Trampolina – jak przechowywać zimą?

Trampolina – jak przechowywać zimą?

Spis treści

Trampoliny ogrodowe to przyrządy do zabawy i aktywności na świeżym powietrzu do użytku sezonowego. Na zimę każda powinna trafić do suchego i zadaszonego miejsca, w którym zostanie należycie zabezpieczona. To, w jaki sposób to zrobimy będzie rzutowało w przyszłości na jej parametry techniczne, przede wszystkim wytrzymałość. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie najbliższych i chcesz użytkować kupioną trampolinę ogrodową przez wiele lat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, w jaki sposób przygotować atrakcję dla całej rodziny do zimowania.

Trampolina zimą

Trampoliny ogrodowe użytkowane są w okresie wiosenno-jesiennym. Przeważnie czas ten uzależniony jest od warunków atmosferycznych, zwłaszcza ilości opadów i temperatury panującej na zewnątrz. Nawet dobrej jakości trampoliny do ogrodu nie są w stanie wytrzymać zbyt długiego czasu na deszczu lub w czasie ujemnych temperatur. Zimą, warunki te są jeszcze ostrzejsze, co przekłada się na niszczenie poszczególnych komponentów. Szczególnie narażone na niską temperaturę są takie elementy, jak np. siatka, sprężyny, śruby łączące stelaż. Najlepszym rozwiązaniem, które zapobiegnie całkowitemu zniszczeniu lub uszkodzeniu trampoliny jest jej zdemontowanie i schowanie . Najlepiej wykonać to przy użyciu oryginalnych, fabrycznych opakowań oraz sprzętów dostarczonych przez producenta.

Gdzie schować trampolinę na zimę?

Trampoliny ogrodowe zimą przechowywane są najczęściej w suchych i ciepłych pomieszczeniach. Możemy umieścić je m.in.:

 • w składziku na narzędzia,
 • garażu,
 • na strychu,
 • w piwnicy,
 • domku działkowym.

Tak naprawdę, musimy jedynie znaleźć pomieszczenie adekwatne powierzchnią do rozmiaru naszej trampoliny ogrodowej . Wymiar ten powinien być uwzględniony po złożeniu trampoliny i umieszczeniu jej w oryginalnym opakowaniu bądź spakowaniu w należyty sposób. Jeśli nie mam fabrycznego pudełka, możemy np. owinąć poszczególne elementy folią stretch bądź zwinąć do plandek i. Złożona trampolina nie może przeszkadzać ani mieszkańcom, ani ich gościom, dlatego dobrze jest wybrać miejsce odosobnione. Ważne również, aby do tego miejsca nie miały dostępu dzieci czy zwierzęta domowe. Mogą one bowiem zniszczyć lub uszkodzić komponenty trampoliny ogrodowej np. siatkę.

Miejsce do przechowywania trampoliny

Jak zabezpieczyć trampolinę po sezonie?

Po sezonie użytkowym trampolinę warto zabezpieczyć głównie przed działaniem wilgoci oraz możliwością uszkodzenia jej elementów. Szczególnie newralgiczne są:

 • siatka,
 • sprężyny;
 • zamek siatki ochronnej,
 • batut.

Najlepiej do zabezpieczenia użyć fabrycznego opakowania lub innego kartonowego pudełka. Alternatywę mogą stanowić wszelkiego rodzaju folie, których kawałki połączymy ze sobą taśmą. Ważne, aby łączyć elementy trampoliny pod kątem wielkości i przeznaczenia . Razem powinny być ze sobą spięte stelaże konstrukcyjne, osobno siatka ochronna oraz mata do skakania. Ostre zakończenia sprężyn możemy zabezpieczyć dodatkowo folią, styropianem bądź zużytą odzieżą. Drobne elementy (np. śrubki) możemy trzymać  w woreczku strunowym, podpisanym odpowiednio. Przede wszystkim jednak trampolina powinna znaleźć się w suchym, ciepłym i zadaszonym miejscu, do którego nie będą miały dostępu szkodniki .

Czym przykryć trampolinę na zimę?

Komfort termiczny jest bardzo ważny dla komponentów trampolin ogrodowych , które nie mogą “pracować” na skutek wahań temperatur. Aby zapewnić optymalne warunki do przechowywania, musimy przykryć złożoną trampolinę kocem, plandeką lub folia. W ten sposób stworzymy dla niej poduszkę powietrzną i zabezpieczymy ją przed wilgocią. Najlepsze warunki termiczne panują w zadaszonych budynkach o zwartej konstrukcji lub w ich częściach np. w garażach lub piwnicach . Szczególnie polecane będą pomieszczenia z systemem grzewczym bądź dobrze ocieplone. Warto uważać, aby trampolina do ogrodu nie znalazła się w pobliżu innych sprzętów i przedmiotów. Wówczas możemy przykryć ją innymi rzeczami, zapominając o jej obecności, a w najgorszym przypadku – uszkodzić.

Jak jeszcze można chronić trampolinę ogrodową?

Zimą należy bezwzględnie pamiętać o rozmontowaniu i schowaniu trampoliny ogrodowej w odpowiednie miejsce. Jeśli jednak nadal trwa jesień, a my nie chcemy pozbywać się głównej atrakcji dla dzieci z ogrodu, możemy zabezpieczyć ją za pomocą specjalnego pokrowca . Tego typu akcesoria dołączone są jedynie do najlepszych na rynku trampolin ogrodowych m.in. pochodzących ze sklepu Hop-Sport . W naszej ofercie znajdziesz m.in.:

 • trampoliny ogrodowe z siatką zewnętrzną,
 • trampoliny ogrodowe z siatką wewnętrzną,
 • trampoliny pumpkin (dynie)
 • trampoliny dla dzieci.

Do każdej trampoliny , niezależnie od rozmiaru i przeznaczenia, dołączamy specjalny pokrowiec zabezpieczający . Chroni on batut trampoliny ogrodowej przed deszczem czy spadającymi z drzew liśćmi. W ten sposób nasza rodzinna atrakcja ogrodowa może służyć nam nawet późną jesienią czy wczesną wiosną.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem trampoliny ogrodowej koniecznie przeczytaj artykuł: Jak wybrać trampolinę ogrodową?

Hop-Sport - kilka słów o nas

Dlaczego warto postawić na Hop-Sport? Jako firma z ugruntowaną pozycją na rynku, wiemy czego oczekują nasi klienci i potrafimy wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. Produkując sprzęt sportowy do użytku domowego, zdajemy sobie sprawę z tego jak ważną rolę odgrywają solidne materiały i dbałość o detale. Dużą uwagę koncentrujemy na tym, aby nasze produkty były proste i wygodne w obsłudze, a ich ich montaż nie przysparzał trudności, tak, abyś swoją energię włożył tylko w to, na czym Ci zależy - w efektywny trening. Jeśli chcesz poznać nas lepiej, odwiedź nasz Sklep sportowy Hop-Sport . Czekamy na Ciebie!

Autor: Redakcja Hop-Sport