Kamizelka obciążeniowa - co daje i jaki ma wpływ na trening?

Kamizelka obciążeniowa - co daje i jaki ma wpływ na trening?

Spis treści

Kamizelka obciążeniowa jest jednym z tych produktów, o których stosunkowo niewiele osób słyszało, a które przynoszą niezliczone korzyści w różnego rodzaju treningach . Czy Ty też zastanawiasz się czym jest i do czego służy kamizelka obciążeniowa oraz jak z nią ćwiczyć? W poniższym artykule przestawiamy odpowiedzi na pytania czym w ogóle jest kamizelka z obciążeniem, jak się ją wykorzystuje, dlaczego warto z nią trenować i jakie ma zalety .

Kamizelka obciążeniowa - co to?

Na wstępie, warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest kamizelka obciążeniowa? Opisywany przyrząd służy do różnego rodzaju ćwiczeń, a wyglądem przypomina taktyczną kamizelkę dla sił specjalnych. Jednak w przeciwieństwie do nich nie jest kuloodporna i nie posiada kieszeni na granaty. Zamiast tego wykonana jest najczęściej z nylonu lub neoprenu i posiada kieszenie, które umożliwiają umieszczenie w ich wnętrzu obciążników o określonej wadze, bądź posiada równomiernie rozmieszczone wypełnienie w postaci piasku .

Sama waga kamizelek do ćwiczeń jest rożna i zależy od modelu . Najbardziej popularne są kamizelki o wadze: 10 kg, 15 kg lub 20 kg. Dodatkowo, producenci z myślą o kobietach i osobach początkujących, posiadają w ofercie modele ważące 3, 5 lub 7 kg. W niektórych kamizelkach obciążenie jest regulowane , a to oznacza, że można odczepić z nich wybraną ilość ciężaru.

Jak widać, wybór kamizelek treningowych jest dość szeroki, dzięki czemuu z łatwością można wybrać model odpowiadający naszej aktualnej kondycji fizycznej.

Do czego służy kamizelka obciążeniowa i jak z nią ćwiczyć?

W tym miejscu staje się już jasne, że kamizelki obciążeniowe są idealne dla tych, którzy szukają sposobu na zwiększenie intensywności i poziomu trudności wykonywanych ćwiczeń . Dzięki użyciu kamizelki, zwykły plan treningowy może stać się bardziej urozmaicony i skuteczniejszy.

Kamizelki  z obciążeniem , sprawdzają się świetnie zarówno w ćwiczeniach siłowych, jak i wytrzymałościowych . Można wykorzystywać je w sportach indywidualnych, ale niejednokrotnie używają ich także zawodnicy dyscyplin zespołowych.

Kamizelkę obciążeniową możemy użyć również podczas rozgrzewki . Według niektórych badań, takie zastosowanie może zwiększać efektywność całej jednostki treningowej i poprawiać wydajność podczas treningu właściwego.

Oprócz zastosowania w treningach, kamizelka do ćwiczeń świetnie sprawdza się też w pracach domowych . Ogranicza nas tylko własna kreatywność i jeśli nie mamy czasu, bądź chęci na trenowanie, możemy założyć kamizelkę podczas sprzątania, prac w ogrodzie czy nawet gotowania. Dzięki dodatkowemu obciążeniu, będziemy w stanie spalić więcej kalorii podczas tych zwykłych aktywności. To z kolei, zwiększy wydajność energetyczną oraz wspomoże nas w utracie wagi.

efekty treningu z kamizelką obciążeniową

Jakie rezultaty przynoszą treningi z kamizelką treningową?

Treningi z kamizelką obciążeniową przynoszą wiele pozytywnych efektów. Pierwszym z nich jest utrata wagi i spalanie zbędnych kalorii, z większona zostaje intensywność ćwiczeń, a tym samym kamizelka obciążeniowa może być jednym ze skutecznych sposobów na wsparcie treningu redukcyjnego .

Dzięki ćwiczeniom z kamizelką obciążeniową zwiększamy także siłę i masę mięśniową . Wspiera ona wykonywanie treningu siłowego. Dodatkowe obciążenie, które zapewnia kamizelka, zmusza mięśnie do wzmożonej pracy, co pomaga w ich rozbudowie. Oprócz tego trening z kamizelką do ćwiczeń wpływa na wzmocnienie kości . Zwiększa się ich siła, twardość i gęstość mineralna. Oznacza to, że kości stają się mocniejsze i mniej podatne na urazy .

