Rower treningowy zwykły czy spiningowy?

Rower treningowy zwykły czy spiningowy?

Spis treści

Czym różni się rower spiningowy od treningowego?

Na rynku sprzętów fitness dostępne są różnego rodzaju rowery do ćwiczeń w warunkach domowych. Wśród nich wyróżniamy rowery treningowe i rowery spiningowe . Na pierwszy rzut oka są one dość podobne, jednak w praktyce to sprzęt o nieco innej budowie, możliwościach i zastosowaniu.

Częściami wspólnymi łączącymi oba typy rowerów są:

 • stelaż, na którym znajduje się siedzisko,

 • pedały pozwalające wprawić maszynę w ruch

 • uchwyty do trzymania.

W rowerach treningowych kierownica ma pionowy kształt, a koło zamachowe znajduje się z reguły w tylnej części maszyny. W rowerach spiningowych kierownica przypomina kształtem kierownicę roweru szosowego, zaś koło zamachowe znajduje się na przodzie urządzenia.

Rower treningowy Hop-Sport

Rower treningowy

Rowery treningowe cechuje przede wszystkim prostsza budowa . Posiadają one mniej zaawansowanych funkcji treningowych, a ćwiczenie na nich jest spokojniejsze. Konstrukcja klasycznego roweru stacjonarnego wymusza przyjmowanie jedynie pozycji siedzącej, co wyklucza dynamiczne poruszanie całym ciałem w trakcie jazdy czy też wspinanie się na pedały.

Wyróżniamy dwa rodzaje rowerów do ćwiczeń w domu : rowery treningowe pionowe oraz poziome. Trening na tych pierwszych przypomina jazdę na zwykłym rowerze – w pozycji wyprostowanej. Dla wielu osób właśnie ten typ urządzenia okazuje się najlepszym i najbardziej intuicyjnym wyborem. Jednak dla osób borykających się z dolegliwościami kręgosłupa wymuszona postawa może okazać się zbyt obciążająca. W tym przypadku lepszym wyborem jest rower poziomy . Jest on skonstruowany tak, aby plecy można było oprzeć wygodnie o oparcie. Ćwiczymy na nim w pozycji półleżącej lub leżącej.

Rowery treningowe różnią się od siebie również ze względu na rodzaj oporu. Mogą być one magnetyczne lub mechaniczne. Modele magnetyczne do generowania oporu wykorzystują hamulec magnetyczny, modele mechaniczne – pokrętło. Urządzenia magnetyczne są cięższe i zapewniają większe możliwości regulacji oporu. Mechaniczne zaś są prostymi w budowie maszynami, które pozwalają na przeprowadzenie podstawowe treningu aerobowego.

Rower spiningowy

Rowery spiningowe przeznaczone są głównie do jazdy sportowej. Sprzęt tego typu w idealny sposób symuluje jazdę na rowerze szosowym w terenie. Ćwiczą na nim nawet profesjonalni kolarze w ramach przygotowania do sezonu lub w momencie, gdy pogoda nie pozwala na trening na zewnątrz.

Trening na rowerze spiningowym rozpoczyna się od dokonania wyboru trasy. Wybierać możemy pomiędzy trasą płaską, górzystą, wyjeżdżaniem pod górkę lub zjeżdżaniem z górki.  Od tego, jaką trasę wybierzemy, będzie zależał stopień zaangażowania poszczególnych grup mięśniowych. Spining daje możliwość użytkownikowi ciągłej zmiany pozycji ciała i wykonywania dodatkowych ruchów . Co za tym idzie podczas ruchu pracuje więcej mięśni niż na rowerze treningowym .

Rowery spiningowe wyposażone są w koła zamachowe o dużej masie (powyżej 10 kg) i średnicy. Przeważa w nich mechaniczny system oporu.

rower spiningowy

Rower treningowy – dla kogo?

Rowery treningowe świetnie nadają się dla osób niezaawansowanych i ćwiczących rekreacyjnie . Taki sprzęt jest  prostszy w obsłudze i zawiera duże bardziej komfortowe siodełko. Pozycja podczas ćwiczeń jest wygodna i stabilna.

Zaletami roweru stacjonarnego są:

 • niewielki rozmiar – kompaktowe rozmiary pozwalają na przechowywanie sprzętu nawet w niewielkich mieszkaniach oraz ciasnych przestrzeniach,
 • nieskomplikowana obsługa – intensywność treningu łatwo możemy dostosować do własnych potrzeb poprzez zmianę oporu,
 • uniwersalność – na rowerze treningowym może ćwiczyć niemal każdy, włącznie z osobami starszymi oraz kobietami w ciąży,
 • rozbudowane programy treningowe – dają możliwość wykonywania powolnych treningów cardio, jak i intensywnych jednostek HIIT.

W sklepie Hop-Sport znajdziesz mnóstwo modeli rowerów treningowych, zróżnicowanych pod względem rodzaju oporu oraz dodatków funkcjonalnych. Zupełną nowością w ofercie jest rower treningowy xbike HS-3010x Grix . To doskonała maszyna do ćwiczeń w domowych warunkach. Posiada funkcję składania, przez co zajmuje bardzo mało miejsca. Jest ponadto bardzo cichy w użytkowaniu, a jego zaawansowany komputer pozwala zmierzyć najważniejsze parametry treningowe.

Rower spiningowy – kto może ćwiczyć?

Rowery spiningowe dedykowane są osobom zaawansowanym oraz zawodowym sportowcom . Dają możliwości treningu kolarskiego w domowych warunkach, niezależnie od pogody. Bardzo często korzystają z nich zawodnicy – trenują zimą, w deszczowe dni lub szlifują technikę w ramach przygotowania do kolejnego sezonu.

Zalety roweru spiningowego to m.in.:

 • trwałość – ich konstrukcja jest bardzo wytrzymała, przez co pozwala na wykonywanie naprawdę intensywnych treningów, w trakcie których pracuje całe nasze ciało,
 • duże możliwości regulacji – maszyny posiadają specjalnie zaprojektowane systemy zmiany oporu, dzięki którym dopasujemy intensywność treningową do własnych potrzeb oraz stopnia aktywności fizycznej,
 • odwzorowanie jazdy w terenie – autentyczne wrażenia treningowe przekładają się na satysfakcję oraz możliwość wprowadzenia do swojego programu treningowego ćwiczeń dla profesjonalistów,
 • możliwość poprawy kondycji – spining to znakomite narzędzie do treningu aerobowego, zarówno powolnego cardio o niskiej intensywności, jak i wymagających treningów HIIT, pomagających w spalaniu tkanki tłuszczowej.

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz rowery spiningowe zaprojektowane z myślą o profesjonalistach . Każdy z nich ma solidnie wykonaną konstrukcję, dzięki czemu wszystkie są stabilne i zapewniają najwyższy komfort ćwiczeń.

Bestsellerem i sprzętem polecanym przez sportowców jest rower spiningowy HS-075IC Fusion . Charakteryzuje się nowoczesnym designem oraz solidnym wykonaniem z profili stalowych. Dzięki zastosowaniu oporu mechanicznego z dociskiem na koło zamachowe o wadze 24 kg umożliwia wygenerowanie maksymalnie dużego oporu, aż do pełnego zatrzymania koła. Komfort treningu zapewniają regulowane w pionie i poziomie kierownica i siedzisko. Dzięki dotykowym sensorom, znajdującym się na uchwytach kierownicy, szybko można zmierzyć swój puls. Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń zapewniają pedały SPD z paskami blokującymi, hamulec awaryjny oraz stopki poziomujące, wbudowane w tylny stabilizator.

Autor: Redakcja Hop-Sport