Mata puzzle do sportów walki – sprawdź, czy się przyda!

Mata puzzle do sportów walki – sprawdź, czy się przyda!

Spis treści

Mata puzzle do sportów walki – sprawdź, czy się przyda!

Trenowanie sportów walki nie tylko wymaga dobrej kondycji i hartu ducha, ale również odpowiedniego wyposażenia. W warunkach domowych w przeprowadzeniu treningu pomoże Ci mata puzzle ochronne , za pomocą której zabezpieczysz podłogę. W ten sposób stworzysz w czterech ścianach kącik do trenowania dowolnej sztuki walki i wykonywania nawet najbardziej intensywnych ćwiczeń.

Sporty walki – rodzaje

Treningi sportów walki łączą w sobie rozwój fizyczny wraz z duchowym . Ich celem jest nie tylko nauka wyprowadzania ciosów, utrzymywania gardy i ogólna poprawa sprawności ciała. Bardzo duży nacisk kładzie się również na wytrwałość, determinację oraz opanowanie. Ten rodzaj aktywności fizycznej wbrew pozorom może realizować każdy. Trenować sporty walki mogą osoby w niemal dowolnym wieku, niezależnie od płci oraz doświadczenia . Sporty walki uczą cierpliwości, dyscypliny i wytrzymałości, również tej psychicznej.

Najpopularniejsze sporty walki to:

 • boks ,
 • kickboxing ,
 • muay thai ,
 • MMA .

Boks to zdecydowanie najpopularniejszy sport walki. Polega na bezpośredniej walce na pięści dwóch zawodników. W boksie przede wszystkim skupiamy się na zadawaniu ciosów pięścią, pracy nóg i ruchu głowy. Walki odbywają się na ringu bokserskim i używa się do nich rękawic ochronnych.

Kickboxing to dyscyplina wywodząca się z tradycyjnego boksu, lecz dodająca do niego możliwość zadawania ciosów stopami, goleniami, łokciami oraz kolanami.

Muay thai to inaczej boks tajski. Jego popularność w Polsce wciąż rośnie, gdyż przyciąga on do siebie przede wszystkim egzotyką. Cechą charakterystyczną tego rodzaju sportu walki jest wykorzystanie łokci oraz kolan w zwartej walce. Treningi boksu tajskiego są bardzo wymagające i męczące. Dzięki temu skutecznie wzmacniają całe ciało, poprawiają jego wytrzymałość i elastyczność.

W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskuje MMA . Jest to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy używają mieszanych technik walki. Rywalizacja toczy się w stójce oraz w parterze. Technikami dozwolonymi są ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie, duszenie i rzuty. W MMA używa się specjalnych rękawic, które są mniejsze oraz lżejsze od bokserskich.

Trening sztuk walki

Co przydaje się do trenowania sportów walki?

Część treningów sportów walki wykonamy na profesjonalnej salce, a część z powodzeniem możemy zrealizować we własnym domu lub mieszkaniu . Niezależnie od tego, gdzie będziemy trenować niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Aby trenować na salce i w domu, musimy zaopatrzyć się w:

 • rękawice do sportów walki,
 • bandaże do sportów walki,
 • ochraniacze na zęby, kroczę i głowę,

Dodatkowo, jeśli chcemy trenować w domu warto zakupić:

 • worek bokserski,
 • skakanki ,
 • gumy oporowe ,
 • hantle i kettle ,
 • maty zabezpieczające i ochronne .

Jednym z niezbędnych elementów w treningu sportów walki jest worek treningowy . Trenując na nim przygotowujemy ciało na to, co będzie go czekało w walce. Poprawiamy ciosy, koordynację, siłę, kondycję i wzmacniamy kości oraz mięśnie. Jednocześnie przygotowujemy nogi do zadawania i przyjmowania ciosów.

Treningi na worku dla początkujących, jak i dla zaawansowanych powinny polegać na ćwiczeniu konkretnych umiejętności, np. danej kombinacji ciosów albo tylko jednego, który chcemy doprowadzić do perfekcji . Jednocześnie powinniśmy dbać o utrzymanie prawidłowej pozycji, gdyż w walce takie błędy zostaną bardzo łatwo wykorzystane przez przeciwnika. Pamiętajmy także o ruchu – wykonywanie ciosów w worek treningowy nie oznacza, że mamy stać w miejscu. Praca nóg ma bardzo duże znaczenie.

Czy zauważyłeś, że często w pomieszczeniach treningowych w okolicy worka treningowego znajduje się duże lustro? Jest ono tam celowo i ma ułatwiać nam skorygowanie nieprawidłowego ustawienia ciała. Trenując w swoich czterech ścianach również możemy wykorzystać lustro lub nagrywać swoje ćwiczenia, a następnie oceniać je i szlifować technikę.

Rękawice bokserskie
Maty puzzle ochronne Hop-Sport

Mata ochronna do zabezpieczania podłogi

Do treningów wszystkich rodzajów sportów walki warto stosować maty puzzle ochronne . Ich zastosowanie ma na celu zmniejszenie obciążenia stawów podczas ćwiczeń oraz zapewnia wyższy komfort dla zawodnika .

Wybierając matę do sportów walki należy zwrócić uwagę na jej twardość. Zbyt miękka mata może dawać uczucie zapadania się stopy, szczególnie w przypadku cięższych zawodników . Utrudnia to odpowiednią pracę nóg oraz wykonywanie kopnięć. Grubość maty natomiast nie powinna być mniejsza niż 2 cm.

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz wiele modeli mat ochronnych do ćwiczeń zróżnicowanych pod względem grubości i wielkości . Dobrym wyborem do treningów sportów walki będą maty puzzle ochronne . Szczególnie polecane są produkty wykonane z pianki EVA – antypoślizgowego materiału, który posiada właściwości amortyzujące i izolacyjne. Maty EVA są stabilne, nie przesuwają się oraz posiadają wodoodporną strukturę, która nie wchłania wilgoci i potu, a także jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości .

Maty puzzle ochronne stanowią doskonałą izolację zarówno akustyczną, jak i termiczną. Materiał, z jakiego są wykonane ma za zadanie redukować drgania wywołane ćwiczeniami, tłumić niepożądane dźwięki i izolować podłoże w przypadku zimnego podłoża np. wykonanego z płytek ceramicznych.

Maty puzzle marki Hop-Sport posiadają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny - Państwowy Instytut Badawczy potwierdzający jakość ich wykonania. Są produkowane zgodnie z najnowszymi normami bezpieczeństwa, pomyślnie przeszły również obligatoryjne testy NIZP PZH – Państwowego Instytutu Badawczego. Świadectwo jakości zdrowotnej oznacza, że produkt o zadeklarowanym przez producenta składzie i wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Autor: Izabela Pawik