Pilates przy ścianie - zasady, efekty i przykładowe ćwiczenia

Pilates przy ścianie - zasady, efekty i przykładowe ćwiczenia

Spis treści

Kiedy myślimy o pilatesie, najczęściej wyobrażamy sobie matę do ćwiczeń lub piłki do pilatesu . Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jednym z najbardziej efektywnych narzędzi w tej dyscyplinie może być ściana. Pilates przy ścianie to nie tylko innowacyjny, ale także bardzo efektywny sposób na wzmocnienie mięśni głębokich, uelastycznienie i zwiększenie świadomości ciała, a także na poprawę kondycji psychicznej. Niezależnie od naszego poziomu zaawansowania, ta forma ćwiczeń może dostarczyć szereg korzyści, które przełożą się na lepszą jakość życia i ogólne samopoczucie.

Ciekawi Cię jak wykorzystać ścianę do codziennych ćwiczeń pilates ? Poniżej przedstawiamy pełny przegląd tego, jak zintegrować ćwiczenia przy ścianie z tradycyjnymi metodami pilates.

Czym jest pilates?

Pilates to system ćwiczeń fizycznych stworzony na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa, niemiecko-amerykańskiego instruktora fitnessu i wynalazcę. Metoda ta początkowo była nazywana "Contrology" i była stosowana głównie w rehabilitacji rannych żołnierzy podczas I wojny światowej. Z czasem zyskała na popularności i stała się szeroko stosowana w celach poprawy ogólnej kondycji, wzmocnienia mięśni, a także w kontekście rehabilitacji i terapii.

Pilates koncentruje się na centralnej części ciała, z której wszystkie ruchy są inicjowane i promuje filozofią zintegrowanego umysłu, ciała i ducha . Ćwiczenia można wykonywać ze sprzętem lub na macie fitness , z wykorzystaniem własnej masy ciała jako oporu. Pilates jest stosowany zarówno dla poprawy kondycji fizycznej, jak i w celach rehabilitacyjnych.

Jedną z odmian pilatesu jest wspomniany wcześniej model ćwiczeń przy ścianie. W tej wersji używa się ściany jako narzędzia wsparcia dla różnych pozycji i ćwiczeń. Zarówno podstawowy pilates, jak i pilates przy ścianie charakteryzują pewne ścisłe zasady wykonywania treningu.

pilates ćwiczenia

Pilates przy ścianie w domu – zasady

Pilates opiera się na sześciu podstawowych zasadach . Mają one zastosowanie także podczas treningów przy ścianie. Wspomniane zasady to:

 • Skupienie na centrum, czyli mięśniach brzucha, dolnych partiach pleców i miednicy, które są uznawane za centrum energii ciała.
 • Kontrola oraz świadome wykonywanie każdego ruchu , z pełnym zrozumieniem mechaniki ciała.
 • Precyzja, rozumiana jako dokładność i ostrożność w wykonaniu ćwiczeń.
 • Prawidłowe oddychanie , czyli używanie specjalnych technik oddychania, aby zwiększyć efektywność ćwiczeń.
 • Płynność ruchu, ćwiczenia są wykonywane płynnie i ze skupieniem, zamiast z użyciem gwałtownych, niekontrolowanych ruchów.
 • Koncentracja, precyzja, skupienie na jakości ruchu, zamiast na ilości powtórzeń .

Pamiętając o tych zasadach, pilates przy ścianie może stać się efektywną i bezpieczną formą ćwiczeń, dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb i celów.

Pilates przy ścianie – efekty

Pilates przy ścianie, choć nie tak powszechnie znany jak tradycyjne formy tej praktyki ćwiczeń, oferuje unikalne korzyści zdrowotne i funkcjonalne. Oto niektóre efekty, których możesz oczekiwać przy regularnym treningu przy użyciu ściany jako dodatkowego narzędzia:

 • Wzmocnienie mięśni – ćwiczenia te skupiają się na angażowaniu i wzmocnieniu mięśni znajdujących się w centrum ciała, co pomaga w stabilizacji kręgosłupa. Dodatkowo w ruchy zaangażowane są mięśnie zewnętrze ramion, pleców, nóg, czy pośladków.
 • Poprawa równowagi i koordynacji – dzięki dodatkowemu wsparciu w postaci ściany, łatwiej jest wypracować lepszą równowagę i koordynację, co jest korzystne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
 • Zwiększenie zdolności koncentracji – precyzja i świadomość ciała są kluczowymi elementami pilatesu. Ćwiczenia przy ścianie zmuszają do jeszcze większej koncentracji , co sprzyja także zdolnościom mentalnym.
 • Rozwój Elastyczności – ćwiczenia rozciągające przy ścianie pomagają w poprawie elastyczności mięśni i zwiększeniu zakresu ruchu w stawach.
 • Zmniejszenie bólu i napięcia mięśniowego - stabilność i wsparcie jakie daje ściana przy ćwiczeniach, mogą pomóc w łagodzeniu bólu, zwłaszcza w dolnej części pleców, poprzez prawidłowe ustawienie i aktywację mięśni.
 • Polepszenie postawy – regularne praktykowanie pilatesu przy ścianie pomaga w poprawie postawy przez wzmocnienie mięśni pleców i core.
 • Wsparcie w rehabilitacji – dla osób, które przechodzą przez proces rehabilitacji po urazach, pilates przy ścianie może być łagodnym wprowadzeniem do ćwiczeń, dzięki możliwości dostosowania poziomu trudności.
 • Zwiększenie świadomości ciała – korzystanie ze ściany jako narzędzia do ćwiczeń zwiększa naszą świadomość układu mięśniowo-szkieletowego i pomaga w rozwoju lepszej kontroli nad ciałem.

