Wioślarz czy bieganie – co wybrać?

Wioślarz czy bieganie – co wybrać?

Spis treści

Wiele osób porównuje różnego rodzaju aktywności fizyczne, szukając tej najlepszej dla siebie. Szczególnie lubianymi maszynami są wioślarze , który imituje ruch wiosłowania wykonywany przez profesjonalnych zawodników sportowych. Trening na nim cechuje się wysokim poziomem intensywności i bardzo często zestawia się go z inną aktywnością aerobową, jaką jest bieganie na bieżni . Ćwiczenia na obu maszynach przynoszą szereg korzyści oraz angażują wiele mięśni, lecz zdecydowanie różnią się między sobą chociażby sposobem wykonywania ruchów. Dowiedz się więcej na temat biegania na bieżni i ćwiczeń na wioślarzu , a następnie wybierz aktywność, jaką lubisz najbardziej!

Co daje aktywność fizyczna?

Powszechnie używane powiedzenie mówi, że sport to zdrowie. Wpływa on nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nastrój. Ludzie, którzy są aktywni na co dzień mają więcej energii, lepszy humor i samopoczucie oraz wyższą samoocenę.

Oprócz tego aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób, dzięki temu, że:

 • powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi,
 • reguluje przemianę materii,
 • obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych,
 • obniża ciśnienie krwi,
 • zapobiega osteoporozie,
 • wzmacnia system immunologiczny organizmu.

Aktywność fizyczna może być zaplanowana lub spontaniczna. Aktywność zaplanowana to wszelkiego rodzaju treningi, które wykonujemy zgodnie z harmonogramem. Aktywność spontaniczna natomiast to czynności towarzyszące codziennym obowiązkom np. dojazd do pracy na rowerze, sprzątanie, wchodzenie po schodach, zmywanie naczyń, prasowanie, gotowanie, praca w ogrodzie czy wyprowadzanie psa.

Aktywność fizyczna
Ćwiczenia odchudzające

Jak ćwiczyć, aby schudnąć?

Aby schudnąć, nasz organizm powinien znaleźć się w stanie deficytu kalorycznego . Ma on miejsce wtedy, gdy podaż kaloryczna jest mniejsza od dziennego zużycia kalorii. Deficyt kaloryczny można wygenerować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to trening, a drugi – zdrowa dieta o obniżonej zawartości kalorii. Dla jak najlepszych efektów warto połączyć obie metody ze sobą oba.

Gdy organizm znajduje się w stanie ujemnego bilansu energetycznego, musi korzystać z innych źródeł energii niż energia z pożywienia. Zaczyna więc sięgać po „zapasy” zgromadzone w tkance tłuszczowej i mięśniach. Aby jednak nie wyrządzić sobie szkód na zdrowiu, deficyt kaloryczny musi mieć odpowiednią wartość. Oprócz tego dieta powinna być różnorodna i zbilansowana. Ma to na celu dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

W okresie redukcji warto wykonywać zarówno ćwiczenia cardio lub interwały, jak i ćwiczenia siłowe . Trening cardio i interwały świetnie pozwalają na redukcję tkanki tłuszczowej. Możemy wykonać je na przykład na sprzęcie fitness – wioślarzu lub bieżni. Włączenie do planu ćwiczeń na redukcji treningu siłowego pozwala z kolei na uniknięcie ryzyka spalania mięśni. Dodatkowo, taki trening ujędrnia ciało i buduje siłę, która przydatna jest do aktywności tlenowych.

Najważniejsze jest jednak regularność. Treningi powinniśmy wykonywać minimum 2-3 razy w tygodniu, przeplatając je aktywnością spontaniczną . Nie musimy koniecznie uczęszczać na siłownię, wystarczy, że wybierzemy ulubiony sport i będziemy go uprawiać. Ważne, aby sprawiał nam przyjemność, a kolejne treningi nie były przykrym obowiązkiem.

Trening na wioślarzu

Ergometr wioślarski (wioślarz) jest maszyną, która ma imitować ruchy wiosłowania wykonywane w wodzie . Specyfika tych ruchów sprawia, że w trening zaangażowane jest całe ciało.

Wioślarz zbudowany jest z kilku podstawowych części. Są to:

 • siodełko i platformy na stopy,
 • korpus z wiosłami,
 • system napędu i oporu,
 • komputer i monitor.

Siodełko w ergometrze wioślarskim jest ruchome i porusza się przód – tył. Odpychając się od platform stopami sprawiamy, że siodełko odjeżdża do tyłu, a następnie wraca do początkowej pozycji. Do korpusu zamontowane są wiosła – podczas ćwiczenia to one odpowiadają za zaangażowanie górnych partii ciała.

Trening na wioślarzu składa się z kilku faz zróżnicowanych pod względem toru ruchu i techniki.

