Stojaki pod sztangę - czy na pewno muszę je mieć?

Stojaki pod sztangę - czy na pewno muszę je mieć?

Spis treści

Stojaki pod sztangę - wstęp

Stojaki pod sztangę to niezbędny element wyposażenia domowej siłowni , jeśli ćwiczymy siłowo. Porządkują one przestrzeń i pomagają realizować treningi siłowe na dużych obciążeniach. Wiele osób tworząc domową siłownię staje przed dylematem, czy zakupić do niej sprzęt, czy stworzyć go samodzielnie. Ten problem nie omija również stojaków pod sztangę.

W sieci można znaleźć mnóstwo pomysłów na prowizoryczne konstrukcje, w których budulcem jest zarówno stal, jak i drewno. Własnoręcznie wykonane stojaki pod sztangę nie dają jednak pewności i gwarancji utrzymania ciężaru . Trenowanie z nimi może być niebezpieczne, zwłaszcza w momencie ćwiczeń z obciążeniami o dużej masie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnych stojaków pod sztangę , wykonanych ze stalowych, profili o dodatkowych wzmocnieniach.

Profesjonalne stojaki pod sztangę pomagają w bezpiecznym odkładaniu i utrzymaniu ciężarów podczas wszelkiego rodzaju ćwiczeń, takich jak np. wyciskanie na ławeczce czy przysiady. Są one wykonane z wytrzymałych materiałów, w tym ze stali lub stopu aluminium, i mają specjalne uchwyty bądź haczyki, które pozwalają na bezpieczne mocowanie sztangi. Mogą posiadać również inne dodatki funkcjonalne.

Stojaki pod sztangę są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach , dzięki czemu można dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb i preferencji. Najczęściej spotykane stojaki na sztangę to:

  • stojaki pod sztangę z asekuracją,
  • stojaki pod sztangę z dipami,
  • stojaki pod sztangę regulowane,
  • stojaki pod sztangę do przysiadów,
  • stojaki pod sztangę wielofunkcyjne.

Zalety stojaków pod sztangę

Ćwiczenia siłowe, szczególnie przy użyciu ławeczek treningowych , nie obędą się bez solidnego stojaka pod sztangę , ponieważ to z niego będziemy podnosić ciężar, rozpoczynając sesję treningową, a także odkładać sztangę po zakończonych powtórzeniach. Stojak na sztangę pełni więc kluczową rolę podczas treningów, skupionych na wyciskaniu ciężaru na ławce treningowej. Jak łatwo się domyślić, konstrukcja stojaka, musi być nie tylko stabilna i odpowiednio wyważona, ale także solidna, o dużym udźwigu , ponieważ sztanga, którą musi utrzymać może przybierać bardzo wysokie wartości.

Korzystanie ze stojaków na sztangę przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Stojaki umożliwiają stabilne i pewne trzymanie gryfu, dzięki czemu można uniknąć kontuzji oraz zwiększyć skuteczność samego treningu.

Stojaki pod sztangę pozwalają również na wykonywanie dodatkowych ćwiczeń . W zależności od wybranego modelu, można na różne sposoby rozwijać kilka partii mięśniowych w ramach jednego treningu. Dzięki temu, ćwiczenia są bardziej efektywne i skuteczniejsze.

Dzięki możliwości dowolnej regulacji większość stojaków pod sztangę znajdzie zastosowanie do ćwiczeń z ławką . Umożliwią one w tym przypadku wykonywanie wyciskania. Dowolna regulacja stojaków pozwoli na trening zarówno osobom początkującym jak i zaawansowanym.

Innym ćwiczeniem, które wykonamy z większością stojaków pod sztangi są przysiady . W tym przypadku uchwyty stojaka muszą znaleźć się już znacznie wyżej. Umożliwi to wejście pod sztangę i zebranie ciężaru na plecy.

