Orbitrek a rowerek treningowy – różnice

Orbitrek a rowerek treningowy – różnice

Spis treści

Trenażer vs. rowerek treningowy

Orbitrek i rowerek stacjonarny to urządzenia fitness, bez których nie można sobie wyobrazić żadnej domowej siłowni. Wiele osób porównuje je między sobą pod względem możliwości ćwiczeń i funkcjonalności. Zarówno na orbitreku , jak i na rowerze treningowym możemy wykonać naprawdę intensywny trening, który pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawę wydolności czy wzmocnienie mięśni.

Podstawowe funkcje, z których korzystamy w obu urządzeniach podczas treningu to:

  • ustawienie siły oporu maszyny,
  • pomiary (czasu trwania wysiłku, pokonanego dystansu, prędkości, ilości spalonych kalorii oraz pulsu)

Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pomiar wydolności organizmu czy nawet zmierzenia poziomu tkanki tłuszczowej.

Dodatkowym atutem jest to, że zarówno trenażer eliptyczny , jak i rower treningowy posiadają dość kompaktową budowę . Ich konstrukcja jest przeważnie składana oraz wyposażona w elementy umożliwiające łatwy transport. Dzięki temu z obu maszyn fitness można z powodzeniem korzystać w warunkach domowych, ćwicząc nawet w niedużych mieszkaniach. Oba sprzęty fitness będą świetnym sposobem na odchudzanie i walkę z otyłością.

Rower stacjonarny i orbitrek – różnice w budowie

Pomimo wielu podobieństw już na pierwszy rzut oka można zauważyć zasadnicze różnice w budowie obu sprzętów fitness . Orbitrek składa się z ruchomych uchwytów , których obecność sprawia, że w ćwiczenia możemy zaangażować zarówno dolne, jak i górne partie mięśniowe. Oprócz tego na trenażerze eliptycznym pracują również mięśnie brzucha oraz mięśnie głębokie. Wykonywane ruchy przypominają pracę narciarza biegowego, angażując zarówno dolne partie ciała jak i mięśnie upper body.

Rower stacjonarny, tak jak tradycyjny rower do jazdy w terenie, składa się z kolumny, na której znajduje się siedzisko, pedałów, pozwalających wprawić maszynę w ruch oraz uchwytów do stabilizowania pozycji ciała w trakcie treningu. Wyróżniamy kilka rodzajów rowerów treningowych, są to m.in.:

Rowery pionowe podczas treningu pozwalają na zachowanie postawy zbliżonej do tej, którą utrzymujemy w czasie jazdy na zwykłym rowerze . Dla wielu osób właśnie ten typ urządzenia okazuje się najlepszym wyborem. Jednak dla osób borykających się z dolegliwościami kręgosłupa, wymuszona pionowa postawa może okazać się zbyt obciążająca. W tym przypadku lepszym wyborem jest rower poziomy. Rowerek poziomy jest skonstruowany tak, aby odciążyć stawy i kręgosłup, a ćwiczenia odbywają się w pozycji półleżącej.

Rowery spinningowe z kolei przeznaczone są do jazdy sportowej . Taki sprzęt w idealny sposób symuluje jazdę na rowerze szosowym w terenie.

Ze względu na różnice w budowie sprzętów, trening na orbitreku i rowerze stacjonarnym również będzie się od siebie różnić. Przede wszystkim pod względem sposobu ćwiczenia, a tym samym aktywacji poszczególnych mięśni, jak i efektów.

Orbitrek i rower stacjonarny – różnice w sposobie ćwiczenia

Rower stacjonarny ma przede wszystkim imitować jazdę na zwykłym rowerze. Podobnie jak podczas jazdy w terenie w ruch będą zaangażowane głównie mięśnie nóg i brzucha. Dzięki swojej konstrukcji, rowerek treningowy jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, które nie obciąża nadmiernie stawów. Sprawia to, że może z niego korzystać praktycznie każdy, niezależnie od doświadczenia ze sprzętem fitness .

Rowerek stacjonarny będzie dobrym wyborem dla ludzi starszych i otyłych . Poziome wersje urządzenia umożliwią z kolei trening osobom ze  schorzeniami kręgosłupa.

Dla zaawansowanych przeznaczona jest kategoria rowerów spinningowych. Ćwiczą na nich nawet profesjonalni kolarze. Rowerki spinningowe imitują jazdę na rowerze szosowym, przez co trening na tego typu maszynach jest dużo bardziej intensywny.

