Utworzone

09 List 2022

Author

Izabela Pawik

W kategoriach

Niezbędne akcesoria treningowe / Akcesoria fitness / Materace gimnastyczne / Maty do ćwiczeń / Maty puzzle ochronne / Skakanki / Taśmy i gumy do ćwiczeń / Hantle / Kettlebell / Maty i materace / Materace

Mata puzzle do sportów walki – sprawdź, czy się przyda!

Trenowanie sportów walki nie tylko wymaga dobrej kondycji i hartu ducha, ale również odpowiedniego wyposażenia. W warunkach domowych w przeprowadzeniu treningu pomoże Ci mata puzzle ochronne, za pomocą której zabezpieczysz podłogę. W ten sposób stworzysz w czterech ścianach kącik do trenowania dowolnej sztuki walki i wykonywania nawet najbardziej intensywnych ćwiczeń. 

Sporty walki – rodzaje

Treningi sportów walki łączą w sobie rozwój fizyczny wraz z duchowym. Ich celem jest nie tylko nauka wyprowadzania ciosów, utrzymywania gardy i ogólna poprawa sprawności ciała. Bardzo duży nacisk kładzie się również na wytrwałość, determinację oraz opanowanie. Ten rodzaj aktywności fizycznej wbrew pozorom może realizować każdy. Trenować sporty walki mogą osoby w niemal dowolnym wieku, niezależnie od płci oraz doświadczenia. Sporty walki uczą cierpliwości, dyscypliny i wytrzymałości, również tej psychicznej. 

Najpopularniejsze sporty walki to:

 • boks,
 • kickboxing,
 • muay thai,
 • MMA.

Boks to zdecydowanie najpopularniejszy sport walki. Polega na bezpośredniej walce na pięści dwóch zawodników. W boksie przede wszystkim skupiamy się na zadawaniu ciosów pięścią, pracy nóg i ruchu głowy. Walki odbywają się na ringu bokserskim i używa się do nich rękawic ochronnych.

Kickboxing to dyscyplina wywodząca się z tradycyjnego boksu, lecz dodająca do niego możliwość zadawania ciosów stopami, goleniami, łokciami oraz kolanami. 

Muay thai to inaczej boks tajski. Jego popularność w Polsce wciąż rośnie, gdyż przyciąga on do siebie przede wszystkim egzotyką. Cechą charakterystyczną tego rodzaju sportu walki jest wykorzystanie łokci oraz kolan w zwartej walce. Treningi boksu tajskiego są bardzo wymagające i męczące. Dzięki temu skutecznie wzmacniają całe ciało, poprawiają jego wytrzymałość i elastyczność.

W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskuje MMA. Jest to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy używają mieszanych technik walki. Rywalizacja toczy się w stójce oraz w parterze. Technikami dozwolonymi są ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie, duszenie i rzuty. W MMA używa się specjalnych rękawic, które są mniejsze oraz lżejsze od bokserskich.

Trening sztuk walki

Co przydaje się do trenowania sportów walki?

Część treningów sportów walki wykonamy na profesjonalnej salce, a część z powodzeniem możemy zrealizować we własnym domu lub mieszkaniu. Niezależnie od tego, gdzie będziemy trenować niezbędny jest odpowiedni sprzęt. 

Aby trenować na salce i w domu, musimy zaopatrzyć się w:

 • rękawice do sportów walki,
 • bandaże do sportów walki, 
 • ochraniacze na zęby, kroczę i głowę,

Dodatkowo, jeśli chcemy trenować w domu warto zakupić:

 • worek bokserski,
 • skakanki,
 • gumy oporowe,
 • hantle i kettle,
 • maty zabezpieczające i ochronne.

Jednym z niezbędnych elementów w treningu sportów walki jest worek treningowy. Trenując na nim przygotowujemy ciało na to, co będzie go czekało w walce. Poprawiamy ciosy, koordynację, siłę, kondycję i wzmacniamy kości oraz mięśnie. Jednocześnie przygotowujemy nogi do zadawania i przyjmowania ciosów. 

Treningi na worku dla początkujących, jak i dla zaawansowanych powinny polegać na ćwiczeniu konkretnych umiejętności, np. danej kombinacji ciosów albo tylko jednego, który chcemy doprowadzić do perfekcji. Jednocześnie powinniśmy dbać o utrzymanie prawidłowej pozycji, gdyż w walce takie błędy zostaną bardzo łatwo wykorzystane przez przeciwnika. Pamiętajmy także o ruchu – wykonywanie ciosów w worek treningowy nie oznacza, że mamy stać w miejscu. Praca nóg ma bardzo duże znaczenie.

Czy zauważyłeś, że często w pomieszczeniach treningowych w okolicy worka treningowego znajduje się duże lustro? Jest ono tam celowo i ma ułatwiać nam skorygowanie nieprawidłowego ustawienia ciała. Trenując w swoich czterech ścianach również możemy wykorzystać lustro lub nagrywać swoje ćwiczenia, a następnie oceniać je i szlifować technikę.

Rękawice bokserskie
Maty puzzle ochronne Hop-Sport

Mata ochronna do zabezpieczania podłogi

Do treningów wszystkich rodzajów sportów walki warto stosować maty puzzle ochronne. Ich zastosowanie ma na celu zmniejszenie obciążenia stawów podczas ćwiczeń oraz zapewnia wyższy komfort dla zawodnika.

Wybierając matę do sportów walki należy zwrócić uwagę na jej twardość. Zbyt miękka mata może dawać uczucie zapadania się stopy, szczególnie w przypadku cięższych zawodników. Utrudnia to odpowiednią pracę nóg oraz wykonywanie kopnięć. Grubość maty natomiast nie powinna być mniejsza niż 2 cm.

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz wiele modeli mat ochronnych do ćwiczeń zróżnicowanych pod względem grubości i wielkości. Dobrym wyborem do treningów sportów walki będą maty puzzle ochronne. Szczególnie polecane są produkty wykonane z pianki EVA – antypoślizgowego materiału, który posiada właściwości amortyzujące i izolacyjne. Maty EVA są stabilne, nie przesuwają się oraz posiadają wodoodporną strukturę, która nie wchłania wilgoci i potu, a także jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości.

Maty puzzle ochronne stanowią doskonałą izolację zarówno akustyczną, jak i termiczną. Materiał, z jakiego są wykonane ma za zadanie redukować drgania wywołane ćwiczeniami, tłumić niepożądane dźwięki i izolować podłoże w przypadku zimnego podłoża np. wykonanego z płytek ceramicznych.

Maty puzzle marki Hop-Sport posiadają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny - Państwowy Instytut Badawczy potwierdzający jakość ich wykonania. Są produkowane zgodnie z najnowszymi normami bezpieczeństwa, pomyślnie przeszły również obligatoryjne testy NIZP PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Świadectwo jakości zdrowotnej oznacza, że produkt o zadeklarowanym przez producenta składzie i wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Ulubione