Ponadto, korzystanie ze stojaka pod sztangę umożliwia wygodne i bezpieczne przechowywanie gryfów, ciężarów i innych akcesoriów . To z kolei pozwala na zachowanie porządku w domowej siłowni.

Stojaki na sztangi są stosunkowo łatwe w montażu i konserwacji. Dzięki temu stanowią trwały i wygodny element wyposażenia domowej siłowni, który z powodzeniem służy przez wiele lat.

Jak wybrać odpowiedni stojak pod sztangę?

Zwracając uwagę na to jak wiele, w różnych tego słowa znaczeniach, spoczywa na stojakach pod sztangę , warto wiedzieć, czym powinien odznaczać się idealny model tego sprzętu. Najbardziej istotna jest jakość materiałów, z których został wykonany stojak , gdyż to właśnie materiał zapewnia wytrzymałość całej konstrukcji.

W arto również zwrócić uwagę na maksymalny udźwig - to, ile kilogramów umieścimy na stojaku pod sztangę, uzależnione jest od parametrów technicznych konkretnego modelu. Najbardziej wytrzymałe są w stanie utrzymać sztangę o łącznej masie 200 kg i więcej. Jeśli mamy zamiar trenować pod dyscypliny typu trójbój siłowy, wybierzmy stojaki, których ciężar maksymalny wynosi około 200 kg. Jeśli ćwiczymy rekreacyjnie, wystarczą nam podstawowe modele . Pamiętajmy, że stojaki mają za zadanie nie tylko utrzymywać sztangę, z którą aktualnie ćwiczymy, lecz również dodatkowe obciążenie w postaci talerzy, a także hantli oraz gryfów.

Przy wyborze stojaków pod sztangę ważne są również ich możliwości regulacyjne . Im są one większe, tym lepiej dopasujemy sprzęt do swoich indywidualnych potrzeb np. zasięgu ramion czy preferencji chwytu podczas wyciskania. Możliwość regulacji sprawia, że niezależnie od wzrostu i innych fizycznych uwarunkowań, sztangę umieścimy na takiej wysokości, aby trening był przyjemnością, a nie stawał się udręką. Ważne również są dodatki funkcjonalne w postaci asekuracji - idealnej do samodzielnych ćwiczeń oraz dodatkowych trzpieni i uchwytów do przechowywania obciążeń oraz gryfów .

Stojaki pod sztangę Hop-Sport

Szukasz wygodnego miejsca do odkładania sztangi, aby wykonywać efektywne ćwiczenia bez partnera treningowego? W ofercie Hop-Sport znajdziesz zarówno klasyczne modele wolnostojące, jak i regulowane oraz stojaki z asekuracją. Oprócz tego w naszym asortymencie posiadamy m.in. poręcze treningowe z uchwytami na sztangę, klatkę Rack i ławki treningowe ze stojakami.

W Hop-Sport specjalizujemy się w tworzeniu sprzętów i akcesoriów przeznaczonych do treningów domowych. Wszystkie produkty z naszej oferty cechuje solidne wykonanie z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, oraz przestrzeganie norm gwarantujących bezpieczeństwo ćwiczeń.

Podsumowanie

Stojaki pod sztangę odgrywają kluczową rolą w przestrzeni treningowej, zapewniając nie tylko porządek w domowej siłowni, ale także umożliwiając samodzielne ćwiczenia ze sztangą . Służą również jako asekuracja, oraz ułatwiają nam wykonywanie treningu, nie wpływając przy tym na jego efektywność. Wyróżniające się modele stojaków treningowych charakteryzują się solidną konstrukcją oraz możliwością regulacji wysokości , dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Różnorodne stojaki i systemy asekuracyjne są nieodzownym elementem wyposażenia podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Jeżeli planujesz rozwijać swoją siłę, tego rodzaju sprzęt z pewnością okaże się niezastąpiony w Twojej domowej siłowni!

Autor: Izabela Pawik