Utworzone

02 Sier 2022

W kategoriach

Domowy trening fitness / Orbitreki / Rowery stacjonarne / Rowery treningowe leżące / Rowery treningowe spiningowe

Orbitrek nazywany również trenażerem oraz rowerek stacjonarny to najpopularniejsze sprzęty fitness na użytek domowy. Choć na pozór aktywność na nich wygląda podobnie to maszyny te różnią się pod wieloma aspektami. Dowiedz się nieco więcej o ich budowie oraz funkcjach, aby wybrać najlepsze urządzenie do treningu w domu!

Trenażer vs. rowerek treningowy

Orbitrek i rowerek stacjonarny  to urządzenia fitness, bez których nie można sobie wyobrazić żadnej domowej siłowni. Wiele osób porównuje je między sobą pod względem możliwości ćwiczeń i funkcjonalności. Zarówno na orbitreku, jak i na rowerze treningowym możemy wykonać naprawdę dobry trening, który pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawę wydolności czy wzmocnienie mięśni. 

Podstawowe funkcje, z których korzystamy w obu urządzeniach podczas treningu to:

  • ustawienie siły oporu maszyny,
  • pomiary (czasu trwania wysiłku, pokonanego dystansu, prędkości, ilości spalonych kalorii oraz pulsu)

Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pomiar wydolności organizmu czy nawet zmierzenia poziomu tkanki tłuszczowej.

Dodatkowym atutem jest to, że zarówno trenażer eliptyczny, jak i rower treningowy posiadają niezwykle kompaktową budowę. Ich konstrukcja jest przeważnie składana oraz wyposażona w elementy umożliwiające łatwy transport. Dzięki temu z obu maszyn fitness można z powodzeniem korzystać w warunkach domowych, ćwicząc nawet w niedużych mieszkaniach.

Rower stacjonarny i orbitrek – różnice w budowie

Pomimo wielu podobieństw już na pierwszy rzut oka można zauważyć zasadnicze różnice w budowie obu sprzętów fitness. Orbitrek składa się z ruchomych drążków połączonych platformami na stopy. Obecność dwóch rodzajów ruchomych elementów sprawia, że w ćwiczenia możemy zaangażować zarówno dolne, jak i górne partie mięśniowe. Oprócz tego na trenażerze eliptycznym pracuje również brzuch oraz mięśnie głębokie. Wykonywane ruchy przypominają pracę narciarza biegowego. 

Rower stacjonarny składa się zaś ze stelaża, na którym znajduje się siedzisko, dołączonych do niego pedałów, pozwalających wprawić maszynę w ruch oraz uchwytów do stabilizowania pozycji ciała w trakcie treningu. Wyróżniamy kilka rodzajów rowerów treningowych, są to m.in.:

Rowery pionowe podczas treningu pozwalają na zachowanie postawy zbliżonej do tej, którą utrzymujemy w czasie jazdy na zwykłym rowerze. Dla wielu osób właśnie ten typ urządzenia okazuje się najlepszym wyborem. Jednak dla osób borykających się z dolegliwościami kręgosłupa, wymuszona postawa może okazać się zbyt obciążająca. W tym przypadku lepszym wyborem jest rower poziomy. Rowerek poziomy jest skonstruowany tak, aby plecy można było oprzeć wygodnie o oparcie. 

Rowery spinningowe z kolei przeznaczone są do jazdy sportowej. Taki sprzęt w idealny sposób symuluje jazdę na rowerze szosowym w terenie.

Ze względu na różnice w budowie sprzętów, trening na orbitreku i rowerze stacjonarnym również będzie się od siebie różnić. Przede wszystkim pod względem sposobu ćwiczenia, a tym samym aktywacji poszczególnych mięśni, jak i efektów. 

dziewczyna ćwicząca na orbitreku
dziewczyna ćwicząca na rowerze stacjonarnym

Orbitrek i rower stacjonarny – różnice w sposobie ćwiczenia

Rower stacjonarny ma przede wszystkim imitować jazdę na zwykłym rowerze. Podobnie jak podczas jazdy w terenie w ruch będą zaangażowane głównie mięśnie nóg i brzucha. Dzięki swojej konstrukcji, rowerek treningowy jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, które nie obciąża nadmiernie stawów. Sprawia to, że może z niego korzystać praktycznie każdy, niezależnie od doświadczenia ze sprzętem fitness.

