Lepiej zapobiegać niż leczyć! Oto plan na zdrowe i mocne kolana
Spis treści
Z tego, jak ważne są kolana zdajemy sobie dopiero sprawę w podeszłym wieku. Okazuje się jednak, że kluczem do ich zdrowia wcale nie jest ograniczenie ruchu. Wręcz przeciwnie! Aby wzmocnić je i odpowiednio “zakonserwować” przygotowaliśmy dla Ciebie plan treningowy na mocne i zdrowie kolana. Wykonując zaproponowane przez nas ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu, a z pewnością odczujesz różnice na własnych nogach!
Kolana – jak ćwiczyć?
Ludzki staw kolanowy stworzony jest z kości udowej, kości piszczelowej oraz rzepki. Struktury te połączone są ze sobą więzadłami. Powierzchnie stawowe kości pokryte są chrząstką stawową i uzupełnione dodatkowymi strukturami - łąkotkami stawowymi.
Ze względu na swoją lokalizację oraz funkcję amortyzacyjną, jaką spełnia kolano podczas czynności życia codziennego, jest ono narażone na duże przeciążenia . Każdego dnia działają na niego duże siły zewnętrzna. Chodzenie, bieganie, taniec, podskakiwanie, a nawet wstawanie może powodować ich uraz.
Istnieje wiele możliwych przyczyn urazów kolana. Często jest to konsekwencja stylu życia. Wśród powodów możemy wyróżnić przebywanie przez długi czas w jednej pozycji, takiej jak siedzenie lub klęczenie, albo nadwagę wpływającą bezpośrednio na obciążenie układu kostnego. Odpowiednie ćwiczenia fizyczne mogą nam pomóc w uniknięciu takich kontuzji, a co za tym idzie niepotrzebnego bólu i dyskomfortu.
Aby zachować zdrowe kolana, należy stosować się do siedmiu wskazówek .
- Utrzymanie optymalnej wagi . Jeśli nasza masa ciała jest zbyt wysoka, wtedy nasze kolana są nadmiernie obciążone. Każdy stracony kilogram w tej sytuacji istotnie poprawia kondycję kolan.
- Aktywność ruchowa . Zachowujmy aktywność ruchową przy małych obciążeniach. Trenujmy przez co najmniej 15 minut dziennie, kontrolując swoje tętno. Preferowanymi sportami, jakie można uprawiać, aby zachować zdrowe kolana są jazda na rowerze z małymi obciążeniami i wysoko ustawionym siodełkiem oraz pływanie stylem grzbietowym lub kraulem.
- Planowanie przerwy podczas długotrwałego chodzenia lub stania . W trakcie przerw usiądźmy i bez obciążenia wykonajmy kilka ruchów zgięcia i wyprostu kolana. Takie ruchy pozwolą na lepsze odżywienie chrząstki stawu kolanowego.
- Unikanie dźwigania ciężkich rzeczy . Kolana są wyjątkowo wrażliwe na działanie zewnętrznego obciążenia. Każdy duży ciężar z zewnątrz powoduje pogorszenie się odżywienia chrząstki stawu i jej wcześniejszą degenerację.
- Noszenie butów na płaskim obcasie i miękkiej podeszwie . Buty na wysokich obcasach wywołują zgięcie w stawie kolanowym. Powodują tym samym przeciążenia w stawie rzepkowo-udowym i powstawanie wcześniejszych procesów zwyrodnieniowych.
- Unikanie nadmiernego zgięcia kolan . Wraz ze zwiększającym się kątem zgięcia kolan wzrasta także obciążenie stawu rzepkowo-udowego.
- Odciążanie kolana w trakcie wstawania . Gdy wstajemy z krzesła lub łóżka – wspomagajmy się rękami.
Plan treningowy – kolana
Prezentujemy przykładowy plan treningowy na zdrowe i mocne kolana. Każde ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10 razy i wykonujemy je jedno po drugim. Do treningu przygotuj poduszkę sensomotoryczną oraz matę do ćwiczeń. Akcesoria te znajdziesz w asortymencie naszego sklepu internetowego – Hop-Sport.
Przysiad w niepełnym zakresie Stań w lekkim rozkroku, biodra ustaw na szerokość stóp. Wyciągnij ręce przed siebie, zrób przysiad w niepełnym zakresie. Pamiętaj, aby kolana nie przekraczały linii stóp.
- Przysiad w niepełnym zakresie na poduszce sensomotorycznej Wykonaj powyższe ćwiczenie w staniu na poduszce sensomotorycznej.
- Wypad do przodu jedną nogą Ręce ułóż na biodra. Kolano ustaw tak, aby znalazło się na wysokości stopy. W tej pozycji policz do 5 i wykonaj kolejne powtórzenie.
- Przenoszenie nogi| Wykonuj ruch przenoszenia do przodu, do tyłu i na bok w staniu na poduszce sensomotorycznej. Kolano nogi stojącej utrzymuj lekko ugięte.
- Rozciąganie tylnej części nóg Połóż się na plecach z nogami w rozkroku, opartymi na ścianie. W tej pozycji policz do 5 i wykonaj kolejne powtórzenie.
- Przyciąganie nogi do pośladka w leżeniu na plecach
W tej pozycji policz do 5 i wykonaj kolejne powtórzenie.
Autor: Redakcja Hop-Sport