Jakie ciężary do sztangi wybrać - bitumiczne czy żeliwne?

Jakie ciężary do sztangi wybrać - bitumiczne czy żeliwne?

Spis treści

Wśród osób tworzących domową siłownię często pojawia się dylemat, jaki rodzaj obciążeń wybrać. Na rynku akcesoriów sportowych dostępne są przede wszystkim ciężary bitumiczne i ciężary żeliwne . Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ich temat, aby zdecydować czy wybrać obciążenie bitumiczne, czy żeliwne.

Obciążenia bitumiczne - co to jest?

Obciążenia bitumiczne inaczej nazywamy kompozytowymi. Wypełnione są one masą bitumiczną, czyli mieszanką wypełniacza, kruszywa i lepiszcza. Wszystko to jest zamknięte w kołnierzu z tworzywa sztucznego. Przez swoją budowę obciążenia bitumiczne są większe niż żeliwne, tym samym zajmują więcej miejsca na gryfie . Większy rozmiar obciążeń może być też niezbyt komfortowym rozwiązaniem w trakcie ćwiczeń z większą liczbą kilogramów, zwłaszcza w przypadku hantli.

Obciążenia kompozytowe sprawdzą się u osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z treningiem siłowym . Są bezpieczniejsze w użyciu, ponieważ ich masa, zapakowana w warstwę tworzywa sztucznego, nie wyrządza takich szkód, jak hantle żeliwne, a ich zakup jest zdecydowanie mniejszym wyzwaniem dla naszego portfela. Ich plastikowa obudowa amortyzuje uderzenia powstałe podczas treningu, dzięki czemu nie uszkadzamy ani samych ciężarów, ani podłogi. W przypadku obciążeń żeliwnych zarysowania mogą powstawać nawet przy zwykłym odkładaniu hantli czy sztangi.

Obciążenia bitumiczne Hop-Sport

Obciążenia bitumiczne Hop-Sport

Obciążenia bitumiczne Hop-Sport to najwyższa jakość wykonania w budżetowym przedziale cenowym. Na szczególną uwagę zasługuje ich konstrukcja oparta o powłokę syntetyczną wzmocnioną profilami, która zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia. Chropowata faktura ciężarów kompozytowych jest mniej podatna na zarysowania niż w przypadku gładkich talerzy.

Dla jeszcze większej wygody treningowej hantle bitumiczne Hop-Sport zbudowano w taki sposób, że jedna z ich krawędzi jest ścięta. Zaślepka umieszczona w tym miejscu skutecznie blokuje obciążenia w pozycji pionowej, dzięki czemu ciężar zabezpieczony jest przed przypadkowym toczeniem się. Wpływa to nie tylko na wygodę, ale również bezpieczeństwo ćwiczącego.

Ponadto, obciążenia Hop-Sport są bardzo wszechstronne w użytkowaniu . Posiadają bowiem uniwersalny otwór o średnicy 31 mm pasujący do standardowych gryfów o średnicy pręta 30 mm. Dodatkowo, każdy produkt posiada specjalne tłoczenie z wagą talerza w widocznym miejscu. Cena obciążeń bitumicznych jest także niższa, niż ma to miejsce w przypadku talerzy żeliwnych.

Obciążenia żeliwne Hop-Sport

Obciążenia żeliwne - opinie

W dyskusjach o obciążeniach żeliwnych najczęściej przewija się temat ich gabarytów. Są one zdecydowanie mniej masywne niż ciężary bitumiczne, dzięki czemu można umieścić większą ich ilość na gryf . Wpływa to na jakość i wygodę ćwiczeń, a także ilość akcesoriów przechowywanych w naszej domowej siłowni.

Wiele osób zwraca również uwagę na dużą wytrzymałość obciążeń z żeliwa . Szczególnie pozytywnymi opiniami cieszą się talerze pokryte lakierowaną powłoką, która zabezpiecza je przed korozją.

Zapaleni siłacze oraz osoby aktywne fizycznie chwalą również ciężary żeliwne , które posiadają specjalne uchwyty. Umożliwiają one przenoszenie talerzy oraz dają możliwość ćwiczenia tylko nimi. Do produkcji obciążeń żeliwnych wykorzystuje się materiały, które gwarantują ich wytrzymałość - znacznie większą w porównaniu do masy bitumicznej.

Zestaw obciążeń żeliwnych Hop-Sport

Zestawy obciążeń żeliwnych Hop-Sport przeznaczone są dla osób doświadczonych oraz ceniących najwyższą jakość i trwałość na lata . Wykonano je z pełnego odlewu żeliwnego, przez co są niezwykle odporne na uszkodzenia i zarysowania. Dla dodatkowej ochrony zostały pokryte lakierowaną powłoką, która chroni przed korozją.

Obciążenie żeliwne Hop-Sport jest idealnie dopasowane do treningu siłowego. Ma niewielki rozmiar, dzięki czemu większa ich ilość zmieści się na gryfie. Posiada również uniwersalny otwór o średnicy 31 mm.

Obciążenia żeliwne Hop-Sport są wyposażone w specjalne uchwyty w kształcie kierownicy, które ułatwiają zakładanie ciężaru na gryf oraz przenoszenie go. Uchwyty można również zastosować podczas treningu z samym obciążeniem. Dzięki nim możemy używać talerzy żeliwnych jako zamienników np. kettli. Obciążenia dla dodatkowej wygody posiadają również czytelne oznaczenia ciężaru w postaci tłoczeń.

Obciążenia kompozytowe czy żeliwne - co wybrać?

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy lepsze jest obciążenie żeliwne, czy bitumiczne. Zarówno obciążenia żeliwne , jak i obciążenia bitumiczne posiadają swoje zalety i wady. Zestaw hantli bitumicznych lepiej sprawdzi się w przypadku osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z treningiem siłowym. Użytkowanie ich jest prostsze i nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia podłogi czy zniszczeniem samych talerzy. Są one również znacznie tańsze, co ma znaczenie, gdy chcemy stworzyć budżetową domową siłownię. Z kolei zestaw obciążeń żeliwnych jest lepszym wyborem dla osób zaawansowanych, posiadających doświadczenie z intensywnymi ćwiczeniami. Są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe i pozwalają na prowadzenie intensywnych treningów przez wiele lat.

Hantle żeliwne

Autor: Izabela Pawik