Jak zmotywować się do treningów?

Jak zmotywować się do treningów?

Spis treści

Motywacja do treningów to klucz w osiąganiu kolejnych sukcesów sportowych. To również ona pcha nas do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Gdy jej zabraknie, zaczynamy rezygnować z treningów, coraz częściej wpadamy w sidła prokrastynacji oraz wygodnego trybu życia, a postanowienia przesuwamy w czasie. Co robić, aby z tym walczyć? Jak zmotywować się do dalszych treningów? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego o tym, co zrobić, aby walczyć o lepszą wersję samego siebie.

Co przeszkadza w ćwiczeniach?

Są dni kiedy kompletnie nie mamy chęci na trening, a rzeczy, które nas wcześniej motywowały schodzą na dalszy plan. Zmęczenie, brzydka pogoda za oknem, rodzinna kłótnia, problemy w pracy, miękka kanapa, ulubiony serial i ten głos w głowie „nie chce mi się” . To tylko niektóre z demotywatorów odciągających nas od sportowych postanowień.

Pierwszy krok, często jest tym najtrudniejszym do zrobienia. Jeśli jednak już go postawiliśmy, to właśnie wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa walka o wytrwanie w swoich postanowieniach. Istnieje cała masa powodów, aby nie ćwiczyć. Jednak odpuszczanie sobie sprawia, że z dnia na dzień możemy poczuć, jak nasza kondycja spada, zaczyna brakować tchu, a przy wchodzeniu po schodach dostajemy zadyszki. To znak, że należy powrócić do aktywnego trybu życia i na nowo odnaleźć chęci do treningu.

Część ze zjawisk, które nas demotywują możemy wyeliminować i z nimi walczyć. Z innymi należy się pogodzić, ale nie ulegać im. Najszybciej poradzisz sobie z lenistwem i chęcią obejrzenia kolejnego odcinka serialu oraz niesprzyjająca aurą . W każdym z tych przypadków wystarczy, że zaczniesz ćwiczyć w domowych warunkach, używając sprzętu znalezionego pod ręką lub ciężaru własnego ciała. W przypadku obłożenia obowiązkami i trudnej pracy w systemie zmianowym dobre chęci nie wystarczą. Musimy zaadaptować się do zmian i wyznaczyć konkretne pory dnia lub nocy, w których mamy zamiar ćwiczyć .

Każdy ma w sobie jakąś motywację – jest ona bardziej lub mniej świadoma. To ona pcha nas w kierunku robienia jednych czynności, a unikania innych. Największą wartość oraz skuteczność ma motywacja wynikająca z wewnętrznego przekonania, że coś jest dla nas ważne albo coś nam się opłaca zrobić.

Zmęczenie
Nagroda

Jak motywować się na co dzień?

Sposobów na zmotywowanie się jest taki wiele, a nawet więcej, niż powodów dlaczego nam się nie chce. Może ona wynikać z osobistej potrzeby, gdy wykonywana czynność jest motywująca sama w sobie, albo spoza nas, gdy wykonujemy czynność w celu uzyskania nagrody lub uniknięcia kary. Pierwszy rodzaj motywacji nazywany jest wewnętrznym. Drugi natomiast to motywacja zewnętrzna. Połączenie ich obu to prosta droga do osiągnięcia celu.

Jak zatem czerpać motywację wewnętrzną? Wystarczy, że:

  • wybierzemy aktywność, która sprawia nam radość,
  • określimy dokładnie swoje cele i będziemy je kontrolować (muszą być one realne do osiągnięcia),
  • jeśli ćwiczenia samemu, możemy zastanowić się nad treningami grupowymi bądź aktywnością z partnerem,
  • będziemy rywalizować z innymi osobami.

A co zrobić w sytuacji, kiedy motywacja wewnętrzna to za mało? Wtedy na pomoc przychodzi motywacja zewnętrzna. Spróbujmy zatem:

  • powiedzieć innej osobie o swoim celu – niech ta osoba także kontroluje nasze postępy,
  • wyznaczajmy sobie nagrody (może to być nowy strój treningowy albo ulubiona przekąska),
  • przygotujmy playlistę z piosenkami, które lubimy, aby włączyć ją podczas treningu,
  • znajdźmy swojego sportowego idola (możemy ćwiczyć razem z nim, albo śledzić jego postępy).

