Jak walczyć z jesienną chandrą?

Jak walczyć z jesienną chandrą?

Spis treści

Dni stają się coraz krótsze, cienie wydłużają się, na zewnątrz robi się zimno, a ogólna atmosfera bliska jest pogrzebowej. Nie masz siły na pracę ani rozrywkę, jesteś cały czas zmęczony, a jedyne, co Ci pomaga to kubek gorącej herbaty i ciepły koc. Znasz ten stan? Z pewnością! Zna go wiele osób i nazywany jest jesienną chandrą , która w niektórych przypadkach nie powinna być bagatelizowana słowem “melancholia”. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są jej objawy i jak możesz jej zaradzić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim garść porad na temat tego, jak nie dać się jesiennemu przesileniu .

Czym jest jesienna chandra?

Jesienna chandra znana również jako jesienne przesilenie pojawia się wraz z zakończeniem lata i towarzyszących jej ciepłych temperatur oraz słońca . Jest ona nie tylko tylko indywidualnym odczuciem, ale również notowaną w medycynie jednostką chorobową, która chociaż nie podlega leczeniu, postrzegana jest jako schorzenie. W medycynie określenie „ jesienna chandra ” ma swój odpowiednik - SAD (Seasonal Affective Disorder), czyli choroba afektywna sezonowo. Jest to zaburzenie emocjonalne, poznawcze oraz fizjologiczne , które pojawia się w okresie zmiany pory roku z gorącej na chłodniejszą.

Jesienne przesilenie – objawy

Typowe objawy towarzyszące chandrze jesiennej są stosunkowo łatwe w rozpoznania. Wystarczy wsłuchać się w swój organizm i przyjrzeć bliżej jego pracy na co dzień.  Objawy, które mogą występować to:

  • problemy ze snem (może to być zarówno bezsenność, jak i nieustanne uczucie senności),
  • zmęczenie ,
  • zwiększony apetyt ,
  • rozdrażnienie ,
  • apatia ,
  • wahania nastroju ,
  • trudności z koncentracją oraz podejmowaniem decyzji .

Dodatkowo w poważniejszych przypadkach może pojawić się także poczucie bezwartościowości oraz beznadziei, a nawet stracenie zainteresowania aktywnościami, które do tej pory sprawiały przyjemność. Osoby, które zostały dotknięte jesienną chandrą często nie tylko przeżywają skrajne emocje w sobie, ale również wycofują się z interakcji z innymi ludźmi. Objawy towarzyszące przesileniu jesiennemu do złudzenia przypominają więc depresję .

Zmęczenie
Brak słońca

Dlaczego chandra dopada nas jesienią?

Kiedy kończy się lato, dni stają się krótsze, pogoda bardziej kapryśna, a temperatura otoczenia spada. Takie zmiany często dotykając naszych myśli i wpływają na nastawienie do życia. Zaczyna pojawiać się jesienna melancholia, uświadamiająca nas o nieuchronnym nadejściu zimy. Dominują uczucia zmęczenia i przygnębienia, spada poziom naszego samopoczucia, a świat widzimy w coraz ciemniejszych kolorach. Jako przyczynę jesiennej chandry wymienia się głównie niedobór światła słonecznego . Brak słońca powoduje rozstrojenie zegara biologicznego, a co za tym idzie zakłócony zostaje rytm snu i czuwania. Jednocześnie w organizmie obniża się poziom serotoniny, która odpowiedzialna jest za dobry nastrój oraz zwiększa poziom melatoniny, sprzyjającej pojawianiu się apatii.

Jak walczyć z chandrą?

Pomimo przygnębiającej pogody i braku chęci do życia, z jesienna chandrą możemy walczyć. Istnieje co najmniej kilka świetnych sposobów, aby nie dać się jesiennemu przesileniu .

Aktywność na świeżym powietrzu

Zmiana nastroju jesienną porą w dużej mierze związana jest z mniejszą ilością światła słonecznego. Gdy więcej przebywamy na zewnątrz, słońce redukuje u nas nadmierną senność i zmęczenie, czyli nieodłączne objawy jesiennego przesilenia . Szczególnie dobrze sprawdzają się wszelkie aktywności na terenach zielonych (bieganie, spacery, treningi fitness w plenerze), które znakomicie obniżają poziom stresu i pozwalają na zrelaksowanie się. Aby jeszcze bardziej zwiększyć ich potencjał, polecamy zabrać ze sobą akcesoria treningowe Hop-Sport . Szczególnie dobrze w plenerze sprawdzą się skakanki , taśmy i gumy do ćwiczeń oraz kije trekkingowe .

Domowy trening

Gdy pogoda nie sprzyja aktywnościom na zewnątrz, postaw na domowy trening . Ćwiczenia fizyczne powodują wydzielanie endorfin i wywołują u nas uczucie szczęścia. Badania wykazały, że jedna godzina treningu dziennie pomaga osobom borykającym się z sezonowym spadkiem nastroju. Możemy wybrać aktywność, jaką tylko chcemy. Może to być zarówno trening siłowy, jak i wytrzymałościowy. Na pomoc w realizacji domowego treningu przychodzą niezawodne produkty Hop-Sport sprzęty fitness (orbitreki, wioślarze, rowerki treningowe, bieżnie) oraz akcesoria do treningu siłowego ( kettlebell , gryfy , hantle , ławki treningowe ).

Dieta

Z jesienną chandrą możemy walczyć również za pomocą jedzenia. Oczywiście nie mamy na myśli kilogramów słodyczy, lecz dobrze zbilansowanych posiłków, zawierających witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Pomogą nam one zrzucić zbędne kilogramy, utrzymać prawidłową wagę oraz polepszyć nastrój. W szczególności powinniśmy unikać słonych i słodkich przekąsek, a także produktów wielokrotnie przetworzonych . Wywołują one bowiem uczucie ociężałości, spadek energii i senność. Jeśli szukasz pomysłów na dania i najlepszych produktów sezonowych, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu z jesiennym menu!

Suplementacja

Doskonałym uzupełnieniem jesiennej diety jest suplementacja niezbędnych składników odżywczych . Gdy lato odchodzi w zapomnienie, na półkach sklepowych jest coraz mniej świeżych owoców i warzyw, a dostęp do witamin i minerałów jest mocno ograniczony. Sam brak słońca powoduje niedobory witaminy D. Suplementacja pozwala uzupełnić braki witaminowe i odżywcze, lecz powinna być prowadzona z umiarem i najlepiej po konsultacji ze specjalistą – dietetykiem bądź lekarzem.

Terapia u specjalisty

Jeśli wymienione wcześniej sposoby na walkę z jesienną chandrą nie pomagają, ostatnią deską ratunku może być wizyta u specjalisty . Najlepiej, jeśli wybierzemy lekarza z odpowiednią specjalizacją np. psychologiczną. Pomoże nam on uporać się z negatywnymi myślami, a także, gdy będzie potrzeba, wdroży odpowiednią terapię. Nie należy w szczególności bagatelizować silnych objawów oraz takich, które bardzo mocno przypominają depresję.

Autor: Izabela Pawik