Jaki materac gimnastyczny wybrać?

Jaki materac gimnastyczny wybrać?

Spis treści

Materac gimnastyczny do podstawowe akcesorium fitness umożliwiające stworzenie wygodnej i bezpiecznej powierzchni do ćwiczeń . Dzięki niemu zabezpieczymy podłogę, a także sprawimy, że nasze ciało chronione będzie przed otarciami oraz ewentualnymi kontuzjami. Jeśli nie wiesz, jaki materac pasuje do Twojej aktywności, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie są uniwersalne wymiary materaca fitness , w przypadku jakich ćwiczeń okaże się przydatny oraz jakie są jego rodzaje.

Materac gimnastyczny do ćwiczeń - do czego się przyda?

Materac gimnastyczny służy przede wszystkim do wykonywania ćwiczeń, które wymagają dobrego zabezpieczenia ciała lub podłoża . Pochłania on energię kinetyczną oraz dobrze wygłusza powstające hałasy. Na materacu gimnastycznym można wykonywać wiele różnorodnych aktywności fizycznych. Ze względu na swoje właściwości znakomicie sprawdzi się przy m.in.:

 • treningach sztuk walki (zwłaszcza tych, gdzie często ćwiczący schodzą do “parteru”),
 • treningach akrobatycznych i gimnastycznych (przy wykonywaniu poszczególnych figur, skokach z lądowaniem czy przewrotach),
 • rozgrzewce, rozciąganiu, mobilizacji, jodze,
 • ćwiczeniach rehabilitacyjnych (realizowanych pod czujnym okiem lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty),
 • dziecięcych aktywnościach (grach i zabawach).

Decydując się na zakup materaca gimnastycznego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mają bardzo duży wpływ na komfort jego użytkowania. Są to między innymi:

 • materiał, z którego wykonany jest materac,
 • rodzaj użytego w materacu wypełniacza,
 • twardość materaca,
 • rozmiar materaca,
 • grubość materaca .

Największą zaletą materaca gimnastycznego do ćwiczeń jest jego wielkość. W przeciwieństwie do mat do ćwiczeń zajmuje on znacznie większą powierzchnię i można łączyć go z innymi materacami . Najlepsze modele posiadają również ruchome segmenty, które umożliwiają złożenie akcesorium na kilka części. Duży rozmiar materaca do ćwiczeń umożliwia wykonywanie bardziej skomplikowanych ćwiczeń oraz zabezpieczenie podłoża na większej powierzchni. Ponadto, dobrej jakości materace gimnastyczne są niezwykle wytrzymałe i wodoodporne, co czyni je znakomitymi przyborami do wyjątkowo intensywnych treningów i aktywności.

Materac gimnastyczny - rodzaje

Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze materaca do ćwiczeń jest jego twardość. Twardość wybranego modelu materaca gimnastycznego powinna być dostosowana do typów treningu, które będziemy chcieli na nim wykonywać.

Ze względu na twardość poszczególnych modeli wyróżniamy następujące rodzaje materaców:

 • materac gimnastyczny miękki (trening domowy, trening dla dzieci),
 • materac gimnastyczny średnio twardy (materac uniwersalny),
 • materac gimnastyczny twardy (sporty walki, akrobatyka).

W przypadku codziennych ćwiczeń gimnastycznych oraz dziecięcych aktywności - gier i zabaw, polecane są materace miękkie . Gwarantują one wygodę oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania.

W przypadku sportów walki, gdzie użytkownik wykonuje różnego rodzaju rzuty, obalenia i trening parterowy zaleca się wybranie materacy twardych. Zapewniają one stabilność sylwetce, a użytkownik może czuć się pewnie podczas wykonywania treningu.

Materace do ćwiczeń średnio twarde są najbardziej uniwersalne . Można wykonywać na nich między innymi: gimnastykę, jogę, rozciąganie, mobilizację, elementy akrobatyki, ćwiczenia fizjoterapeutyczne.

Materac do ćwiczeń - wymiary

Materace gimnastyczne do ćwiczeń różnią się między sobą wymiarami. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest materac fitness 180 x 60,5 cm . Jest to wielkość wystarczająca do przeprowadzenia większości ćwiczeń sportowych oraz rehabilitacyjnych. Można na nim z powodzeniem wykonać trening sztuk walki, ćwiczenia akrobatyczne, gimnastykę, jogę oraz wiele innych aktywności.

