Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne?

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne?

Spis treści

W dzisiejszych czasach, w których dominuje siedzący tryb życia, a my coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów, telefonów czy tabletów, szczególnie ważne jest włączenie do codzienności odpowiedniej dawki ruchu . Każdego dnia zmagamy się ze stresem, presją społeczną, narastającymi wymaganiami i bardzo wysokim tempem pracy. Aktywność fizyczna stanowi nie tylko odskocznię od tej gonitwy, ale również profilaktykę zdrowia fizycznego, a co więcej także psychicznego .

Zalety regularnej aktywności fizycznej dla zdrowia psychicznego są liczne. Regularne ćwiczenia mogą przyczyniać się do zwiększenia wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia . Pomagają one zmniejszyć uczucie bólu i poprawiają nastrój. Oprócz tego, pod wpływem aktywności fizycznej rośnie poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny - czyli neuroprzekaźników zaangażowanych w regulację nastroju oraz emocji. Dzięki temu regularne ćwiczenia mogą pomóc w leczeniu zaburzeń nastroju i objawów depresji, a także zapobiegać ich występowaniu .

Aktywność fizyczna pomaga także redukować poziomu kortyzolu . Kortyzol produkowany jest przez nasz organizm w reakcji na stres i powoduje pogorszenia zdrowia, w tym rozwój depresji i chorób serca. Redukcja jego poziomu dzięki aktywności fizycznej przyczynia się do zmniejszenia poziomu stresu i lęku, a także pomaga w poprawie zdolności do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Oprócz regulacji hormonów, aktywność fizyczna może ponadto przyczynić się do poprawy zdolności poznawczych i umysłowych . Badania wykazały, że osoby regularnie ćwiczące posiadają lepszą pamięć, skupienie uwagi i szybszą reakcję na bodźce.

Chcesz dowiedzieć się jaką aktywność fizyczną podjąć aby osiągnąć spokój ducha i ukoić nerwy? Poniżej przedstawiamy dwie propozycje takich aktywności.

Zbawienne działanie jogi

Ogrzewające promienie słońca, delikatny ciepły wiatr na naszych skroniach, głęboki oddech świeżym powietrzem, dotyk trawy bosymi stopami i to przyjemne rozciągnięcie ciała. Tylko ten kto ćwiczył jogę na świeżym powietrzu mógł doświadczyć takiej harmonii pomiędzy swoim organizmem, a otaczającą naturą !

Brzmi jak rzecz niemożliwa do osiągnięcia? Przecież każdego dnia czujemy na sobie presję czasu, w kolejce czeka mnóstwo spraw do zrobienia na wczoraj, a w naszej głowie nieustannie kłębi się natłok myśli. Najwyższy czas aby zwolnić i zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne! Już 15 min jogi na świeżym powietrzu zapewni nam :

 • lepszy nastrój i więcej energii,
 • sprawniejsze funkcjonowanie mózgu,
 • głębszy sen i efektywniejszą regenerację,
 • większą sprawność fizyczna,
 • żelazne zdrowie.

A co zrobić gdy za oknem panuje brzydka pogoda, a brak słońca nie zachęca do treningów w terenie? Nic straconego! Świetne rezultaty dla zdrowia psychicznego i fizycznego przyniesie także joga w domu!

Sama joga jest system ćwiczeń pozycji nazywanych asanami . Asana w tłumaczeniu to „wygodna pozycja”, zatem każda pozycja jogi jest optymalna dla poprawy naszego samopoczucia i równowagi . Oprócz asan joga obejmuje także oczyszczające umysł techniki oddechowe.

Czujesz się zmotywowany do podjęcia działania? Złap do ręki matę do ćwiczeń Hop Sport i zacznij ćwiczyć jogę już dziś!

Bieganie jako sposób na produkcję endorfin

Bieganie to sport, który może trenować każdy i który jest możliwy do wykonania praktycznie wszędzie. Treningi wykonamy zarówno w terenie jak i w zaciszu domowym na bieżni . Na początek możemy zacząć od prostych, krótkich przebieżek lub marszobiegów, a z czasem, wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania progresować bieganie o podbiegi lub nawet treningi na terenach górskich.

Regularne treningi biegowe niosą ze sobą szereg pozytywnych skutków . Wpływ ten jest złożony i wielowymiarowy. Z jednej strony jest to proces czysto fizjologiczny, kiedy  organizm przechodzi stan zmęczenia i adaptuje się do nowych obciążeń. Jesteśmy coraz bardziej wytrzymali, silniejsi i szybsi. Z drugiej strony dzięki bieganiu rośnie nasza wewnętrzna wiara w siebie i we własne możliwości . Nasze samopoczucie poprawia się, ponieważ aktywność powoduje uwolnienie endorfin. Do tego bieganie redukuje stres i wycisza zmęczony natłokiem bodźców umysł .

Dzięki bieganiu zyskujemy:

 • poprawę formy,
 • poprawę wytrzymałości, siły, szybkości,
 • więcej energii do codziennych czynności,
 • dobry nastrój,
 • odskocznię w trudnych momentach,
 • sposób na odstresowanie,
 • oczyszczenie głowy.

Chcesz zacząć biegać? Rozważ zakup bieżni treningowej Hop Sport . Dzięki niej będziesz trenować kiedy tylko chcesz. Deszcz, śnieg, upal, zmrok… trenując na bieżni ten problem nie będzie miał znaczenia. Kiedy tylko będziesz potrzebować odskoczni od dnia codziennego wystarczy, że wskoczysz w buty biegowe i zaczniesz ćwiczyć.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna to bardzo ważny element utrzymania dobrego zdrowia , zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychicznym. Może okazać się pomocna w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi, w poprawie koncentracji i w zapobieganiu chorobom psychicznym . Dlatego warto zrobić krok w kierunku lepszego zdrowia psychicznego i zacząć angażować się w regularne ćwiczenia fizyczne.

Należy dodać, że ćwiczenia nie muszą być wcale bardzo intensywne ani czasochłonne . Możemy wybrać taką aktywność, która sprawia nam najwięcej radości. Jeśli jest to joga, złapmy matę i wykonajmy zestaw asan, jeśli bieganie, wskoczmy w buty treningowe i zacznijmy biec. Nie jest jednak powiedziane, że nie możemy wybrać roweru, pływania, wspinaczki, kajaków czy treningu siłowego. Typów treningu jest tak wiele, że z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Aby maksymalizować korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z aktywności fizycznej ważna jest jednak regularność i systematyczność . Jednorazowe zrywy nie przyniosą długotrwałego efektu. Przy tym warto pamiętać, że wybrany sport zawsze powinien być dostosowany do poziomu sprawności i stanu zdrowia .

Dodatkowo, kiedy tylko możemy powinniśmy postawić na spontaniczną aktywność fizyczną . Do pracy dojeżdżajmy rowerem lub chodźmy pieszo, używajmy schodów zamiast windy, zaparkujmy samochód dalej od miejsca docelowego, rozmowy telefoniczne wykonujmy na stojąco lub chodząc. Te z pozoru proste zmiany w rzeczywistości będą bardzo ważne w kontekście dbania o zdrowie psychiczne.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną i masz problem z regularnością w treningach, poznaj kilka wskazówek, zawartych we wpisie: Jak zmotywować się do treningów?

Autor: Izabela Pawik