Znalezienie odpowiedniej motywacji dla siebie jest kluczem do sukcesu. Sami musimy odkryć, co zachęca nas do ćwiczeń. Każdy człowiek jest inny – ma inny charakter, temperament, zainteresowania. Warto się tymi czynnikami kierować przy poszukiwaniu odpowiedniej dla nas aktywności.

Kto pomoże Ci w treningach?

Świetnym pomysłem na zwiększenie swojej motywacji do treningów jest trening z partnerem lub w większej grupie . Może to być przyjaciel lub ktoś z rodziny (na przykład partner lub rodzeństwo). Jeśli jednak nie mamy takiej osoby wśród najbliższych, wybierzmy się na zajęcia grupowe albo skorzystajmy z pomocy trenera personalnego. Treningi fitness z instruktorem lub indywidualne ćwiczenia z trenerem personalnym będą miały także inną dodatkową zaletę. Kompetentny instruktor lub trener pokaże nam, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i będzie kontrolował ich przebieg.

Trening z przyjacielem jednym z najlepszych motywatorów . Umawiamy się na konkretny dzień i godzinę, ćwiczymy razem, dopingując się i rywalizując między sobą, a także asekurujemy przy bardziej złożonych aktywnościach.

Trenowanie z partnerem pomoże nam przełamać niechęć w chwili, gdy nie możemy znaleźć ochoty na wyjście na  trening. Wspólne szykowanie się dodaje energii i nie pozwala zostać dłużej w wygodnym fotelu.

Dla tych, którzy nie mają z kim ćwiczyć, przychodzą na pomoc zajęcia grupowe fitness . Najczęściej odbywają się one w kilku lub kilkunastoosobowych grupach. Każdy motywuje się nawzajem, a obecność większej ilości osób wymusza na nas dostosowanie się do aktywności. Zajęcia prowadzone są przez instruktora, który zaraża swoich podopiecznych ogromną dawką pozytywnej energii. Ćwiczenia wykonywane są przy muzyce, co jeszcze bardziej zachęca, aby dać z siebie wszystko. Zajęcia grupowe charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością. Możemy uczęszczać na jogę, stretching, aerobik i tabatę, a także taniec czy treningi siłowe Instruktorzy w trakcie treningu zwracają uwagę na wszystkich podopiecznych, udzielając wskazówek do konkretnego ćwiczenia.  W ciągu jednego dnia możemy uczestniczyć nawet w kilku zajęciach.

Gdy potrzebujemy jednak większej dyscypliny lub jesteśmy osobami początkującymi, możemy skorzystać z usług trenera personalnego . Mamy wówczas pewność, że nauka podstaw będzie bezpieczna. Taki typ treningów odbywają się indywidualnie lub maksymalnie w dwie osoby. Cały plan ćwiczeń dopasowywany jest indywidualnie. Szczególną uwagę zwraca się na poprawę ogólnej jakość zdrowia, sylwetki, sprawności fizycznej, kondycji oraz samopoczucia. Trenerzy uczą prawidłowych wzorców ruchowych i skupiają się na wykorzystaniu pełnego zakresu ruchu podczas ćwiczenia. Dodatkowo, treningi personalne pomagają w zapobieganiu kontuzji oraz walce z dysfunkcjami i anomaliami anatomicznymi.

Trening z trenerem personalnym
Domowa siłownia

Zmotywuj się do ćwiczeń – stwórz domową siłownię!

Jednym z pomysłów na motywację jest stworzenie domowej siłowni . Będzie ona kapitalną alternatywą dla klubów fitness i tradycyjnych siłowni, w których często bywa tłoczno, a wykonywanie poszczególnych ćwiczeń jest utrudnione. Rozwiązanie to szczególnie ucieszy osoby o introwertycznym usposobieniu oraz kapitalnie sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy aura nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz . Już samo kompletowanie sprzętu fitness może sprawić, iż poczujemy dreszczyk emocji, a kolejne kroki w stronę przejścia na aktywną stronę mocy staną się prostsze.

W dobrze wyposażonej domowej siłowni nie może zabraknąć ani maszyn fitness, ani akcesoriów do treningu siłowego. W naszym aktywnym kąciku powinny znaleźć się m.in.:

Autor: Izabela Pawik