Motywacja w treningu - wskazówki dla osiągnięcia sukcesu

Motywacja w treningu - wskazówki dla osiągnięcia sukcesu

Spis treści

Podjęcie aktywności fizycznej to wyzwanie, a wytrwanie w postanowieniach jest kluczem do sukcesu. Planowanie i ustalanie celów treningowych to ważne kroki, ale to faza realizacji rodzi prawdziwe wyzwania . Rzeczywistość, brak czasu i wymówki mogą podkopać naszą motywację. W konsekwencji może to prowadzić nawet do całkowitej rezygnacji z ćwiczeń.

Nie wystarczy zakup karnetu na siłownię, butów i stroju sportowego, jeśli nie mamy odpowiedniej mobilizacji do wykonania treningu. Technika wykonywanych ćwiczeń, dieta, progres - to wszystko jest niezwykle istotne, ale bez odpowiedniej mobilizacji, nie ma mowy o sukcesie . W pracy nad kształtowaniem sylwetki jest to kwestia podstawowa. To nasza wewnętrzna motywacja sprawia, że podejmiemy ćwiczenia, mimo braku energii albo złego samopoczucia. Ta sama motywacja, powstrzymuje nas także przed sięgnięciem po kolejną porcję posiłku lub fast foodu oraz napędza do zachowywania regularności w treningach. Nie ma się jednak co oszukiwać - nie zawsze zdążymy na trening, nie zawsze będziemy czuć się na siłach, nie zawsze będzie nam się chciało - odpowiednie nastawienie skoncentrowane na osiągnięciu celu, sprawi jednak , że nie odpuścimy całkowicie, mimo drobnych potknięć .

Brzydka pogoda za oknem sprawia, że trening to ostatnie o czym myślisz? A może wyjście na pizzę z przyjaciółmi jest bardziej kuszące od samotnego dźwigania ciężarów lub ćwiczeń cardio? Brzmi znajomo? Nie ważne jak było do tej pory, ważne, że teraz możesz to zmienić! Mamy dla Ciebie 8 sposobów na skuteczne zmotywowanie się do treningu !

Różne rodzaje motywacji w treningu

Motywacja do treningu jest potrzebna nie tylko, aby rozpocząć przygodę ze sportem, ale także, a może przede wszystkim, by wytrwać w treningowej rutynie. Sama motywacja definiowana jest jako ogół czynników, które pobudzają nas do działania, czyli w tym przypadku wykonywania wybranej aktywności fizycznej. Dzięki odpowiedniej motywacji możemy:

  • wytrwać w podjętym działaniu,
  • czerpać przyjemność z uprawianej aktywności,
  • być zadowolonym z siebie,
  • nie odczuwać tak dużego wysiłku, który wkładamy w aktywność, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Zmotywować możemy się na wiele różnych sposobów. Ułatwia to fakt, że do dyspozycji mamy dwie metody motywacji: wewnętrzną i zewnętrzną . Co to oznacza? Motywacja wewnętrzna to osobista potrzeba, pojawiająca się wtedy, gdy motywatorem jest czynność sama w sobie. Dana aktywność jest dla nas tak atrakcyjna, że napędza nas do działania, które w rezultacie daje satysfakcję . Odczuwamy przyjemność z wykonywanej czynności i postrzegamy ją jako okazję do urzeczywistnienia naszego potencjału.

Motywacja zewnętrzna z kolei wynika spoza nas. Zadanie wykonujemy z obowiązku, aby uzyskać nagrodę lub uniknąć kary. Podejmujemy aktywność, bo chcemy otrzymać coś czego pragniemy, lub uniknąć otrzymania czegoś, czego nie chcemy . Chociaż motywacja zewnętrzna często uznawana jest za mniej pożądaną, w rzeczywistości odgrywa ogromną rolę, gdy motywacja wewnętrzna przestaje działać. Znacznie ułatwia wtedy utrzymanie produktywności i wytrwanie w działaniu mimo braku chęci.

Oba rodzaje motywacji są więc bardzo ważne dla wspierania naszego rozwoju. Gwarantem osiągnięcia celu jest połączenie ze sobą metod motywacji wewnętrznej i zewnętrznej ! Takie połączenie to najprostsza i najszybsza droga do sukcesu!

Zamień wiedzę w praktykę - czyli 8 skutecznych sposobów na motywację do treningu

Niektóre z metod motywacji mogą wydawać się dość intuicyjne, inne warto omówić szerzej. Poniżej prezentujemy 8 skutecznych metod, które na prawdę działają!

W zakresie motywacji wewnętrznej:

1. Wybierz aktywność, która sprawia Ci radość.

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdybyśmy nie kojarzyli aktywności fizycznej z czymś nieprzyjemnym, do czego trzeba się zmuszać. Dlatego warto wybrać dla siebie taki rodzaj treningu, który zwyczajnie sprawia nam przyjemność . Jesteśmy różni, więc tak samo różne są nasze potrzeby i oczekiwania. Nie każdy lubi biegać czy podnosić ciężary. W związku z tym, aby utrzymać motywację do treningów, dana forma wysiłku fizycznego powinna być dobrana indywidualnie . Na początku swojej drogi treningowej warto wypróbować ćwiczenia z akcesoriami fitness . Są one stosunkowo proste w wykonaniu, a zarazem bardzo skuteczne i lubiane przez szerokie grono użytkowników, ze względu na swoje kompaktowe rozmiary i szeroką gamę ćwiczeń, jaką można wykonać za ich pomocą.