W przypadku, gdy potrzebujemy większej powierzchni treningowej, dobrym rozwiązaniem jest wybranie materaca, który umożliwia połączenie go z innymi materacami posiadającymi podobne mocowania. Można to zrobić za pomocą rzepów znajdujących się po bokach niektórych modeli. Dzięki temu zyskujemy większą powierzchnię do ćwiczeń, a połączone materace nie przemieszczają się względem siebie podczas treningu.

Typowa grubość materaca gimnastycznego waha się pomiędzy 5, a 10 cm. W przypadku materacy miękkich zaleca się wybieranie modeli jak najgrubszych, natomiast w przypadku materacy o średniej i dużej twardości wystarczają te o grubości 4-5 cm.

Materace gimnastyczne Hop-Sport

Materace gimnastyczne marki Hop-Sport to najwyższy komfort treningu i wysoka jakość wykonania . Są wygodne w użytkowaniu i usprawniają każdy trening. Dzięki możliwości złożenia są bardzo praktyczne w przechowywaniu i transporcie.

Materace gimnastyczne Hop-Sport wykonane zostały z wytrzymałych materiałów (m.in. sprężystej pianki EPE), posiadających wodoodporną powłokę, która daje gwarancję łatwego utrzymania w czystości. Zastosowana powłoka z wysokiej jakości poliuretanu wykazuje dużą odporność na intensywne użytkowanie. Dodatkowo tworzy antypoślizgową fakturę. Sprawia to, że produkt staje się materacem gimnastycznym antypoślizgowym . Zwiększa tym samym stabilność osoby ćwiczącej i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Materace gimnastyczne Hop-Sport składają się z trzech połączonych ze sobą na stałe części, które po treningu można wygodnie złożyć, aby nie tracić cennej przestrzeni podczas przechowywania . Niektóre modele zostały również wyposażone w specjalne rzepy, umieszczone wzdłuż obu boków materaca. Umożliwiają one połączenie go z innymi materacami tego typu. Do jednego boku materaca przyszyte są praktyczne uchwyty do przenoszenia. Zapewniają one jego wygodne przenoszenie i przesuwanie.

Materace gimnastyczne marki Hop-Sport posiadają Certyfikat Jakości - Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa wydany przez Europejskie Centrum Jakości i Promocji. Potwierdza on najwyższą jakość i bezpieczeństwo produktów, a także jest wyrazem uznania w stosunku do polityki względem klienta oraz wysokiej jakości świadczonych usług.

Jaki materac do ćwiczeń rehabilitacyjnych?

Materac rehabilitacyjny to z reguły jeden materac, który jest składany. Doskonale nadaje się do zajęć rehabilitacyjnych w szkołach, przedszkolach oraz podczas fizjoterapii. Materace rehabilitacyjne wykonywane są z pianki poliuretanowej, którą dodatkowo powleka się eko skórą. Dzięki spodniej warstwie z chropowatej skóry ekologicznej, materac do ćwiczeń gimnastycznych nie przesuwa się po podłodze, co pozwala na komfortowy trening.

Produkty tego typu, z uwagi na swoje zastosowanie powinny być elastyczne i jednocześnie odporne na odkształcenia. Oczywiście, bardzo istotne jest to, aby odpowiednio o nie zadbać. Dzięki temu będą stale odporne na uszkodzenia mechaniczne i będą znosić obciążenia treningowe. Bardzo ważną kwestią podczas wyboru konkretnego modelu jest twardość materaca gimnastycznego. Ta z kolei wiąże się z jego grubością.

Materace do ćwiczeń rehabilitacji narządu ruchu nie powinny być ani za cienkie, ani za grube. Bardzo cienki materac nie będzie zapewniał odpowiedniej amortyzacji, natomiast grubszy model będzie powodował zapadanie się w nim. Warto wybierać produkty, których grubość zaczyna się od 3 cm. Wysokogatunkowa pianka poliuretanowa z jakiej wykonany jest materac gimnastyczny, zapewni jego trwałość i komfort podczas ćwiczeń.

Autor: Izabela Pawik