Rowerek stacjonarny będzie dobrym wyborem dla ludzi starszych i otyłych. Poziome wersje urządzenia umożliwią z kolei trening osobom ze  schorzeniami kręgosłupa. 

Dla zaawansowanych przeznaczona jest kategoria rowerów spinningowych. Ćwiczą na nich nawet profesjonalni kolarze. Rowerki spinningowe imitują jazdę na rowerze szosowym, przez co trening na tego typu maszynach jest dużo bardziej intensywny.

Zaangażowanie grup mięśniowych w treningu na orbitreku różni się znacznie od tego na rowerku stacjonarnym. W przypadku ćwiczeń na orbitreku pracuje aż 90% mięśni. Pobudzenie wszystkich największych grup mięśniowych podczas ćwiczeń sprawia, że trening na trenażerze jest dużo bardziej wymagający od treningu na rowerku stacjonarnym. Z drugiej strony pozycja ćwiczeń jest mniej stabilna, a stawy bardziej obciążone. 

Orbitreki polecane są dla osób o większej sprawności fizycznej. Duża intensywność treningu powoduje, że na trenażerze szybciej spalane są kalorie. Jednak wyższy poziom trudności ćwiczenia może spowodować, że osoby mniej zaawansowane będą miały problem z wykonaniem całego treningu.

Rowerek stacjonarny oraz orbitrek – efekty treningu

Trening na trenażerze eliptycznym i rowerze stacjonarnym łączy w sobie korzyści zarówno wysiłku wytrzymałościowego, jak i siłowego. Z jednej strony ćwiczenie na obu sprzętach wzmacnia mięśnie, a z drugiej zwiększa wydolność i usprawnia pracę układu krążenia. Podczas ćwiczeń wykonywane są naturalne, anatomiczne ruchy. Dzięki temu stawy i kręgosłup nie są narażone na przeciążenia. Ćwicząc na trenażerze eliptycznym i rowerze stacjonarnym wzmacniamy swoje mięśnie. 

Na trenażerze eliptycznym i rowerze stacjonarnym można wykonywać wysiłki ciągłe – cadio oraz intensywne treningi HIIT. Ćwiczenia w ramach wspomnianych jednostek treningowych wspomagają organizm w utracie tkanki tłuszczowej oraz wpływają na wzrost wytrzymałości organizmu. 

Treningi cardio charakteryzują się umiarkowaną intensywnością i jednostajnym tempem. Tętno utrzymywane jest na poziomie 50-80% tętna maksymalnego. Są one stosunkowo łatwe w wykonaniu, ale trwają dłużej. Energia w trakcie treningu pobierana jest w większości z przemian wolnych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz spalany jest głównie w trakcie wysiłku.

Treningi HIIT czyli interwały, to wysiłek krótszy, ale znacznie bardziej wymagający.  Tempo szybkie przeplatane jest z umiarkowanym. Tętno podczas treningu utrzymuje się na wysokim poziomie, powyżej 80% tętna maksymalnego. Energia w trakcie treningu pobierana jest głównie z glikogenu. Ogromną zaletą tego typu treningów jest to, że  znacznie przyspieszają metabolizm po wysiłku. Tłuszcz spalany jest nawet do 48 godzin po ćwiczeniach.

skacząca dziewczyna
trening na orbitreku

Orbitrek czy rowerek – co wybrać?

Aby podjąć odpowiedni wybór, którą maszynę zakupić do swojej domowej siłowni, trzeba zadać sobie pytanie o własne możliwości i preferencje. Bez wątpienia jeden i drugi sprzęt sprawdzi się świetnie do treningu w warunkach domowych. 

Jeśli wolisz spokojniejszy wysiłek lub twoje zdrowie nie pozwala na podejmowanie bardzo wymagających aktywności – wybierz rowerek stacjonarny. Ćwiczenia na nim będą łatwiejsze, a pozycja ciała bezpieczniejsza. 

Jeśli jednak lubisz ćwiczenia z dużą intensywnością, sięgnij po orbitrek lub rowerek spinningowy. Te urządzenia pozwolą na wykonanie bardziej wymagającego treningu. 

Najważniejsze przy wyborze sprzętu fitness dla siebie to wsłuchanie się w swój własny organizm. Wybór maszyny, która spełni nasze indywidualne oczekiwania to pierwszy krok do udanego treningu.

Ulubione