Najlepsze akcesoria fitness do domowej siłowni

Najlepsze akcesoria fitness do domowej siłowni

Spis treści

Przydatne akcesoria fitness

Sprzęt do ćwiczeń często kojarzy się z dużymi i skomplikowanymi maszynami treningowymi . Jednak świat sportu jest bardzo zróżnicowany i wśród treningowego sprzętu znaleźć możemy wiele akcesoriów w niewielkich rozmiarach. Mimo swoich gabarytów są niezwykle skuteczne i bardzo praktyczne w użyciu. Pozwalają na przełamanie rutyny, poprawę motywacji i poszerzenie zakresu treningów.

Dzięki temu, że akcesoria do ćwiczeń są drobne w łatwy sposób możemy wziąć je ze sobą gdzie tylko chcemy. Trening po pracy w parku czy zabranie swoich ulubionych przyrządów do ćwiczeń na zagraniczne wakacje nie będzie stanowił żadnego problemu. To, że akcesoria treningowe mamy zawsze pod ręką, dodatkowo motywuje nas do podejmowania codziennej aktywności. Ćwiczenia są bardzo przyjemne, a liczba możliwości wykonywania treningu nieograniczona. Dzięki temu z niecierpliwością czekamy na kolejną jednostkę treningową.

Akcesoria mają zróżnicowany poziom trudności . Dają nam więc możliwość progresowania swoich treningów. Dzięki temu stale dostarczamy organizmowi nowe bodźce do rozwoju.

Z akcesoriami treningowymi możemy ćwiczyć mięśnie całego ciała. Są odpowiednie do wykonywania treningów wzmacniających , poprawiających wydolność oraz rozluźniających. W zależności od tego, na jakich efektach nam zależy, wybierzemy inny rodzaj sprzętu. Taśmy treningowe, gumy do ćwiczeń, wałki, rollery, stepy, piłki gimnastyczne, skakanki i maty wraz z materacami to najczęściej wybierane przez miłośników sportu akcesoria do ćwiczeń.

Decydując się na zakup akcesoriów treningowych, warto zadbać o to, aby były one najlepszej jakości. Pamiętajmy, że mają służyć nam na długi czas i w różnych warunkach. Głównymi cechami przyrządów wysokiej jakości są:

  • wytrzymałość,
  • bezpieczeństwo w użytkowaniu,
  • ergonomia pracy,
  • efektywność.

W naszej ofercie znajdziesz sprzęt fitness, który łączy w sobie wszystkie te cechy!

taśmy i gumy oporowe Hop-Sport

Taśmy i gumy do ćwiczeń

Taśmy i gumy do ćwiczeń wykonane są z rozciągliwych materiałów. Trenujemy na nich poprzez ich naciąganie. Dzięki temu możemy ćwiczyć  praktycznie wszystkie partie ciała. Umożliwiają dowolne owijanie ramion, nóg oraz tułowia. Dzięki oporowi, który generują zmuszają mięśnie do wzmożonej pracy. To z kolei przekłada się na ich wzmocnienie i wzrost.

Taśmy do ćwiczeń i gumy fitness są skuteczne w dążeniach do szczupłej i wymodelowanej sylwetki. Są bardzo uniwersalnym przyrządem, więc znalazły zastosowanie w licznych dyscyplinach sportowych.

Wraz z taśmami i gumami możemy wykonywać ćwiczenia zarówno z pomocą innych sprzętów, jak i z ciężarem własnego ciała. Pomagają one również w nauce techniki trudniejszych ćwiczeń. Można z nimi uczyć się między innymi podciągania na drążku.

Taśmy treningowe i gumy oporowe mają różne kolory.  To nie przypadek! Każdy kolor oznacza inny opór akcesoriów. Opór z kolei podawany jest w kilogramach. To właśnie dzięki odpowiedniemu dobraniu obciążenia możliwy będzie progres treningowy.

Ćwiczenia z gumami i taśmami fitness polecane są osobom będącym na zróżnicowanym poziomie zaawansowania . Jednak niektórzy przed rozpoczęciem ćwiczeń powinni skonsultować się z lekarzem. Do tych grup należą kobiety w ciąży i osoby starsze. W niektórych przypadkach lekarz może odradzić wykonywanie takich treningów.

