Jak ćwiczyć z hula-hop?

Jak ćwiczyć z hula-hop?

Spis treści

Hula - hop jeszcze do niedawna kojarzone jedynie z rozrywką dla dzieci, obecnie staje się coraz bardziej popularnym akcesorium treningowym, które świetnie sprawdza się w celu wysmuklenia sylwetki i wzmocnieniu mięśni brzucha. Sprawdź, co zyskasz dzięki ćwiczeniom z hula-hop i jaki rodzaj koła najlepiej sprawdzi się w domowych ćwiczeniach!

Zalety hula-hop

Dzięki treningom z hula-hop jesteś w stanie spalić aż do 200 kcal w zaledwie 20 minut , a efekty, na jakie możesz liczyć to m.in.:

 • wzmocnienie mięśni (już zaledwie po miesiącu regularnych ćwiczeń jesteś w stanie zobaczyć wyraźne efekty treningów),
 • wysmuklenie sylwetki,
 • rozluźnienie w przypadku spiętego kręgosłupa (rytmiczne poruczanie biodrami poprawia przepływ krwi przez kręgosłup, dzięki czemu zwiększa się jego elastyczność),
 • zwiększenie elastyczności stawów,
 • poprawa krążenia krwi i wzmocnienie mięśnia sercowego,
 • poprawa koordynacji,
 • redukcja napięć i uczucie odprężenia.

Jak widać, z pozoru niepozorny przyrząd do ćwiczeń, jakim jest hula-hop, może przynieść bardzo zadowalające rezultaty . Ale czy każde hula-hop będzie działać z taką samą efektywnością?

Jakie hula-hop wybrać?

Przy wyborze hula-hop warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najbardziej istotnych parametrów, jest średnica obręczy. Dla osób początkujących zaleca się wybór hula-hop z większą średnicą, gdyż w początkowej fazie ułatwia to ćwiczenia . Standardowa średnica hula-hop przeznaczonego do treningów to około 90-100 cm. Waga hula-hop również ma znaczenie. Powinno być ono odpowiednio wyważone, aby umożliwić łatwe kręcenie. Zbyt lekki może być trudny do utrzymania, a zbyt ciężki - trudny do kontrolowania. Wybierz hula-hop o wadze dostosowanej do Twojej siły i umiejętności.

Innym istotnym elementem, kiedy rozważamy zakup hula-hop jest materiał wykonania. Możesz znaleźć hula-hop wykonane z plastiku, gumy lub kombinacji innych materiałów. Ważne jest, aby wybrać hula-hop, które jest trwałe, dobrze wyważone i zapewnia odpowiednią kontrolę podczas kręcenia .

Jak dobrać hula-hop do wzrostu?

Przy odpowiednio dobranym rozmiarze hula-hop , kiedy postawisz je na ziemi, powinno sięgać ono do poziomu Twojej talii . Jednak warto pamiętać, że każdy ma inne preferencje, a indywidualne proporcje ciała mogą się różnić. Dlatego najlepiej jest przetestować różne rozmiary hula-hop i wybrać takie, które zapewnia wygodę, łatwość kręcenia i pewne utrzymanie na biodrach.

Jak kręcić hula-hop?

Kręcenie hula-hop to świetna forma aktywności fizycznej połączonej ze świetną zabawą. Ale j ak używać hula-hop , aby treningi przyniosły oczekiwane rezultaty?

