Rollery fitness - co daje rolowanie?

Rollery fitness - co daje rolowanie?

Spis treści

Rollery fitness to piankowe wałki, które przydadzą Ci się zarówno w trakcie rozgrzewki, jak i po zakończeniu ćwiczeń. Zastanawiasz się, co daje rolowanie? Sprawdź z nami, jakie są zalety rolowania ciała przed i po treningu!

rolowanie mięśni wałkiem

Co daje rolowanie mięśni?

Roller to bardzo przydatne narzędzie do ćwiczeń relaksujących i rozciągających . Jest świetnym sposobem na zakwasy po intensywnym treningu , ponieważ zmniejsza ilość kwasu mlekowego w mięśniach. Ćwiczenia z rollerem pomagają rozmasować zgrubienia, które pojawiły się w wyniku przeciążeń w układzie mięśniowym. Co więcej, automasaż przy pomocy rollera pobudza produkcję kolagenu - dzięki temu tkanka jest odmłodzona, ujędrniona, bardziej elastyczna. Kolejną zaletą regularnego rolowania mięśni jest zwiększenie ruchomości stawów , co chroni Cię przed kontuzjami. Roller sprawdzi się również jako wybawienie dla osób mających siedzącą pracę lub pracujących w stałym napięciu. Rolowanie (np. pleców) skutecznie rozluźnia tkankę powięziową, rozmasowuje spięte mięśnie , a to z kolei uwalnia od poczucia stałego dyskomfortu i minimalizuje odczuwanie bólu.

Rolowanie mięśni - dla kogo?

Ćwiczenia z rollerem są szczególnie zalecane sportowcom, ale także osobom mającym pracę siedzącą lub fizyczną z dużą powtarzalnością działań. Jednak, rolowanie mięśni tak naprawdę, przyda się każdemu, komu zależy na poprawie kondycji swoich mięśni i na skutecznym ich rozluźnieniu.

wałek do masażu pełny EPP

Jaki roller wybrać?

Na początku warto wybrać model o gładkiej powierzchni, bez wypustek , który przyzwyczai ciało do tego typu treningu i podczas ćwiczeń nie będzie sprawiał bólu. Jeśli chodzi o rozmiar, dla początkujących najbardziej polecane są rollery średniej wielkości (o długości 30-45 cm, o średnicy ok 15 cm) – są one najbardziej uniwersalne, ponieważ umożliwiają skuteczne rolowanie całego ciała. W miarę przyzwyczajania się mięśni do treningu z rollerem, możesz zaopatrzyć się w inne modele, jak np. mini rollery - idealne do punktowego masażu mniejszych partii mięśniowych, albo w rollery z wypustkami, które zapewniają bardziej intensywny masaż.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem rollera, sprawdź modele dostępne w sklepie hop-sport.pl ! Przejdź do kategorii „Wałki i rollery fitness”

Jak ćwiczyć z rollerem?

Rozpoczynając przygodę z rolowaniem, na początku warto tę czynność traktować jako rozgrzewkę przed treningiem . Roller włóż pod mięsień, który chcesz rozmasować. Pamiętaj o tym, aby ciężar ciała przenieść na roller. Ćwiczenia najlepiej wykonuj na podłodze - połóż się na rollerze w taki sposób, aby mięsień, który chcesz rozmasować znalazł się na wałku. Mięsień należy masować poprzez 8-10 powtórzeń rolowania. Pamiętaj o tym, żeby ta czynność nie trwała dłużej niż 30 sekund. W przypadku wałków z wypustkami nie powinno się robić więcej ruchów niż 2 lub 3 w jednym miejscu ciała. Potem przejdź do rolowania kolejnych mięśni. Co ważne, podczas samodzielnych treningów unikaj rolowania stref pod kolanami oraz kości, które przypadkiem możesz uszkodzić.

Uwaga! Przy rolowaniu mięśni niezwykle ważna jest prawidłowa technika , ponieważ w przeciwnym wypadku możemy pogorszyć ewentualny uraz, który chcemy wyleczyć. Dlatego na początku najlepiej wykonywać takie ćwiczenia pod okiem trenera personalnego lub fizjoterapeuty, który pomoże Ci wypracować odpowiednią technikę pracy z rollerem.

ćwiczenia z rollerem

Autor: Redakcja Hop-Sport