Rower poziomy - dla kogo się sprawdzi?

Rower poziomy - dla kogo się sprawdzi?

Spis treści

Rowery treningowe cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników aktywności fizycznej. Pozwalają ćwiczyć nawet wtedy, kiedy pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia z domu. Jednym z rodzajów rowerów stacjonarnych są modele poziome. Czym charakteryzują się poziome rowery stacjonarne ? Dla kogo zostały stworzone i dlaczego warto na nich ćwiczyć? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest rower stacjonarny poziomy?

Rower treningowy poziomy, nazywany również rowerkiem leżącym, to znakomita alternatywa dla tradycyjnych rowerów treningowych . Daje on możliwość ćwiczenia wszystkim tym, którzy odczuwają dolegliwości bólowe na standardowym sprzęcie fitness oraz może posłużyć jako urozmaicenie treningowe.

Rower treningowy leżący , posiada wygodne siodełko wraz z dużym oparciem . Pedały umieszczone są z przodu, a nie blisko siedzenia, jak ma to miejsce w przypadku roweru pionowego. Dzięki takiej konstrukcji, podczas wykonywania ćwiczeń na rowerze poziomym użytkownik przyjmuje pozycję półleżącą , która jest zdecydowanie wygodniejsza niż pozycja wyprostowana, którą wymusza konstrukcja roweru pionowego.

Rower poziomy, tak jak inne maszyny tego typu, służy przede wszystkim do trenowania dolnych partii mięśniowych. Za jego pomocą wysmuklimy nogi - uda i łydki, a także zbudujemy solidne podstawy do treningów siłowych . Ponadto, ćwicząc regularnie na rowerku leżącym wzmacniamy mięśnie stabilizujące całe ciało oraz mięśnie brzucha, a także mięśnie pośladkowe. Ważne, że podczas treningów na tego typu sprzęcie fitness odciążamy kręgosłup . W ten sposób możemy ćwiczyć dłużej, nie martwiąc się o prawidłową postawę lub ułożenie naszego ciała.

Rower leżący - dla kogo?

Trening na rowerku poziomym dedykowany jest wszystkim tym, którzy nie mogą lub nie chcą ćwiczyć na rowerach stacjonarnych pionowych . Główna grupą docelową są osoby ze schorzeniami kręgosłupa, u których stan zdrowia wyklucza długotrwałe siedzenie na wąskim siodełku bez oparcia. Rower ten sprawdzi się na przykład przy :

 • chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
 • dyskopatii kręgosłupa,
 • zesztywniającym zapaleniu kręgów kręgosłupa.

Oprócz osób ze schorzeniami kręgosłupa z roweru poziomego mogą korzystać także osoby starsze oraz oty łe. Będą one mogły ćwiczyć w komfortowych warunkach, nie martwiąc się o swoje bezpieczeństwo. Osoby te, trenując na zwykłych rowerach stacjonarnych, mogłyby szybko nabawić się kontuzji - najczęściej w wyniku dużych przeciążeń. Budowa roweru poziomego z oparciem jest dostosowana nie tylko do ochrony kręgosłupa (głównie odcinka lędźwiowego), ale także do utrzymywania stabilnej pozycji ciała - siedzącej lub półleżącej .

Bardzo często rower stacjonarny leżący stosowany jest także podczas zajęć rehabilitacyjnych . Okazuje się, że ten typ roweru jest niezwykle pomocny przy powrocie do sprawności fizycznej.

Zalety roweru leżącego

Jeśli jesteśmy w grupie osób, które nie mogą ćwiczyć na standardowym sprzęcie stacjonarnym fitness, rowerek treningowy poziomy będzie dla nas znakomitym rozwiązaniem do realizowania pełnowartościowych treningów cardio. Wśród zalet rowerów stacjonarnych tego typu można wyróżnić niesamowity poziom komfortu oraz ochrony ćwiczącego . Najlepsze modele posiadają udogodnienia w formie systemów regulujących, antypoślizgowych pedałów, mat amortyzujących czy uchwytów na bidon. Ponadto, rowery stacjonarne leżące posiadają komputery treningowe, które umożliwiają pomiar najważniejszych parametrów treningowych, a także ćwiczenia w ramach zróżnicowanych programów.

Niewątpliwą zaletą rowerów stacjonarnych leżących są efekty treningowe, które można uzyskać ćwicząc na nich. Zauważalne efekty ćwiczeń na rowerku poziomym odnotujemy w kwestii poprawy naszej kondycji, wytrzymałości oraz wydolności. Z pewnością poprawi się również muskulatura dolnych partii mięśniowych, a tempo spalania zbędnych kilogramów w przypadku redukcji znacząco wzrośnie.

Należy pamiętać, że rezultaty treningu na rowerze stacjonarnym poziomym będą zależeć od kilku czynników . Przede wszystkim:

 • zaangażowania osoby ćwiczącej - liczy się przede wszystkim regularność połączona z wewnętrzną motywacją,
 • diety towarzyszącej - odpowiednio zbilansowanej i zawierającej najważniejsze składniki pokarmowe,
 • techniki wykonywanych ćwiczeń - najważniejszy jest prawidłowy tor ruchu, utrzymywanie napięcia poszczególnych mięśni, a także pamiętanie o oddechu,
 • określenia celu końcowego - tylko wykonywanie przemyślanych i skonkretyzowanych ćwiczeń przybliży nas do jasno określonego celu.

Podsumowanie

Treningi domowe na rowerach stacjonarnych poziomych stają się coraz bardziej popularne. Urządzenia te pozwalają bowiem osiągnąć doskonałe rezultaty ćwiczeń i są przystosowane do potrzeb różnych grup odbiorców. Rower poziomy jest wyposażony w wygodne siodełko z oparciem , a pedały są odsunięte mocno do przodu, co wymusza prawie leżącą pozycję w czasie ćwiczeń. Jednocześnie solidne opacie zapewnia stabilizację pleców . Dzięki tak ustawionemu ciału pracują nie tylko mięśnie ud, podudzi, łydek czy pośladków, ale także wzmacniane są mięśnie brzucha.

Ćwiczenia na rowerze treningowym leżącym spodobają się każdemu, a co więcej:

 • zadbają o bezpieczeństwo odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
 • pozwolą ćwiczyć w wygodnej pozycji,
 • wpłyną na poprawę kondycji,
 • pomogą uregulować poziom cukru i cholesterolu we krwi,
 • polepszą wydolność oddechową,
 • pomogą zredukować nadwagę,
 • zwiększą wytrzymałość,
 • będą odpowiednie dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, osób z nadwagą oraz seniorów.

Jeśli zależy nam na wzmocnieniu ciała, jednocześnie nie obciążając przy tym kręgosłupa, wybór roweru poziomego będzie strzałem w dziesiątkę! Oprócz tego, gdy oczekujemy dodatkowych efektów, możemy uzupełnić treningi na rowerze stacjonarnym poziomym o odpowiednie ćwiczenia siłowe, a także aktywności związane z mobilizacją oraz rozciąganiem poszczególnych mięśni.

Przed podjęciem decyzji o zakupie roweru poziomego, zajrzyj do innego wpisu na naszym blogu: Rower leżący test , w którym poznasz różnice pomiędzy poszczególnymi modelami rowerów treningowych leżących i wybierzesz sprzęt odpowiadający Twoim wymaganiom.

Autor: Izabela Pawik