Hantle czy kettlebells - co wybrać do treningu?

Hantle czy kettlebells - co wybrać do treningu?

Spis treści

Chcesz zacząć trenować i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń? Nie wiesz, które akcesoria będą dla ciebie lepsze: hantle czy kettlebells? Z naszego wpisu dowiesz się, co lepiej sprawdzi się w kontekście Twoich potrzeb i oczekiwań.  Zaczynajmy!

Hantle — dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, które przemawiają za wyborem hantli do codziennych ćwiczeń. Po pierwsze, hantle umożliwiają trening wielostawowy, co oznacza, że angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, co przekłada się na lepsze wyniki treningowe oraz efektywne wzmacnianie całego ciała. Dodatkowo, hantle są bardzo wszechstronne i mogą być wykorzystywane do wykonywania różnorodnych ćwiczeń, takich jak przysiady, martwy ciąg, wyciskanie czy unoszenie ramion, co pozwala na zróżnicowanie treningu, a przez to uniknięcie nudy i rutyny. Są przydatne dla osób powracających do formy po niedawno przebytych kontuzjach, a także dla tych, którzy dopiero zaczynają ćwiczyć i nie chcą wykonywać skomplikowanych treningów. Ponadto, hantle są relatywnie tanie i łatwo dostępne, co czyni je idealnym narzędziem treningowym zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych adeptów fitnessu. Dlatego też, warto uwzględnić hantle w swoim programie treningowym, aby osiągnąć optymalne wyniki i cieszyć się lepszym samopoczuciem.model ćwiczący z hantlą żeliwną marki Hop-Sport

Zalety treningów z hantlami

Zróżnicowane treningi z hantlami aktywują różne partie mięśni, prowadząc do wzmocnienia całego ciała. Intensywne ćwiczenia sprawią, że mięśnie stają się napięte, twardsze i bardziej wytrzymałe. Dodatkowo, regularny trening z hantlami przyczynia się do wysmuklenia sylwetki poprzez spalanie dużej ilości kalorii oraz redukcję tkanki tłuszczowej dzięki przyspieszeniu metabolizmu. Trening z hantlami nie tylko wpływa pozytywnie na wygląd, lecz także poprawia mobilność stawów, dynamikę ruchu oraz postawę ciała, jednocześnie wspierając pracę układu krwionośnego i oddechowego.

Hantle są rekomendowane dla wszystkich bez względu na płeć. Pomagają ujędrnić i ukształtować ramiona, plecy, brzuch, barki, uda oraz pośladki. Hantle przeznaczone dla kobiet, nazywane hantlami fitness, ze względu na swój niewielki rozmiar świetnie sprawdzają się w treningach kardio. Regularny wysiłek z hantlami pomaga zmniejszyć poziom stresu, a jednocześnie zwiększa produkcję endorfin, co przyczynia się do lepszego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Kettlebell dla kogo?

Kettlebell, podobnie jak hantle, jest niezwykle wartościowym narzędziem treningowym z wieloma zaletami. Po pierwsze, trening z kettlem jest bardzo efektywny, ponieważ angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie, co pozwala na kompleksowe wzmacnianie całego ciała. Dzięki temu można osiągnąć lepsze wyniki treningowe oraz poprawić siłę, wytrzymałość i kondycję fizyczną. Ponadto, kettlebell oferuje dużą różnorodność ćwiczeń, które można wykonywać przy użyciu tego narzędzia, takich jak młotki, przysiady, wykroki czy wypychanie. To pozwala na zróżnicowanie treningu oraz dostosowanie go do indywidualnych celów i preferencji. Kettlebell jest również łatwy w użyciu i może być stosowany przez osoby o różnym poziomie zaawansowania treningowego.


mężczyzna trenujący z kettlebells marki Hop-Sport

Zalety treningów z odważnikami kettlebells

Kettlebells nie tylko umożliwiają wzmocnienie siły mięśni, lecz także poprawiają koordynację, gibkość i budują wytrzymałość oraz kondycję. Ich wszechstronność daje im przewagę nad hantlami — trening z kettlebells dodatkowo wzmacnia mięśnie głębokie i poprawia ruchomość stawów. Ponadto, przyspieszają proces redukcji wagi i efektywnie wysmuklają sylwetkę, jednocześnie wzmacniając ścięgna i stawy. Nawet krótkie, ale regularne treningi, trwające 15 minut, prowadzą do szybkich i imponujących rezultatów w formie wymodelowania sylwetki. 

Kettlebells są powszechnie wykorzystywane w treningach osób uprawiających sporty walki, takie jak boks czy MMA, jednak coraz większą popularnością cieszą się również wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Co istotne, ćwiczenia z kettlebells nie tylko ujędrniają ciało, ale także pomagają w zachowaniu proporcji mięśni bez nadmiernego przyrostu masy, co sprawia, że są one często wybierane także przez kobiety.

Hantle czy kettlebell — co wybrać?

Podsumowując powyższe właściwości hantli i kettli, możemy przytoczyć 3 punkty, główne różnice, które zadecydują o wyborze odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń:

  1. Cel treningowy: Jeśli chcesz zróżnicować trening i skoncentrować się na wykonywaniu izolowanych ćwiczeń, hantle mogą być lepszym wyborem. Natomiast jeśli preferujesz trening funkcjonalny, który angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie, to kettlebell może być bardziej odpowiedni.
  2. Wielofunkcyjność: Kettlebell posiada przewagę jeśli chodzi o możliwość wykonywania wielu różnorodnych ćwiczeń, co sprawia, że jest bardziej wszechstronny niż hantle. Dzięki temu możesz trenować zarówno siłę, jak i kondycję, poprawiając jednocześnie gibkość i koordynację.
  3. Przestrzeń i przechowywanie: Hantle są zazwyczaj mniejsze i łatwiejsze do przechowywania niż kettlebell, co może być istotne dla osób dysponujących mniejszą przestrzenią.

Hantle i kettle do treningów siłowych marki Hop-Sport

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz hantle i kettlebell przeznaczone do domowych treningów. W naszym asortymencie posiadamy zarówno hantle żeliwne jak i kompozytowe, hantle regulowane, które możesz używać w formie sztangi, oraz hantle olimpijskie. Jeśli zaś chodzi o kettlebells, w Hop-Sport znajdziesz zarówno modele żeliwne, jak i te pokryte winylem. Odwiedź stronę główną www.hop-sport.pl i przejdź do interesującej Cię kategorii. Udanych zakupów!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


Autor: Redakcja Hop-Sport