Wioślarz – który wybrać?

Wioślarz – który wybrać?

Spis treści

Szeroki wybór sprzętów fitness dla wielu osób nie jest wcale błogosławieństwem, lecz problemem, z którym nie mogą sobie poradzić. Im więcej maszyn, tym więcej pojawia się pytań. Zwłaszcza przy tak specyficznych urządzeniach, jak np. wioślarze . Kto powinien ćwiczyć na ergometrze wioślarskim ? Jakie są największe zalety wioślarza ? Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego sprzętu? W niniejszym artykule odpowiadamy na nie wszystkie i podpowiadamy, jak kupić najlepszą na rynku maszynę do wiosłowania .

Wioślarz – kto powinien ćwiczyć?

Ergometr wioślarski , nazywany również wioślarzem , to maszyna z grupy urządzeń kondycyjnych, dających ogólnorozwojowe korzyści. Jego zadaniem jest imitowanie ruchów wiosłowania wykonywanych w wodzie . Wykonując trening na wioślarzu angażujesz przede wszystkim:

 • mięśnie nóg,
 • mięśnie brzucha,
 • mięśnie klatki piersiowej,
 • mięśnie ramion,
 • mięśnie grzbietu.

Aktywności, które możemy wykonywać na ergometrze wioślarskim dzielą się na dwa typy:

 • treningi wytrzymałościowe (typu cardio lub HIIT) – idealne do budowania wytrzymałości i spalania tkanki tłuszczowej,
 • treningi siłowe – rozwijanie siły oraz muskulatury.

Ćwiczenia na wioślarzu z zakresu cardio szybko pomagają schudnąć, gdyż wykonywane są one w zdecydowanie szybszym tempie niż w przypadku innych sprzętów fitness . Szacuje się, że przeciętny człowiek jest w stanie spalić 370 kalorii podczas treningu na ergometrze wioślarskim w ciągu 30 minut!

Maszyna do wiosłowania sprawdza się również doskonale jako narzędzie do budowania siły oraz mocy . Wszystko za sprawą dużych możliwości regulacji oporu w urządzeniach tego typu. Ustawiają ją na wybranym poziomie, możemy ćwiczyć z większym lub mniejszym obciążeniem. W ten sposób na ergometrze wioślarskim mogą ćwiczyć zarówno osoby rozpoczynające przygodę z aktywnym trybem życia, jak i doświadczeni ćwiczący.

Wioślarz Hop-Sport

Zalety wioślarza

Wśród największych zalet ćwiczeń na wioślarzu należy wymienić wysoki stopień bezpieczeństwa . Treningi wioślarskie nie obciążają stawów i mogą wykonywać je nawet osoby po przebytych kontuzjach, a także seniorzy. Kolejną zaletą jest uniwersalność – na wioślarzu mogą ćwiczyć zarówno amatorzy, trenujący kondycję i wytrzymałość, jak i zawodowcy szlifujący technikę poza sezonem . Ergometr wioślarski znakomicie sprawdza się w chłodniejsze miesiące, kiedy aktywność na zewnątrz, zwłaszcza ta na wodzie, jest mocno ograniczona.

Ergometr wioślarski – przeciwwskazania

Trening na wioślarzu to świetne rozwiązanie dla wszystkich grup wiekowych, bez względu na staż treningowy . Jednak istnieją pewne grupy osób, które będą zmuszone do rezygnacji z tego typu aktywności. Związane są one przede wszystkim ze schorzeniami i chorobami układu ruchu. Więcej informacji na temat konkretnych przeciwwskazań oraz możliwości zastąpienia wioślarza inną maszyną znajdziesz w jednym z naszych wpisów blogowych – tuta j .

Wioślarz Hydro Hop-Sport

Jak wybrać ergometr wioślarski?

