Orbitrek czy rowerek stacjonarny? Który sprzęt wybrać do swojej domowej siłowni?

Orbitrek czy rowerek stacjonarny? Który sprzęt wybrać do swojej domowej siłowni?

Spis treści

Orbitrek i i rowery treningowe to jedne z najbardziej popularnych urządzeń do ćwiczeń w domu. Można na nich wykonać naprawdę intensywny trening, który pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów, wzmocnienie mięśni i poprawę wydolności. Urządzenia są wyposażone w mechanizmy regulacji. Dzięki temu sprzęt i obciążenie można dostosować do siebie. Dodatkowym atutem jest to, że i jedno i drugie urządzenie ma niewielkie rozmiary, przez co nie zajmują zbyt dużo przestrzeni.

Pomimo wielu podobieństw już na pierwszy rzut oka można zauważyć też różnice. Sama budowa sprzętu sugeruje, że trening na orbitreku i rowerku stacjonarnym będzie zupełnie inny. Ze względu na charakterystykę działania tych urządzeń, każde z nich można polecić innej grupie osób.

Trening na rowerku stacjonarnym

Rowerek stacjonarny ma imitować jazdę na zwykłym rowerze . Podobnie jak podczas jazdy w terenie w ruch będą zaangażowane głównie mięśnie nóg i brzucha. Dzięki swojej konstrukcji rowerek jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, które nie obciąża nadmiernie stawów. Sprawia to, że może z niego korzystać praktycznie każdy.

Rowerek stacjonarny będzie dobrym wyborem dla ludzi starszych i otyłych . Dodatkowo istnieją również poziome wersje urządzenia, nazywane rowerami leżącymi , które są przystosowane dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.

Dla zaawansowanych przeznaczona jest kategoria rowery treningowe spiningowe . Trenują na nich nawet profesjonalni kolarze. Rowerki spiningowe imitują jazdę na rowerze szosowym . Trening na tego typu maszynach jest dużo bardziej intensywny.

Trening na orbitreku

Zaangażowanie grup mięśniowych w treningu na orbitreku różni się znacznie od zaangażowania mięśni na rowerku stacjonarnym . W przypadku ćwiczeń na orbitreku pracuje aż 90% mięśni. Na budowę urządzenia składają się platformy na nogi, oraz ruchome uchwyty do aktywacji mięśni rąk i ramion. Pobudzenie wszystkich największych grup mięśniowych podczas ćwiczeń sprawia, że trening na orbitreku jest dużo bardziej wymagający od treningu na rowerku stacjonarnym . Pozycja ćwiczeń jest mniej stabilna, a stawy bardziej obciążone.

Orbitrek będzie więc polecany dla osób o większej sprawności fizycznej . Duża intensywność treningu powoduje, że szybciej się na nim spala kalorie. Z drugiej strony, wyższy poziom trudności ćwiczenia może spowodować, że osoby mniej zaawansowane będą miały problem z wykonaniem całego treningu.

Orbitrek czy rower stacjonarny – co wybrać?

A by dokonać wyboru odpowiedniej maszyny do domowej siłowni, trzeba zapytać samego siebie o własne możliwości i preferencje . Bez wątpienia jeden i drugi sprzęt sprawdzi się świetnie do treningu aerobowego.

Jeśli wolisz spokojniejszy wysiłek, wybierz rowerek stacjonarny . Jeżeli zaś lubisz ćwiczenia z dużą intensywnością, sięgnij po orbitrek lub rowerek spiningowy. Najważniejsze przy wyborze sprzętu dla siebie to wsłuchanie się w swój organizm. Wybór maszyny, która spełni nasze indywidualne oczekiwania to pierwszy krok do udanego treningu.

Orbitreki i rowerki stacjonarne Hop-Sport

W ofercie sklepu internetowego Hop-Sport posiadamy szeroki wybór zarówno rowerków treningowych jak i orbitreków, których design, wymiary i zastosowane regulacje dostosowane są do domowego użytkowania. W naszym asortymencie znajdziesz rowery pionowe, rowerki poziome jak i rowery spiningowe, orbitreki z przednim i tylnym napędem . Przejdź do strony kategorii orbitreki i rowery stacjonarne , wybierz model, który spełnia Twoje oczekiwania i zacznij regularne treningi, a efekty zobaczysz w na prawdę krótkim czasie.

Autor: Redakcja Hop-Sport