Wałki i rollery fitness

Wałki i rollery fitness mają wiele zastosowań. Mogą służyć do masażu, regeneracji, walki z bólami mięśni, do rehabilitacji oraz do wykonywania ćwiczeń rozciągających . Stosuje się je w obrębie całego ciała na niemal wszystkie tkanki miękkie.

Zasada działania przyrządów jest bardzo prosta. Wałek fitness i roller do masażu ma postać podłużnego walca o gładkiej albo karbowanej powierzchni. Wykonywanie automasażu polega na podłożeniu przyrządu pod mięsień, który boli lub jest przeciążony, a następnie wykonywaniu ruchu powodującego przetaczanie się przyrządu po ciele . Takie ćwiczenie rozbija zgrubienia pod skórą oraz poprawia krążenie. Dzięki temu ustępują dolegliwości bólowe.

Automasaż za pomocą wałka lub rollera ma jeszcze jedną nieocenioną zaletę w szczególności dla kobiet . Wykonywany systematycznie skutecznie pozwala walczyć z cellulitem i usprawnia krążenie limfy.

Wałki do automasażu i rollery fitness nie są jednak tylko narzędziem do relaksu i rehabilitacji. Można je także używać do wykonywania wielu efektywnych ćwiczeń. Toczenie ciała na rolce wzmacnia mięśnie grzbietu, klatki piersiowej i brzucha . Powoduje również wyrzeźbienie smukłej linii bioder, ud oraz łydek.

Wałki masujące oraz rollery treningowe dzielą ze względu na rodzaj powierzchni, materiał wykonania oraz na rozmiar. Do treningów najlepiej wybrać przyrządy dłuższe, mające gładką strukturę. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli ćwiczyć największe partie mięśniowe, a zbyt duże wypustki nie podrażnią elementów kostnych. Po wykonaniu ćwiczeń wzmacniających taką rolkę możemy wykorzystać do automasażu.

Treningi z wałkiem i rollerem czasem mogą być przeciwskazane. Nie powinny ich wykonywać osoby mające złamania, ostre stany zapalne, osteoporozę, świeże stany po interwencji chirurgicznej oraz nasiloną nadwrażliwość skóry.

wałek fitness Hop-Sport
step do aerobiku Hop-Sport

Stepy do aerobiku

Stepy do aerobiku mają prostokątny kształt, a swoim wyglądem przypominają stopień od schodów. Za pomocą takiego podestu możemy wykonać bardzo intensywny trening spalający mnóstwo kalorii. Ćwiczenia najczęściej wykonujemy do muzyki, więc gwarantuje nam to mnóstwo dobrej zabawy. Ćwicząc na stepie możemy układać różnorodne choreografie o niższym lub wyższym poziomie trudności.

Step fitness jest sprzymierzeńcem wszystkich osób odchudzających się . W trakcie jednej jednostki treningowej można spalić aż  500 kalorii. Dodatkowo treningi na stepie pozwolą na wymodelowanie całej sylwetki. Najmocniej w ruch zaangażowane będą mięśnie ud, pośladków oraz łydek.

Ćwiczenia na stepie fitness pozytywnie wpłyną na naszą wydolność oraz koordynację ruchową . Poprawie ulegnie również praca układu krwionośnego i oddechowego.

Przy wyborze stepu treningowe warto zwrócić uwagę na to aby posiadał równą, antypoślizgową powierzchnię . Bezpośrednio wpłynie to na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń  i pozwoli uniknąć ześlizgnięcia stopy z przyrządu. Ważne jest również to, aby step miał odpowiednią wysokość . Zbyt niski nie pozwoli na wykorzystanie całego naszego potencjału, a zbyt wysoki może sprawić, że wykonanie treningu do końca okaże się zbyt trudne. Stepy Hop-Sport są regulowane, dzięki czemu trening można dopasować idealnie do siebie.

Na stepie nie powinny ćwiczyć osoby mające problemy ze stawami . Podczas intensywnych ćwiczeń może dojść do przeciążeń w stawie kolanowym, biodrowym i skokowym. Z wykonywa tego typu treningu warto też zrezygnować  jeśli niedawno przechodziliśmy przez pęknięcia lub złamania kości.

