Poradnik – jak wybrać bieżnię?

Poradnik – jak wybrać bieżnię?

Spis treści

Bieżnie są jednymi z najchętniej wybieranych sprzętów fitness na użytek domowy. Można na nich trenować przez cały rok bez względu na pogodę. Służą do wykonywania treningów aerobowych i wzmacniania nóg. Jednak przy obecnym zalewie ogromnej ilości sprzętu ciężko wybrać odpowiedni model. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wybrać idealną bieżnię .

Bieżnia – co to jest?

Bieżnia treningowa jest urządzeniem, dzięki któremu możemy wykonać bardzo dobry trening biegowy, cardio lub interwałowy HIIT . Tempo ćwiczeń dostosowujemy do swoich indywidualnych możliwości. Jeśli bieg jest dla nas zbyt wymagający, wtedy możemy wykonywać marsz lub marszobieg. Co najważniejsze, mamy możliwość trenowania o każdej porze dnia i bez względu na pogodę panującą za oknem. Bieżnia to bez wątpienia jeden z najbardziej polecanych sprzętów do domowej siłowni!

Bieżnia nie jest skomplikowanym urządzeniem. Jest zbudowana z pasa transmisyjnego, silnika oraz stelaża. Dodatkowo współczesne urządzenia wyposażone są również w komputer umożliwiający programowanie sprzętu . Dzięki mechanizmom regulacji wszystkie parametry można dopasować do siebie. Osoby początkujące mogą więc wybrać niższe obciążenia, a zaawansowane – wyższe. Wybierając wyższe obciążenie zwiększamy tym samym stopień trudności ćwiczeń.

Wykonywanie ćwiczeń na bieżni przynosi wiele korzyści, zarówno wizualnych, jak i zdrowotnych. Dzięki treningom poprawia się wygląd naszej sylwetki – pozbywamy się zbędnych kilogramów, a nasze ciało staje się bardziej wyrzeźbione.  Oprócz tego, treningi na bieżni wpływają na naszą kondycję , lepszą jakość oddechu, lepszy sen oraz poprawiają gęstości kości.

Jakie mięśnie angażujemy podczas treningów na bieżni ? Odpowiedź jest prosta: ćwiczymy  niemalże wszystkie grupy mięśniowe naszego ciała . Pracują mięśnie nóg, mięśnie pośladków, mięśnie tułowia, grzbietu oraz mięśnie ramion.

Bieganie na bieżni ma również szereg innych zalet. Są to między innymi:

 • możliwość zrobienie szybkiego progresu w dość krótkim czasie,
 • szybko widoczne efekty,
 • możliwość oglądania ulubionego filmu lub serialu w trakcie treningu,
 • możliwość trenowania pomimo obowiązków np. opieka nad dziećmi,
 • oszczędność, jeśli chodzi o kupowanie specjalistycznych ubrań odpowiednich do warunków atmosferycznych,
 • ochrona stawów podczas treningu.

Treningi na bieżni są bezpieczne i polecane niemal każdemu . Mogą korzystać z niej osoby na różnym poziomie zaawansowania, również starsze i kobiety w ciąży. Szczególną ostrożność powinny zachować jedynie osoby otyłe, a także cierpiące na choroby serca, mające problemy ze stawami lub będące po niedawno przebytych urazach narządu ruchu.

Bieżnia – jak wybrać?

Przy wyborze idealnej bieżni dla siebie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Część z nich odnosi się do warunków jakimi dysponujemy, a część z nich do samego sprzętu. Są to:

 • ilość wolnego miejsca, które możemy przeznaczyć na sprzęt,
 • budżet jaki chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu,
 • nasza masa ciała,
 • wielkość pasa biegowego,
 • amortyzacja,
 • dodatkowe funkcje.

Ilość przestrzeni, którą chcemy przeznaczyć na ustawienie bieżni oraz nasze możliwości finansowe będą determinować wielkość urządzenia, które wybierzemy. Bieżnie dostępne są od niewielkich składanych rozmiarów, aż do dużych, masywnych sprzętów .