Gdy mamy już upatrzony jakiś model ergometru wioślarskiego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne oraz funkcjonalne dodatki . Ważne, aby określić rozmiar wioślarza po rozłożeniu, a także przyjrzeć się, czy posiada stopki stabilizujące sprzęt oraz specjalne rolki bądź kółka do transportu.

Warto również sprawdzić konstrukcję wioślarza, zwłaszcza pod kątem wytrzymałości oraz opcji regulowania siodełka bądź uchwytów do ćwiczeń . Tylko wysokiej klasy sprzęt zapewni nam bezpieczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb treningi przez wiele lat.

Najlepsze ergometry wioślarskie posiadają również funkcjonalny komputer treningowy , umożliwiający śledzenie tempa oraz intensywności ćwiczeń, a także uruchamiania gotowych programów treningowych.

Ważne są również dodatki funkcjonalne w postaci pasków zabezpieczających stopy, platform antypoślizgowych czy profilowanych uchwytów na dłonie.

Na rynku istnieje wiele zróżnicowanych modeli wioślarzy . Przeważnie największe różnice między nimi wynikają z zastosowanego w nich systemu oporu. Biorąc go pod uwagę możemy wyróżnić następujące modele:

 • wioślarze mechaniczne – ćwiczenia na nim bardzo dobrze imitują ruchy prawdziwego wiosłowania, lecz konstrukcja tego typu jest mocno przestarzała (m.in. ze względu na brak możliwości regulacji oporu);
 • wioślarze hydrauliczne – za wytwarzanie oporu w tego typu modelach odpowiedzialne są tłoki hydrauliczne znajdujące się w wiosłach;
 • wioślarze magnetyczne – najbardziej rozpowszechniony typ ergometrów wioślarskich , prosty w obsłudze, posiadający wbudowane koło zamachowe z systemem magnetycznego oporu, regulowane za pomocą pokrętła bądź z pozycji komputera treningowego;
 • wioślarze wodne – ten rodzaj wioślarza cechuje się wysokim oporem podczas ćwiczeń oraz największym stopniem podobieństwa do rzeczywistych treningów wioślarskich, produkt polecany zawodowcom;
 • wioślarze powietrzne – wyposażony w system powietrznego oporu przypominający wirnik wiatraka, generuje on duży opór, jednak nie we wszystkich modelach istnieje możliwość jego regulacji.

Najlepsze maszyny wioślarskie

Wysokiej klasy ergometry wioślarskie znajdziesz w naszym sklepie internetowym Hop-Sport . Posiadamy w ofercie zarówno wioślarze magnetyczne , jak i wodne, powietrzne czy nawet hybrydy – powietrzno-magnetyczne.

Szczególnie polecanym modelem jest okrzyknięty bestsellerem wioślarz magnetyczny HS-095R Spike . Zastosowano w nim system magnetycznego oporu z kołem zamachowym o wadze 16 kg, które pracuje niezwykle płynnie i cicho. Ergometr wioślarski Spike posiada również wygodną, elektroniczną regulację oporu z poziomu komputera treningowego. Bez problemu pozwala dopasować stopień trudności do najbardziej wymagających celów treningowych.

Cała konstrukcja HS-095R Spike zapewnia stabilność i najwyższy komfort ćwiczeń. Siodełko jest specjalnie profilowane dzięki czemu nawet długie ćwiczenia przebiegają bez uczucia dyskomfortu. Stopy zabezpieczone są przez pasy i antypoślizgowe platformy, co ma wpływ na bezpieczeństwo treningu.

Największym jednak atutem ergometru wioślarskiego Spike jest jego rozbudowany komputer treningowy. Oferuje szeroki wybór programów treningowych zróżnicowanych pod względem intensywności. Posiada m.in. tryb Recovery umożliwiający zmierzenie wydolności własnego organizmu.

Do wioślarz HS-095R Spike dołączamy również dedykowaną matę amortyzującą, która wygłusza sprzęt i zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami powstałymi w trakcie treningu.

Wioślarz Spike Hop-Sport

Autor: Izabela Pawik