 • Upewnij się, że hula-hop jest umieszczony na biodrach, a nie na talii, ponieważ to ułatwi kręcenie.
 • Zrób pierwszy ruch biodrami, przesuwając je w kółko. Ważne jest, aby ruch pochodził głównie z bioder, a nie z ramion czy nóg. Pamiętaj, aby kręcić biodrami w jednym kierunku.
 • Początkowo spróbuj kręcić hula-hopem w wolnym tempie, aby nabrać wprawy. Gdy nabierzesz pewności siebie, możesz zwiększać tempo kręcenia.
 • I najważniejsze - ćwicz regularnie ! Trening z hula-hop wymaga pewnej wprawy, dlatego warto ćwiczyć regularnie. Początkowo może być Ci trudno utrzymać hula-hop w ruchu przez dłuższy czas, ale dość szybko powinieneś być stanie kręcić nim coraz dłużej.
 • Spróbuj różnych trików: Gdy nauczysz się podstawowego kręcenia, możesz eksperymentować z różnymi trikami, takimi jak kręcenie hula-hopem na jednej nodze, podskakiwanie z hula-hopem czy przechodzenie hula-hopem przez ręce.

Pamiętaj, że nauka kręcenia hula-hopem wymaga cierpliwości . Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda Ci się zrobić wszystkiego od razu. Ważne, abyś kontynuował(-a) ćwiczenia, a rezultaty na pewno się pojawią.

Co daje kręcenie hula-hop?

Kręcenie hula-hop to aktywność fizyczna, która może przynieść wiele korzyści dla twojego ciała i zdrowia. Oto niektóre z głównych zalet kręcenia hula-hop :

 1. Wzmocnienie mięśni brzucha : kręcenie hula-hop wymaga zaangażowania mięśni brzucha, co prowadzi do ich wzmocnienia.
 2. Szybkie spalanie kalorii : intensywne kręcenie hula-hop może być skuteczną formą ćwiczeń cardio. Przyjmuje się, że kręcenie hula-hop może prowadzić do spalania nawet do 200-300 kalorii na godzinę, w zależności od intensywności i czasu trwania treningu.
 3. Poprawa kondycji fizycznej : regularne ćwiczenia z hula-hop mogą przyczynić się do poprawy ogólnej kondycji fizycznej, wytrzymałości i wydolności organizmu.
 4. Koordynacja i równowaga : kręcenie hula-hop wymaga koordynacji ruchowej i utrzymania równowagi, co skutkuje poprawą tych umiejętności.
 5. Redukcja stresu : jak każda forma aktywności fizycznej, kręcenie hula-hop pomaga w redukcji stresu i napięcia. Może to przynieść uczucie odprężenia i poprawić ogólne samopoczucie.
 6. Poprawa elastyczności kręgosłupa : ruchy biodrami podczas kręcenia hula-hop mogą pomóc w rozluźnieniu i poprawie elastyczności kręgosłupa, co z kolei może przynieść ulgę w przypadku spiętych mięśni pleców i bólu kręgosłupa.

Efekty uboczne ćwiczeń z hula-hop

Podczas wykonywania ćwiczeń z hula-hop mogą wystąpić pewne efekty uboczne, które warto mieć na uwadze. Otarcia i podrażnienia skóry to jedno z potencjalnych nieprzyjemności, szczególnie na początku treningu. Ważne jest noszenie odpowiednich ubrań, które ochronią skórę przed otarciami .

Innym możliwym efektem ubocznym jest ból mięśni, zwłaszcza w okolicy brzucha, pleców i bioder. Jest to naturalne, szczególnie gdy mięśnie nie są jeszcze przyzwyczajone do intensywnego kręcenia hula-hopem. Ważne jest regularne rozciąganie mięśni przed i po treningu oraz stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń , aby dać ciału czas na adaptację.

Niektóre osoby mogą odczuwać zawroty głowy lub nudności podczas intensywnego kręcenia hula-hopem. Jeśli tak się dzieje, warto zrobić przerwę, odpocząć i upewnić się, że jesteś odpowiednio nawodniony(-a)

Pamiętaj, że każde ciało jest inne i reaguje indywidualnie na ćwiczenia z hula-hop. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek niepokojących objawów lub silnego bólu, warto skonsultować się z lekarzem lub instruktorem fitness, aby uzyskać odpowiednią opiekę i poradę.

Autor: Redakcja Hop-Sport