Dlaczego przy wyborze bieżni istotna jest masa ciała? Znaczenie ma tutaj nośność sprzętu. Jest to maksymalne obciążenie jakie może przyjąć urządzenie. Podczas zakupu bieżni koniecznie sprawdźmy ten parametr. Kolejną kwestią jest rozmiar pasu biegowego – jeśli wybierzemy zbyt mały, wtedy ćwiczenia nie będą tak komfortowe.

Bardzo istotną kwestią jest również amortyzacja – jej obecność pochłania wstrząsy i zapewnia bezpieczeństwo dla stawów i kości .

Bardziej rozbudowane bieżnie zawierają szereg urozmaiceń w postaci dodatkowych funkcji. Są to między innymi: pas telemetryczny oraz aplikacje treningowe .

Bieżnie Hop-Sport

Bieżnie Hop-Sport to bezpieczny sprzęt najlepszej jakości . Posiadają solidną konstrukcję oraz odpowiedni system amortyzacji podczas biegu. Oznacza to, że minimalizujemy ryzyko uszkodzenia stawów i kości. Co za tym idzie maleje szansa wystąpienia kontuzji w trakcie ćwiczeń.

Dodatkowo, bieżnie Hop-Sport mają możliwość regulacji stopnia nachylenia . Dzięki temu możemy imitować bieg pod górkę.  Taka opcja daje jeszcze większe możliwość efektywnego i mocnego treningu!

Nie mamy pomysłu na trening? Nic straconego! Bieżnie Hop-Sport wyposażone są we wgrane programy treningowe . Zdecydowanie ułatwia to ćwiczenia i pozwala unikać monotonni.

Naszym bestsellerem jest bieżnia HS-2500LB Aspire . Posiada ona aż 15 programów treningowych. Jej moc silnika to 3.0 HP – dzięki temu możemy biec z prędkością maksymalną 18 km/h! Bieżnia posiada również możliwość regulacji pasa biegowego do poziomu 15%.

Pas biegowy jest obszerny i ma wymiary 50/125 cm. Gwarantuje to swobodny i komfortowy trening. Struktura pasa jest 5-warstwowa, co zapewnia dobrą przyczepność i stabilizację w trakcie biegu. Maksymalne obciążenie bieżni to aż 150 kg .

Bieżnia Aspire wyposażona jest w wewnętrzny system amortyzacji, który chroni przed kontuzją. Składa się on z gumowych sprężyn znajdujących się pod pasem biegowym, a także w nogach bieżni.

Bieżnia treningowa HS-2500LB Aspire zawiera szereg dodatkowych udogodnień, takich jak: wygodny komputer Aspire pozwalający w sprawny sposób kontrolować swój trening, pas telemetryczny oraz dedykowane aplikacje .

Pas telemetryczny po umieszczeniu na klatce piersiowej pozwala na śledzenie swojego tętna. Dane pojawią się na wyświetlaczu komputera treningowego. Ma to istotne znaczenie na przykład w momencie gdy chcemy poprawnie wykonać jednostkę cardio lub HIIT.

Bieżnia HS-2500LB Aspire posiada dwie kompatybilne aplikacje mobilne, dzięki którym możemy urozmaicić trening w domu. Są to: FitShow oraz Kinomap . Dostępne są dla systemów Android i IOS.

W aplikacji FitShow znajdują się programy treningowe, umożliwia ona również zapisywanie swoich postępów. Przebieg treningu możliwy jest do obserwowania na ekranie tabletu, smartphona lub telewizora. Z kolei aplikacja Kinomap przenosi treningi na zupełnie nowy poziom. Dzięki niej możemy zmierzyć się z wirtualnymi trasami biegowymi oraz trybem rywalizacji w czasie rzeczywistym.

Ważną cechą bieżni HS-2500LB Aspire jest również łatwy sposób jej przechowywania . Po zakończonym treningu  w prosty sposób możemy ją złożyć, a dzięki zastosowanym rolkom transportowym, przenieść także w dogodne dla siebie miejsce.

Autor: Redakcja Hop-Sport