Fazą I jest chwyt – na tym etapie przyjmujemy prawidłową postawę do ćwiczeń. Siadamy na siodełku tak, aby znajdować się blisko koła zamachowego. Ramiona trzymamy wyprostowane, nadgarstki w jednej linii z  przedramionami, a piszczele ustawiamy w pozycji równoległej do podłoża. Całą sylwetkę delikatne pochylamy do przodu.

Faza II – przyciąganie. Gdy przyjęliśmy już prawidłową pozycję początkową, przechodzimy do ruchu. W tym celu synchronizujemy pracę nóg i ramion. Zaczynamy od odepchnięcia się nogami od platform, a gdy kolana znajdą się pod nadgarstkami, dołączamy ramiona.

Faza III – odchylenie. Kiedy nogi są już całkowicie wyprostowane, przyciągamy uchwyt w stronę bioder. Jest to moment, w którym ciało przyjmuje pozycję odchyloną do tyłu.

Faza IV to powrót do pozycji początkowej. Zaczynamy od pochylenia ciała i wyprostowania ramion. Następnie uginamy kolana i przesuwamy ciało w stronę koła zamachowego.

Ćwiczenia na ergometrze wioślarskim mają wiele zalet, największą z nich jest wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż treningi na tym sprzęcie nie obciążają stawów i mogą je wykonywać osoby nawet po przebytych kontuzjach . Ponadto, wioślarz angażuje do pracy kilkanaście grup mięśniowych całego ciała. Podczas wykonywania ruchów pracują m.in.: mięśnie nóg, brzucha, klatka piersiowa, ramiona oraz grzbiet.

Wioślarz Hydro Hop-Sport

Bieżnia – co daje?

Bieżnia treningowa jest urządzeniem, dzięki któremu możemy wykonać bardzo dobry trening biegowy, cardio lub interwałowy HIIT . Tempo ćwiczeń dostosowujemy do swoich indywidualnych możliwości. Jeśli bieg jest dla nas zbyt wymagający, wtedy możemy wykonywać marsz lub marszobieg.

Bieżnia nie jest skomplikowanym sprzętem fitness. Zbudowana jest z pasa transmisyjnego, silnika oraz stelaża. Dodatkowo, współczesne urządzenia wyposażone są również w komputer umożliwiający programowanie. Dzięki mechanizmom regulacji wszystkie parametry można dopasować do indywidualnych potrzeb. Osoby początkujące mogą więc wybrać niższe obciążenia, a zaawansowane – wyższe, zwiększając jednocześnie stopień trudności ćwiczeń.

Systematyczne trenowania na bieżni przynosi wiele korzyści zarówno wizualnych, jak i zdrowotnych . Dzięki treningom poprawia się wygląd naszej sylwetki – pozbywamy się zbędnych kilogramów, a nasze ciało staje się bardziej wyrzeźbione. Oprócz tego ćwiczenia na bieżni wpływają na naszą kondycję, lepszą jakość oddechu oraz sen, a także poprawiają gęstości kości.

Na bieżni ćwiczymy niemalże wszystkie grupy mięśniowe naszego ciała. Pracują m.in.:

 • mięśnie nóg,
 • mięśnie pośladków,
 • mięśnie tułowia,
 • mięśnie grzbietu,
 • mięśnie ramion.

Przy wyborze idealnej bieżni dla siebie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Część z nich odnosi się do warunków, jakimi dysponujemy, a część do samych parametrów sprzętu. Najważniejsze z nich, które należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim:

 • ilość wolnego miejsca, które możemy przeznaczyć na sprzęt,
 • budżet jaki chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu,
 • nasza masa ciała,
 • wielkość pasa biegowego,
 • amortyzacja,
 • dodatkowe funkcje.

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz bieżnie najwyższej jakości o zróżnicowanych parametrach technicznych, dopasowanych niemal do każdego użytkownika. Bestsellerem sprzedażowym ostatniego sezonu jest bieżnia HS-2500LB Aspire . Posiada ona aż 15 różnych programów treningowych. Jej moc silnika to 3.0 HP, dzięki czemu możemy biec na niej z prędkością maksymalną 18 km/h. Bieżnia posiada również możliwość regulacji pasa biegowego do poziomu 15%. Jednocześnie jest on bardzo obszerny, a jego wymiary to 50/125 cm. Gwarantuje to swobodny i komfortowy trening w domowych warunkach. Struktura pasa jest 5-warstwowa, co zapewnia dobrą przyczepność i stabilizację w trakcie biegu. Maksymalne obciążenie sprzętu to aż 150 kg. Dodatkowo bieżnia wyposażona jest w wewnętrzny system amortyzacji, który chroni przed kontuzją. Składa się on z gumowych sprężyn znajdujących się pod pasem biegowym, a także w nogach bieżni .

Bieżnia Ultima Pro Hop-Sport

Autor: Izabela Pawik