Czym kierować się przy wyborze bieżni do domu?

Czym kierować się przy wyborze bieżni do domu?

Spis treści

Zastanawiasz się nad zakupem bieżni do domowych treningów, ale nie do końca wiesz, na jakie parametry i cechy sprzętu należy zwrócić uwagę? W tym wpisie dokładnie wyjaśniamy, czym powinna cechować się domowa bieżnia treningowa i jakie funkcje są istotne dla efektywnego i bezpiecznego treningu w zaciszu własnego domu.

Jaką bieżnię wybrać do domu?

Zanim zaczniesz rozglądać się za konkretnymi modelami, odpowiedz sobie na pytanie, w jaki sposób będziesz korzystać z bieżni. Jeśli bieżnia w domu ma powodować zastąpienie pozycji siedzącej podczas pracy, jako forma lekkiego rozruszania ciała, wtedy jasne jest, że potrzebujesz bieżni do chodzenia . Cechują ją kompaktowe wymiary i prosta budowa, tak aby bieżnia bez problemu zmieściła pod regulowanym biurkiem. Tego typu bieżnie posiadają prosty i czytelny komputer treningowy, a maksymalna prędkość, z jaką możesz trenować nie przekracza 8 km/h. Bieżnie do chodzenia, jak sama nazwa wskazuje, służą raczej do marszów i truchtów, aniżeli intensywnych treningów kondycyjnych .

Jeśli celujesz w bardziej zaawansowane i rozbudowane treningi, warto zwrócić uwagę na tradycyjny model bieżni do biegania i jej indywidualne parametry. Wśród najbardziej istotnych znajdą się: maksymalna prędkość bieżni, programy treningowe, dostęp do aplikacji treningowych, możliwość regulacji kąta nachylenia pasa biegowego. Omówimy je teraz bardziej szczegółowo.

modelka ćwicząca na bieżni do chodzenia marki Hop-Sport

Moc silnika i prędkość bieżni domowej

Ten parametr określa moc silnika, która jest kluczowym czynnikiem podczas wyboru bieżni treningowej. Bieżnie są wyposażone w silniki o różnych mocach, zazwyczaj wyrażanych w koniach mechanicznych (KM). Moc silnika wpływa na prędkość, płynność działania oraz możliwości użytkowania bieżni.

Bieżnia z silnikiem o mocy do 2 KM jest odpowiednia dla osób korzystających z treningu rekreacyjnego lub początkujących . Tego typu bieżnia może osiągnąć prędkość do 16 km/h, co jest wystarczające dla większości osób do prowadzenia efektywnego treningu.

Natomiast bieżnie wyposażone w silniki o mocy powyżej 2 KM są dedykowane dla bardziej zaawansowanych użytkowników . Prędkość maksymalna takiej bieżni może wynosić od 20 km/h do nawet 22 km/h, co pozwala na intensywny trening biegowy.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na prędkość stałą i szczytową. Prędkość stała to prędkość, którą bieżnia utrzymuje przez większość czasu treningu. Natomiast prędkość szczytowa to maksymalna prędkość, jaką bieżnia jest w stanie osiągnąć.

Programy treningowe

Każda bieżnia posiada komputer treningowy, monitorujący takie parametry jak czas, prędkość, przebyty dystans czy spalone kalorie. Jednak nie każda bieżnia domowa posiada dodatkowe programy treningowe. Jeśli zależy Ci na bardziej zróżnicowanych treningach, np. treningach interwałowych, zwróć uwagę na to czy interesujący Cię model posiada takie udogodnienia.

Aplikacje treningowe

Inną formą urozmaicania treningu biegacza, są interaktywne aplikacje treningowe, do których dostęp zapewniają niektóre modele bieżni poprzez Bluetooth. Aplikacje treningowe oferują szeroki wybór programów treningowych, od planów treningowych dla początkujących po zaawansowane treningi biegowe . Ponadto często zawierają one funkcje śledzenia postępów, raportowanie wyników treningowych oraz możliwość konkurencji z innymi użytkownikami, czy dodatkowe funkcje takie jak np. bieg po mapie. To wszystko sprawia, że trening staje się bardziej angażujący i satysfakcjonujący, co skutkuje większą motywacją do regularnych ćwiczeń na bieżni.