Pilates przy ścianie – ćwiczenia

Teoria już za nami, teraz przyszedł czas na ćwiczenia. Poniżej prezentujemy różne propozycje ćwiczeń pilatesu przy ścianie z metodyką wykonania.

1. Ćwiczenia wzmacniające – przysiady .

Plecy układamy przy ścianie, a nogi w rozstawiamy do lekkiego rozkroku. Wykonujemy płynny przysiad, cały czas utrzymując kontakt pleców i głowy ze ścianą. Następnie, nie odrywając pleców od ściany, wracamy do pozycji wyjściowej

2. Ćwiczenie wzmacniające – plank w oparciu o ścianę .

Rozpoczynamy od pozycji stojącej z dłońmi ułożonymi na ścianę. Ramiona rozstawiamy na szerokość barków. Pochylamy ciało w przód i przechodzimy do podporu. Utrzymujemy pozycję. Im dalej ustawimy stopy, tym poziom trudności będzie wyższy.

3. Ćwiczenie rozciągające – skłon do ściany.

Stajemy twarzą do ściany i opieramy dłonie na jej powierzchni. Wykonujemy skłon, pochylając się w kierunku ściany i rozciągając mięśnie pleców oraz ramion.

Akcesoria przydatne w treningu pilatesu

Pilates można znacznie wzbogacić dzięki różnorodnym akcesoriom treningowym . Oto lista najpopularniejszych narzędzi, które mogą być używane zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych:

Mata do pilatesu

 • Zastosowanie: zapewnienie stabilnej sylwetki ciała podczas ćwiczeń stojących oraz podstawa do ćwiczeń w pozycji leżącej na podłodze.
 • Zalety: zapewnia komfort, amortyzację i izolację od podłoża, można wybrać różne grubości.

Piłka do pilatesu

 • Zastosowanie: używana głównie do ćwiczeń równoważnych i wzmacniających mięśnie brzucha.
 • Zalety: może być używana w różnych pozycjach i dla różnych grup mięśni.

Podsumowanie

Pilates przy ścianie to znakomity sposób na zróżnicowanie treningu, ułatwienie nauki nowych pozycji oraz na wykorzystanie ściany jako narzędzia stabilizującego. Oferuje szeroką gamę ćwiczeń, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Jest on odpowiedni dla osób w każdym wieku i o każdym poziomie sprawności fizycznej . Często polecany jako dodatek do różnych form rehabilitacji i terapii, z uwagi na to, że pozwala wzmocnić mięśnie głębokie, a tym samym całe ciało.

Jeśli nie próbowałeś jeszcze pilatesu przy ścianie, być może nadszedł czas, aby spróbować tego innowacyjnego podejścia do aktywności fizycznej. Wypróbuj opisane przez nas ćwiczenia i trenuj razem z Hop-Sport !

Drążek do pilatesu

 • Zastosowanie: jest używany głównie do bardziej zaawansowanych ćwiczeń na równowagę, koordynację i wzmocnienie mięśni górnej części ciała.
 • Zalety: pozwala na intensywne zaangażowanie mięśni ramion, pleców i brzucha, co prowadzi do zwiększenia siły, poprawy postawy i ogólnej koordynacji ruchowej.

Taśmy oporowe

 • Zastosowanie: ćwiczenia oporowe dla różnych grup mięśni.
 • Zalety: są lekkie, przenośne i można dzięki nim regulować poziom oporu.

Użycie powyższych akcesoriów treningowych może znacząco wpłynąć na jakość i efektywność naszego treningu pilates. Każde narzędzie oferuje unikalne korzyści i możliwości, dzięki czemu pilates staje się jeszcze bardziej wszechstronną formą ćwiczeń, która z czasem może stać się stylem życia.

4. Ćwiczenia rozciągające – skłon do nogi.

Stajemy bokiem do ściany, jedną nogę podnosimy i opieramy o ścianę. Następnie wykonujemy skłon do uniesionej nogi. Utrzymujemy pozycję, rozciągając mięśnie ud i bioder. Powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę ciała.

5. Ćwiczenia na zwiększenie świadomości ciała – równowaga na jednej nodze.

Stajemy bokiem do ściany, podnosimy jedną nogę i utrzymuj równowagę, korzystając ze ściany tylko w razie potrzeby. Z tej pozycji możemy wykonać na przykład przysiad, lub przeniesienie nogi w przód, bok, tył. Powtarzamy na drugą stronę ciała.

Autor: Izabela Pawik