Utworzone

02 Czerw 2022

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Orbitreki / Rowery stacjonarne / Rowery treningowe leżące / Rowery treningowe spiningowe

Orbitreki i rowery treningowe to jedne z najbardziej rozchwytywanych urządzeń do ćwiczeń w domu. Można na nich zrobić naprawdę dobry trening, który pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów, wzmocnienie mięśni i poprawę wydolności. Urządzenia są wyposażone w mechanizmy regulacji. Dzięki temu sprzęt i obciążenie można dostosować do siebie. Dodatkowym atutem jest to, że i jedno i drugie urządzenie ma niewielkie rozmiary, przez co nie zajmują zbyt dużo przestrzeni. 

Pomimo wielu podobieństw już na pierwszy rzut oka można zauważyć też różnice. Sama budowa sprzętu sugeruje, że trening na orbitreku i rowerku stacjonarnym będzie zupełnie inny. Ze względu na charakterystykę działania tych urządzeń, każde z nich można polecić innej grupie osób.

rowerek treningowy

Trening na rowerku stacjonarnym

Rowerek stacjonarny ma imitować jazdę na zwykłym rowerze. Podobnie jak podczas jazdy w terenie w ruch będą zaangażowane głównie mięśnie nóg i brzucha. Dzięki swojej konstrukcji rowerek jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, które nie obciąża nadmiernie stawów. Sprawia to, że może z niego korzystać praktycznie każdy.

Rowerek stacjonarny będzie dobrym wyborem dla ludzi starszych i otyłych. Dodatkowo istnieją również poziome wersje urządzenia, które są przystosowane dla osób ze  schorzeniami kręgosłupa. 

Dla zaawansowanych przeznaczona jest kategoria rowery treningowe spiningowe. Trenują na nich nawet profesjonalni kolarze. Rowerki spiningowe imitują jazdę na rowerze szosowym. Trening na tego typu maszynach jest dużo bardziej intensywny.

Trening na orbitreku

Zaangażowanie grup mięśniowych w treningu na orbitreku różni się znacznie od zaangażowania mięśni na rowerku stacjonarnym. W przypadku ćwiczeń na orbitreku pracuje aż 90% mięśni. W skład urządzenia wchodzą platformy aktywujące nogi, oraz ruchome drążki do aktywacji kończyn górnych. Pobudzenie wszystkich największych grup mięśniowych podczas ćwiczeń sprawia, że trening na orbitreku jest dużo bardziej wymagający od treningu na rowerku stacjonarnym. Pozycja ćwiczeń jest mniej stabilna, a stawy bardziej obciążone. 

Orbitrek będzie więc polecany dla osób o większej sprawności fizycznej. Duża intensywność treningu powoduje, że szybciej się na nim spala kalorie. Z drugiej strony, wyższy poziom trudności ćwiczenia może spowodować, że osoby mniej zaawansowane będą miały problem z wykonaniem całego treningu. 

orbitrek

Orbitrek czy rower stacjonarny – co wybrać?

Aby dokonać wyboru odpowiedniej maszyny do domowej siłowni, trzeba zapytać samego siebie o własne możliwości i preferencje. Bez wątpienia jeden i drugi sprzęt sprawdzi się świetnie do treningu aerobowego. 

Jeśli wolisz spokojniejszy wysiłek, wybierz rowerek stacjonarny. Jeżeli zaś lubisz ćwiczenia z dużą intensywnością, sięgnij po orbitrek lub rowerek spiningowy. Najważniejsze przy wyborze sprzętu dla siebie to wsłuchanie się w swój organizm. Wybór maszyny, która spełni nasze indywidualne oczekiwania to pierwszy krok do udanego treningu.

Ulubione