2. Określ dokładnie swoje cele i kontroluj je.

Żeby móc kontrolować swoje postępy na początku ważne jest aby określić konkretnie co chcemy osiągnąć i w jakim czasie. Zamiast ogólnego „schudnę”, przyjmijmy np. „schudnę 4 kg w 3 miesiące”. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować efekty, a widoczny progres na mierzalnych parametrach będzie motywował do dalszych treningów .

3. Jeśli wykonywanie ćwiczeń w pojedynkę jest dla Ciebie nudne, znajdź partnera treningowego.

Dla osób, którym trudno zmotywować się do samodzielnych ćwiczeń wyjściem z sytuacji są treningi z drugą osobą . Wizja spotkania z kimś kogo lubimy i dzielimy wspólną pasję od razu napędza do działania. Nawet jeśli sama aktywność nie specjalnie nas motywuje, czasami spotkanie z drugą osobą stanowi główny czynnik motywujący.

4. Rywalizuj.

Dla niektórych największą motywacją jest rywalizacja i mierzenie się z innymi. W tym celu można założyć się z partnerem treningowym, zapisać na zajęcia grupowe lub wziąć udział w zawodach. Chęć zwycięstwa może stać się naszym celem samym w sobie, a jego efektem ubocznym zrealizowanie założeń treningowych .

Ale co zrobić, kiedy chcemy zadbać o sylwetkę, kondycję albo zdrowe i nie znajdujemy motywacji wewnętrznej? Gdy w danym dniu zupełnie nam się nie chce? Gdy przechodzimy przez gorszy okres, w którym ćwiczenia nie dają już takiej satysfakcji? Gdy mamy ochotę spędzić czas w samotności? Lub nie lubimy rywalizacji albo żadna z form aktywności fizycznej nie jest dla nas atrakcyjna? Na pomoc przychodzą metody motywacji zewnętrznej .

1. Powiedź innej osobie o swoim celu. Niech ta osoba kontroluje Twoje postępy.

Jeśli aktywność fizyczna jest dla nas tylko drogą do celu, ale sami nie umiemy się zmotywować warto powiedzieć o swoich założeniach drugiej osobie. Może to być ktoś z rodziny, znajomy lub trener personalny. Chęć wypadnięcia dobrze w oczach drugiej osoby, często powoduje, że jesteśmy w stanie zdziałać więcej.

2. Wyznaczaj sobie nagrody.

Za osiągnięcie kolejnych celów treningowych warto wyznaczyć sobie nagrodę.  Może to być np. nowy strój treningowy lub ulubiona przekąska w ramach odstępstwa od diety. Nagrody jednak wcale nie musza być związane ze sportem. Równie dobrze po zrealizowaniu celu możesz wybrać się np. do kina ze świadomością, że udało ci się wykonać kolejny krok w dążeniu do celu. Dzięki drobnym nagrodom, na pewno nie zabraknie Ci motywacji do dalszej pracy.

3. Przygotuj playlistę do słuchania podczas treningu lub film/serial do oglądania podczas ćwiczeń.

Czynnikiem poprawiającym atmosferę podczas treningu jest muzyka. Ze swoich ulubionych piosenek można ułożyć playlistę. Dzięki temu aktywność będzie kojarzyła się z czymś przyjemnym, a trening minie znacznie szybciej.

Podobną rolę odgrywa włączenie filmu lub serialu podczas ćwiczeń. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie przy jednostkach cardio.

4. Znajdź swojego sportowego idola.

Dla wielu osób inspirację stanowią zawodowi sportowcy. Jeśli i my takiego mamy, możemy naśladować go pod względem podejścia do sportu i efektywnego wykonywania treningów. To znacznie pomoże realizować własne założenia treningowe.

Podsumowanie

Bez odpowiedniej motywacji trudno jest osiągnąć zadowalające efekty. Brak czynników pobudzających do działania, prędzej czy później powoduje, że sobie odpuszczamy . Najlepsza motywacja do treningu wynika z wewnętrznych potrzeb, ale nie bez znaczenia jest także motywacja zewnętrzna, czyli działanie dla osiągnięcia nagrody lub uniknięcia kary. Niezależnie od pobudek popychających nas do działania, często niezbędne jest przeprowadzenie wewnętrznego dialogu, który pomoże nam umieścić aktywność fizyczną w grupie naszych priorytetów .

W momencie, kiedy aktywność fizyczna wydaje się bez sensu, a cele odległe i niemożliwe do osiągnięcia, zastanówmy się nad dobrymi stronami ćwiczeń oraz nad małymi krokami, na które można podzielić drogę do celu. Pomyślmy o korzyściach, jakie niesie ze sobą to, co robimy, i wyobraźmy sobie siebie po uzyskaniu wymarzonych efektów. Po tym nie pozostaje nam nic innego jak wstać i iść prosto na trening! Pamiętajmy, że marzeniom trzeba pomóc się spełnić !

A jeśli chcesz dowiedzieć się jakie akcesoria treningowe będą przydatne, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem, przejdź do wpisu: Najlepsze akcesoria fitness do domowej siłowni . Przyjemnej lektury!

Autor: Izabela Pawik