Drążek rozporowy z hakami – czy warto kupić?

Drążek rozporowy z hakami – czy warto kupić?

Spis treści

Drążek rozporowy z hakami – czy warto kupić?

Dobry trening domowy powinien być wszechstronny, a więc musi zawierać różnego rodzaju ćwiczenia. Szczególnie polecane jest łączenie aktywności fizycznych, a tym samym rozwijanie ciała w sposób całościowy. Oprócz treningów siłowych i mobilizacyjnych warto wykonywać również ćwiczenia kalisteniczne. Większość z nich wykonasz na drążkach i poręczach dostępnych w sklepie Hop-Sport. Tym razem chcemy Ci jednak polecić model specjalny – drążek rozporowy z hakami. Dzięki niemu wyrzeźbisz niesamowitą sylwetkę, a także rozbudujesz górne partie mięśniowe. Obecność haków pozwoli Ci zamontować dodatkowe wyposażenie np. taśmy TRX, które jeszcze bardziej urozmaicą Twój trening.

Dlaczego warto się podciągać?

Podciąganie na drążku to jedno z podstawowych ćwiczeń kalistenicznych, które wpływa na rozwój mięśni oraz poprawę wytrzymałości . Bazuje ono na wykorzystywaniu masy swojego ciała. Ćwiczenie, jakim jest podciąganie oparte jest na naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia ruchach. Może wykonywać je dosłownie każdy, kto nauczy się prawidłowej techniki. Istnieje wiele różnych wariantów podciągania, zróżnicowanych pod względem toru ruchu bądź obecności obciążenia zewnętrznego.

Aby ułatwić trening, możemy pomóc sobie używając gum oporowych lub wykonując jedynie ruch negatywny, czyli fazę opuszczania ciała . Natomiast aby utrudnić ćwiczenie możemy spróbować podciągania na jednej ręce lub użycia dodatkowego ciężaru.

Dzięki podciąganiu na drążku w szybkim tempie zobaczymy zadowalające efekty. Wbrew pozorom nie działa ono tylko na mięśnie ramion. W ruch zaangażowane są także mięśnie klatki piersiowej, brzucha oraz pleców.

Drążek możemy złapać nachwytem lub podchwytem. To, jakiej techniki użyjemy rzutuje na zaangażowanie wybranych partii mięśniowych.

Podciąganie nachwytem :

 • mięśnie obręczy barkowej,
 • mięsień najszerszy grzbietu,
 • mięsień czworoboczny,
 • mięsień podgrzebieniowy,
 • mięsień prosty brzucha,
 • mięśnie skośne brzucha,
 • mięsień dwugłowy ramienia.

Podciąganie podchwytem :

 • mięsień dwugłowy ramienia,
 • mięsień najszerszy grzbietu,
 • mięśnie obręczy barkowej,
 • górna część mięśnia czworobocznego,
 • mięsień piersiowy większy.

Jednym z widocznych efektów podciągania się na drążku jest rozbudowanie rzeźby górnych partii ciała . A wszystko to w domowych warunkach, gdyż sprzęt ten nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jego przechowywanie, jak i montaż nie sprawiają trudności, dają natomiast możliwość ćwiczenia w ciszy i spokoju, niezależnie od pogody.

Podciąganie na drążku
Poręcze treningowe Hop-Sport

Jaki drążek do podciągania wybrać?

Istnieją różne modele drążków do podciągania. Mogą stanowić one osobny sprzęt lub występować w modelach hybrydowych. Modele hybrydowe zawierają zazwyczaj drążek oraz poręcze do ćwiczeń . Ćwiczenia na obu akcesoriach łączą się ze sobą naturalnie i doskonale uzupełniają. Kupując zarówno poręcze, jak i drążek stworzymy w swoim domu miejsce do wszechstronnych treningów.

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz wiele różnych modeli sprzętu hybrydowego. Jednym z najlepszych są poręcze treningowe z drążkiem i ekspanderami 1016K . Sprzęt ten jest skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić najwyższą jakość ćwiczeń. Charakteryzuje się solidnie wykonaną konstrukcją, a poszczególne elementy urządzenia są regulowane. Posiada on również oparcie oraz podłokietniki, które umożliwiają wykonywanie jeszcze bardziej zróżnicowanych ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Jeśli jednak interesuje Cię zakup mniejszego przyrządu, dobrym wyborem będzie drążek i poręcze treningowe HS-1007K . Ten typ urządzenia również jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu i zawiera wbudowane poręcze, drążek oraz oparcie wraz z podłokietnikami. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, że nie zajmuje wiele przestrzeni i nie sprawia trudności w zamontowaniu (przymocowuje się go do ściany). Ponadto, drążek posiada bardzo wytrzymałą konstrukcję odporną na intensywne użytkowanie oraz wyposażony został w specjalne rączki pokryte antypoślizgowym materiałem.

Drążek rozporowy z hakami – do czego się przyda?

Szczególnym rodzajem drążka jest model rozporowy. Montuje się go w futrynie drzwiowej, więc nie musimy wiercić otworów w ścianach czy suficie. Nie wymaga on również wygospodarowania specjalnej przestrzeni w domu lub mieszkaniu. Dodatkowo, system rozporowy jest bezpieczny dla futryny drzwiowej. Montaż oraz użytkowanie drążka nie naruszają jej ani nie powodują uszkodzeń drzwi.

Drążek rozporowy możemy regulować poprzez kręcenie w przód lub tył. Przed zakupem warto jednak zorientować się, w jakim zakresie regulowany jest dany model i czy w naszym domu lub mieszkaniu nie ma niestandardowych drzwi robionych na zamówienie.

Najlepsze drążki rozporowe zawierają dodatkowe wyposażenie np. w postaci haków . Dają one możliwość zawieszenia dodatkowego sprzętu np. taśm TRX. Dzięki nim nasz trening może stać się bardziej urozmaicony, a ilość ćwiczeń, które wykonamy znacznie się zwiększy.

TRX to skrót od Total-body Resistance Exercise (ćwiczenie całego ciała z dodatkowym obciążeniem), które w tym przypadku stanowi grawitacja . Taśmy są bardzo łatwe w użytkowaniu i dają ogromne pole do popisu w kontekście treningowym. Ćwiczenia z TRX określa się mianem ćwiczeń w podwieszeniu. Określenie to wzięło się  stąd, że w trakcie treningu najczęściej jedna z części ciała najczęściej znajduje się w powietrzu. Automatycznie tworzy się w ten sposób niestabilne środowisko, w którym nasz organizm musi pracować intensywniej.

Treningi TRX są szczególnie efektywne w przypadku dolnych partii mięśniowych . Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń, które możemy wykonywać w ramach nich są przysiady bułgarskie z nogą na TRX. Wystarczy, że jedną z nóg umieścimy w obu uchwytach taśm, a drugą stabilnie staniemy na podłodze. W tej pozycji obie nogi powinny być wyprostowane. Inicjujemy ruch przez ugięcie kolana przedniej nogi. Schodzimy w dół do momentu, w którym udo będzie znajdować się równolegle do podłoża. Przytrzymujemy pozycję na 1-2 sekundy i wracamy dynamicznie do pozycji wyjściowej. Powtarzamy ćwiczenie na tą samą nogę określoną liczbę razy, a następnie zmieniamy strony.

Ćwiczenia TRX

Autor: Izabela Pawik