Regulacja nachylenia pasa biegowego

To często pomijany aspekt podczas wyboru bieżni , a ma niemałe znaczenie w treningu. Jeśli bieganie po równym terenie w dłuższej perspektywie Cię nudzi i chcesz angażować różne partie mięśni nóg w czasie ćwiczeń, warto rozważyć bieżnię z regulacją nachylenia pasa biegowego. Dzięki tej funkcji możesz dostos ować kąt nachylenia bieżni, co umożliwia symulację biegu pod górę lub w terenie pagórkowatym. Bieganie pod górę angażuje dodatkowe mięśnie nóg, w tym mięśnie pośladków, uda i mięśnie łydek, co prowadzi do bardziej kompleksowego treningu. model ćwiczący na bieżni elektrycznej HS-2800LB Integra marki Hop-Sport

Wymiary i budowa bieżni

Zmierzenie przestrzeni na bieżnię domową wydaje się oczywistym krokiem, ale nie rzadko zdarza się, że sprzęt kupowany jest "na oko". Dokładne zmierzenie przestrzeni, na której ma być umieszczona bieżnia domowa, jest kluczowym krokiem podczas wyboru tego sprzętu. Należy wziąć pod uwagę zarówno długość, szerokość, jak i wysokość bieżni, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń do treningu oraz swobodne korzystanie z urządzenia . W naszym asortymencie znajdziesz zarówno modele o mniejszych gabarytach, jak i bardziej masywne sprzęty.

Waga użytkownika

Przy zakupie konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na to, czy nasza waga mieści się w maksymalnej wadze użytkownika określonej przez producenta. Im większa maksymalna waga użytkownika, tym urządzenie jest bardziej wytrzymałe. W przypadku zbyt dużego obciążenia bieżnia narażona jest na awarie silnika, szybsze zużycie pasa bieżni oraz amortyzatorów.

W naszym sklepie znajdziesz modele bieżni z maksymalną wagą użytkownika do 150 kg.

Klucz bezpieczeństwa

W nowoczesnych bieżniach zastosowano ciekawe rozwiązanie, które wyłącza bieżnie w nagłych przypadkach. Aby to rozwiązanie zadziałało, musimy przy pomocy uchwytu klucza bezpieczeństwa złapać końcówkę ubrania, a jego drugi koniec podłączyć do bieżni. W przypadku odczepienia klucza od panelu bieżni taśma zatrzymuje się, a po ponownym włączeniu, wraca do trybu początkowego.

Dodatkowe udogodnienia

Niektóre bieżnie posiadają dodatkowe funkcje lub udogodnienia podnoszące komfort i efektywność treningów. Wśród nich można wyróżnić m.in.

Możliwość składania

Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, szczególnie jeśli nie dysponujemy specjalnie wyznaczoną przestrzenią na bieżnię np. w domowej siłowni, ale używamy jej w salonie lub sypialni. Wtedy po zakończonych ćwiczeniach możemy postawić bieżnie do pozycji pionowej i ustawić ją pod ścianą lub przesunąć do innego pomieszczenia.

złożona bieżnia HS-2500LB Aspire prezentowana przez modelkę

Rolki transportowe

Pozostając w temacie przesuwania bieżni po skończonej sesji treningowej, warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt posiada wbudowane rolki transportowe. Bez nich trudno będzie przemieścić urządzenie bez powodowania zarysowań podłogi.

System amortyzacji

Bieganie na bieżni jest łagodniejsze dla stawów niż bieg w terenie. Jednak aby jeszcze bardziej podnieść komfort ćwiczeń, warto zwrócić uwagę na amortyzację bieżni. Najczęstszym systemem amortyzacji bieżni, są elastomery — w im więcej elastomerów wyposażona jest bieżnia, tym więcej wstrząsów pochłania.

Sensory pulsu lub pas telemetryczny

Niektóre modele bieżni, posiadają wbudowane w uchwyty sensory pulsu, które pozwalają na stały monitoring pracy serca. Jeszcze inne modele, takie jak np. Bieżnia elektryczna HS-3200LB Estima występują w zestawie z pasem telemetrycznym, który otwiera drogę do treningów w strefie tętna.

Bieżnia 3w1 z masażerem i drabinkami do ćwiczeń

Bieżnia z dodatkami w postaci pasa masującego i drabinek do brzuszków, to ciekawa propozycja, skierowana do tych, którzy chcieliby poszerzyć swoje możliwości treningowe. W sklepie Hop-Sport znajdziesz modele HS-1500LB Vista oraz HS-4000LB Ultima , wyposażone w te dodatki.

Podsumowanie

Jaką bieżnię do domu wybrać? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Bieżnia domowa musi być przede wszystkim dostosowana do Twoich potrzeb treningowych, posiadanej powierzchni i rodzaju aktywności, jaką zamierzasz przeprowadzać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak ćwiczyć na bieżni, przejdź do wpisu: Jak ćwiczyć na bieżni? i zaczerpnij inspiracji do podjęcia tego rodzaju aktywności. A jeśli chcesz poznać bieżnie treningowe Hop-Sport, przejdź do strony kategorii: Bieżnie i wybierz model dla siebie!

Autor: Redakcja Hop-Sport