07 Sier 2017
Poradnik zakupowy / Sprzęt fitness / Bieżnie
Bardzo ważnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem bieżni, są wymiary i budowa bieżni. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy ograniczoną ilość miejsca w siłowni lub w domu. W naszym asortymencie znajdziesz również modele o mniejszych gabarytach, z funkcją złożenia.
Wymiary pasów biegowych w oferowanym przez nas bieżniach wahają się od 50/125 cm do 52/140 cm, natomiast wymiary rozłożonej bieżni od 69/155 cm do 88/146 cm.
Przy zakupie konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na to, czy nasza waga mieści się w maksymalnej wadze użytkownika określonej przez producenta. Im większa maksymalna waga użytkownika, tym urządzenie jest bardziej wytrzymałe. W przypadku zbyt dużego obciążenia bieżnia narażona jest na awarie silnika, szybsze zużycie pasa bieżni oraz amortyzatorów.
W naszym sklepie znajdziesz modele bieżni z maksymalną wagą użytkownika do 150 kg.
Ten parametr określa moc silnika. Bieżnia z silnikiem o mocy do 2 KM może osiągnąć prędkość do 16 km/h. W przypadku bieżni, gdzie silnik ma moc powyżej 2 KM prędkość maksymalna wynosi od 20 km/h do 22 km/h.
W przypadku podania dwóch wartości to pierwsza określa moc stałą, natomiast druga moc maksymalną, którą może osiągnąć silnik, ale tylko na chwilę. W takim przypadku najważniejsza jest pierwsza wartość, ponieważ ona wskazuje na faktyczną moc silnika.
w niektórych bieżniach zastosowano ciekawe rozwiązanie, które wyłącza bieżnie w odpowiednim momencie. Aby to rozwiązanie zadziałało, musimy przy pomocy odpowiedniego uchwytu złapać końcówkę ubrania, a klucz bezpieczeństwa podłączyć do bieżni. W przypadku odczepienia klucza od panelu bieżni taśma zatrzymuje się, a po ponownym włączeniu bieżni wraca do trybu początkowego.
Bieżnie treningowe mogą być wyposażone również w wentylator, który chłodzi osobę na bieżni, uchwyt na bidon, wbudowany zestaw audio lub wejście audio, które umożliwia słuchanie muzyki podczas biegu, a także aplikacje na urządzenia mobilne.
Wbudowany pulsometr - bardzo ważny element, który kontroluje pracę serca. Dzięki niemu wiemy jak wysoki mamy puls i kiedy należy zwolnić lub zrobić sobie przerwę. Niektóre modele bieżni mają połączony komputer z pulsometrem, który jest wbudowany najczęściej w uchwytach bieżni. Dzięki temu bieżnia sama dostosowuje prędkość treningu do naszych możliwości. UWAGA! Pomiar może być niedokładny.
Regulacja kąta nachylenia - dzięki niej możemy urozmaicać sobie trudność wykonywanego treningu. Imitacja biegu pod górę jest bardziej męcząca niż bieg przed siebie po płaskim terenie.
Rozwiązania antypoślizgowe - o poślizg na bieżni nie trudno, dlatego warto wybierać te modele, w których zastosowano antypoślizgowe rozwiązania.
Rolki transportowe - dobrze jest, jeśli bieżnia ma wbudowane rolki transportowe. To znacząco ułatwia przemieszczanie bieżni z miejsca na miejsce.
Konsola - na konsoli w zależności od modelu bieżni będą się wyświetlały takie informacje jak: program treningowy, tętno, zawartość tkanki tłuszczowej, przebyty dystans, prędkość biegu, i inne.
Programy treningowe - bieg ciągle w tym samym tempie jest nudny. Dlatego warto wybrać bieżnię, która ma duży wybór programów treningowych. Dzięki ustawieniu odpowiedniego programu nasz trening będzie zróżnicowany i nastawiony na osiągnięcie konkretnego celu.
Funkcja MATRIX - jest to dodatkowa funkcja treningowa, która na wyświetlaczu pokazuje nam 400 metrowy tor oraz informuje ile okrążeń już jest za nami.