wykonać ćwiczenia niemal na całe ciało. W przeciwieństwie do treningu na maszynach nie trzeba dostosowywać swojego ciała do nienaturalnego toru ruchu – linki wyciągu pracują tak, jak tego chcemy. Z pomocą wyciągu wykonamy ćwiczenia takie jak: ściąganie drążka wyciągu górnego, uginanie przedramion z drążkiem wyciągu dolnego czy allahy z użyciem wyciągu górnego.

Stojaki – służą do umieszczenia na nich sztangi oraz swobodnego zebrania, a następnie odłożenia ciężaru. Dzięki temu wyciskanie staje się łatwiejsze i bezpieczniejsze . Stojaki zazwyczaj wyposażone są w dodatkową asekurację .

Rozpiętki – inaczej nazywane butterfly , to specyficzny mechanizm służący do treningu klatki piersiowej. Złożony jest z obrotowych dźwigni/uchwytów, znajdujących się z obu stron ławek.

Autor: Izabela Pawik