Piłki gimnastyczne

Piłki gimnastyczne to dużej wielkości akcesoria do ćwiczeń. Wykonuje się je z tworzywa PCV, co sprawia, że są bardziej wytrzymałe. Podczas treningu na piłce można się na niej kłaść, opierać, siedzieć na niej, a także unosić ją w górę.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną angażują do pracy wszystkie grupy mięśniowe ciała. Bardzo dobrze sprawdzają się przy trenowaniu mięśni głębokich.  Dodatkowo świetnie kształtują równowagę i pomagają w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Dzięki temu, że można z nimi ćwiczyć na wiele sposobów znalazły zastosowanie w treningu motorycznym u sportowców różnych dyscyplin.

Trening z piłką gimnastyczną nie tylko wzmacnia mięśnie, ale sprawia też, że stają się one bardziej elastyczne . Z tego powodu są polecane kobietom w ciąży.

W sprzedaży są dostępne różne rodzaje piłek gimnastycznych . Wybór można więc dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Najważniejszy przy wybieraniu piłki fitness jest odpowiedni dobór jej wielkości. Każda dostosowana została do innego wzrostu osoby, która będzie ją użytkować.

Przyjmuje się, że:

  • piłki o średnicy  45 cm będą odpowiednia osób o wzroście niższym niż 150 cm,
  • piłki o średnicy 55 cm będą odpowiednie dla osób o wzroście od 150 do 160 cm,
  • piłki o średnicy 65 cm będą odpowiednie dla osób od 161 do 170 cm,
  • piłki o średnicy 70 cm będą odpowiednie dla osób o wzroście od 171 do 185 cm.

Do ćwiczeń z piłką fitness praktycznie nie istnieją żadne przeciwskazania . Jest to bezpieczny przyrząd, który używany jest nie tylko w treningu ale również w rehabilitacji. Najważniejszy jest więc indywidualny dobór ćwiczeń.

piłka gimnastyczna Hop-Sport
skakanka Hop-Sport

Skakanki

Skakanka ? Wielu osobom mogłoby się wydawać, że to sprzęt przeznaczony do zabawy dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Dzięki skakance możemy wykonać naprawdę intensywny trening całego ciała, który pomoże nam wymodelować sylwetkę i zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej . Skakanki tak dobrze kształtują wytrzymałość, że wykorzystują je na co dzień nawet zawodnicy sztuk walki.

To proste akcesorium treningowe składa się z tzw. kabla i kończącego go po obu stronach rączek.  Przy wyborze skakanki do ćwiczeń warto wybrać taką, która nie będzie ani zbyt lekka, ani zbyt ciężka. Odpowiedni ciężar umożliwi wydajną pracę ciała podczas ćwiczeń.

Istnieją różne rodzaje skakanek . Dzielą się one przede wszystkim ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Różnią się wagą i sposobem wykonania. Dzięki takiej różnorodności można dopasować odpowiedni model do swoich preferencji.

Ćwiczenia na skakance są bardzo intensywne . Nie powinny ich wykonywać osoby z dużą nadwagą, narzekające na bóle stawów oraz osoby ze stwierdzoną łamliwością kości lub słabymi kośćmi.

Maty do ćwiczeń i materace gimnastyczne

Maty do ćwiczeń i materace gimnastyczne są przydatne praktycznie podczas każdego rodzaju treningu. Można na nich wykonywać zarówno skomplikowane ćwiczenia jak i prostą rozgrzewkę lub rozciąganie . Dobrze sprawdzają się przy ćwiczeniach fitness , jodze, treningiem z gumami, rollerem do masażu czy w rehabilitacji.

Materace gimnastyczne są grubsze od mat treningowych i charakteryzują się zróżnicowanym stopniem miękkości. Maty fitness z kolei wykonane są z miękkiego materiału i mają różną grubość.

Wybierając matę lub materac dla siebie zadbajmy o to by nie były one zbyt twarde i zapewniały bardzo dobrą izolacją  podłoża . Co ważne, powinny także być antypoślizgowe aby pozycja podczas ćwiczeń była stabilna i bezpieczna. W naszej ofercie znajdziesz maty treningowe , maty puzzle ochronne i materace gimnastyczne tylko najwyższej jakości, które zapewnią największy komfort treningu.

mata ochronna puzzle Hop-Sport

Autor: Redakcja Hop-Sport