Zaangażowanie grup mięśniowych w treningu na orbitreku różni się znacznie od tego na rowerku stacjonarnym . W przypadku ćwiczeń na orbitreku pracuje aż 90% mięśni . Pobudzenie wszystkich największych grup mięśniowych podczas ćwiczeń sprawia, że trening na trenażerze jest dużo bardziej wymagający od treningu na rowerku stacjonarnym . Z drugiej strony pozycja ćwiczeń jest mniej stabilna, a stawy bardziej obciążone.

Orbitreki polecane są dla osób o większej sprawności fizycznej . Duża intensywność treningu powoduje, że na trenażerze szybciej spalane są kalorie. Jednak wyższy poziom trudności ćwiczenia może spowodować, że osoby mniej zaawansowane będą miały problem z wykonaniem całego treningu.

Orbitrek czy rower stacjonarny – efekty treningu

Trening na trenażerze eliptycznym i rowerze stacjonarnym łączy w sobie korzyści zarówno wysiłku wytrzymałościowego, jak i siłowego . Z jednej strony ćwiczenie na obu sprzętach wzmacnia mięśnie, a z drugiej zwiększa wydolność i usprawnia pracę układu krążenia. Podczas ćwiczeń wykonywane są naturalne, anatomiczne ruchy. Dzięki temu stawy i kręgosłup nie są narażone na przeciążenia, tak jak ma to miejsce np. w treningu na bieżni. Ćwicząc na orbitreku i rowerze stacjonarnym wzmacniamy swoje mięśnie.

Na trenażerze eliptycznym i rowerze stacjonarnym można wykonywać wysiłki ciągłe – kardio oraz intensywne treningi interwałowe inaczej HIIT. Ćwiczenia w ramach wspomnianych jednostek treningowych wspomagają organizm w utracie tkanki tłuszczowej oraz wpływają na wzrost wytrzymałości organizmu.

Treningi cardio charakteryzują się umiarkowaną intensywnością i jednostajnym tempem . Tętno utrzymywane jest na poziomie 50-80% tętna maksymalnego. Są one stosunkowo łatwe w wykonaniu, ale trwają dłużej. Energia w trakcie treningu pobierana jest w większości z przemian wolnych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz spalany jest głównie w trakcie wysiłku.

Treningi HIIT czyli interwały, to wysiłek krótszy, ale znacznie bardziej wymagający. Tempo szybkie przeplatane jest z umiarkowanym. Tętno podczas treningu utrzymuje się na wysokim poziomie, powyżej 80% tętna maksymalnego. Energia w trakcie treningu pobierana jest głównie z glikogenu. Ogromną zaletą tego typu treningów jest to, że  znacznie przyspieszają metabolizm po wysiłku. Tłuszcz spalany jest nawet do 48 godzin po ćwiczeniach.

Rower stacjonarny czy orbitrek – co wybrać?

Orbitrek czy rowerek? Aby podjąć odpowiedni wybór, którą maszynę zakupić do swojej domowej siłowni, trzeba zadać sobie pytanie o własne możliwości i preferencje. Bez wątpienia jeden i drugi sprzęt sprawdzi się świetnie do treningu w warunkach domowych.

Jeśli wolisz spokojniejszy wysiłek lub Twoje zdrowie nie pozwala na podejmowanie bardzo wymagających aktywności – wybierz rowerek stacjonarny poziomy . Ćwiczenia na nim będą łatwiejsze, a pozycja ciała wygodna i bezpieczna.

Jeśli jednak lubisz ćwiczenia z dużą intensywnością, sięgnij po orbitrek lub rowerek spiningowy . Te urządzenia pozwolą na wykonanie bardziej wymagającego i angażującego treningu.

Najważniejsze przy wyborze sprzętu fitness dla siebie to wsłuchanie się w swój własny organizm. Wybór maszyny, która spełni nasze indywidualne oczekiwania to pierwszy krok do udanego treningu.

Orbitrek nazywany również trenażerem eliptycznym oraz rowerek stacjonarny to najpopularniejsze sprzęty fitness do użytku domowego. Choć na pozór aktywność na nich wygląda podobnie - oba służą do treningów kardio - to maszyny te różnią się pod wieloma względami . Dowiedz się nieco więcej o ich budowie oraz funkcjach, aby wybrać najlepiej dopasowane do Ciebie i Twoich potrzeb urządzenie do treningu w domu!

Autor: Redakcja Hop-Sport