Podczas treningu z kamizelką można także poprawić swoją stabilności i równowagę, a także wpłynąć pozytywnie na posturę ciała . Jeśli dodajemy obciążenie w postaci kamizelki na górne części ciała, zmuszamy mięśnie stabilizujące do cięższej pracy podczas treningu by zachować równowagę. Podczas przechylania się w dowolnym kierunku z obciążeniem, ciało od razu zmuszone jest do równoważenia wagi kamizelki, aby uniknąć upadku. W ten sposób można poprawić zdolność ciała do zachowania równowagi i stabilizacji. Ta cecha przydatna jest nie tylko w wielu sportach, ale także w życiu codziennym. Na znaczeniu zaczyna nabierać jeszcze bardziej wraz z postępującym wiekiem, gdy wzrasta ryzyko upadku i związanych z tym urazów.

Na uwagę zasługuje też wykorzystanie kamizelki obciążeniowej w treningu biegowym. Badania dowiodły, ze używanie kamizelki w treningach u biegaczy poprawia wyniki biegowe zarówno na długich, jak i krótkich dystansach .

Jak wybrać odpowiednią kamizelkę treningową?

Na rynku można znaleźć różnorodne rodzaje i modele kamizelek treningowych . Różnią się one między sobą głównie wagą, ale i zastosowanymi materiałami oraz rodzajem wypełnienia. Wybierając swoją pierwszą kamizelkę, należy zwrócić uwagę aby jej waga nie przekraczała 10% masy ciała. Zalecenia mówią o tym, że początkowe obciążenie kamizelki powinno znajdować się na poziomie 4 – 10% masy ciała danej osoby . Znaczenie ma także rodzaj aktywności, którą będziemy wykonywać. Do sportów wytrzymałościowych polecane są lżejsze kamizelki, a do siłowych – cięższe modele .

Istnieją również inne parametry, które należy rozważyć przed zakupieniem kamizelki obciążeniowej. Są to głównie:

  • źródło ciężaru – dostępne są kamizelki ze stałym obciążeniem lub modele, które można regulować za pomocą odczepianego obciążenia,
  • komfort ćwiczeń – podczas wybierania warto zwrócić uwagę na to, czy kamizelka została wykonana z miękkich, przyjemnych dla skóry materiałów,
  • regulowane rzepy – najlepiej wybrać kamizelkę obciążeniową z regulowanymi paskami, tak, aby dopasować poziom przylegania kamizelki do sylwetki.

Przykładowe treningi z kamizelką obciążeniową

A jak dokładnie wykorzystać kamizelkę w treningach? Poniżej prezentujemy kilka propozycji.

Treningami, które bardzo często wykonuje się z użyciem kamizelki obciążeniowej są treningi kalisteniki – czyli odmiany treningu siłowego bazującego na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała . Kamizelkę można użyć do wszystkich ćwiczeń na drążku lub poręczach. Przykładowo, użyjemy ją do podciągania lub dipów. Kamizelka treningowa będzie także idealna do ćwiczeń takich jak pompki, przysiady, wykroki, deska czy skakanie na skakance . Zastosowanie kamizelki do ćwiczeń przy kalistenice ożywia treningi i wznosi je na wyższy poziom.

Innym rodzajem ćwiczeń do wykonania z kamizelką obciążeniową jest trening wytrzymałościowy . Kamizelka może być idealnym kompanem dla aktywności takich jak bieganie , jazda na rowerze czy zwyczajne chodzenie. Warto założyć ją także na dłuższy spacer lub wspinaczkę w góry .

Kolejnym zastosowaniem kamizelki obciążeniowej są treningi w sportach zespołowych . Jeśli uprawiamy dyscypliny takie jak piłka nożna, tennis, piłka ręczna lub inne, nie wahajmy się założyć lżejszej kamizelki obciążeniowej przed początkiem treningu. Pamiętajmy, że z większym obciążeniem zwiększy się intensywność ćwiczeń, dzięki czemu ciało będzie pracować jeszcze mocniej.

Podsumowanie

Kamizelka obciążeniowa to z pewnością skuteczny przyrząd dla tych osób, które chcą zmodernizować swoje plany treningowe oraz zwiększyć ich intensywność . Jest idealna do ćwiczeń siłowych, ale i również do aktywności wytrzymałościowych takich jak bieganie, chodzenie, wspinaczka, fitness czy nawet sporty zespołowe.

Noszenie kamizelki obciążeniowej umożliwia spalanie większej ilości kalorii, kształtuje mięśnie, a także przyczynia się do wzmocnienia kości, zwiększenia siły oraz poprawy postawy ciała.

Chcesz wypróbować treningi z kamizelką obciążeniową ? Zajrzyj do naszej oferty i wybierz model odpowiedni dla siebie!

Autor: Izabela Pawik