Trenażery do mięśni brzucha, grzbietu i nóg - hit czy kit?

Trenażery do mięśni brzucha, grzbietu i nóg - hit czy kit?

Spis treści

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów trenażerów służących do wykonywania ćwiczeń na poszczególne grupy mięśniowe. Są to sprzęty, które umożliwiają przeprowadzenie treningu siłowego. Wśród nich wyróżniamy:

 • ławki do grzbietu,
 • trenażery mięśni brzucha,
 • maszyny do przysiadów – „sissy squat”.

Trenażery do mięśni brzucha, grzbietu i nóg - czym właściwie są?

Trenażery brzucha, grzbietu i nóg to urządzenia treningowe, które oferują rozległy i ukierunkowany zestaw ćwiczeń. Wpływają doskonale na mięśnie głębokie organizmu. Można na nich ćwiczyć z obciążeniem własnego ciała, a po dobrym opanowaniu techniki, również z zewnętrznym ciężarem, takim jak hantle czy kettle.

Efekty, jakich możemy się spodziewać ćwicząc na trenażerach mięśni brzucha, grzbietu i nóg to:

 • poprawa kondycji,
 • wzmocnienie mięśni,
 • rozbudowanie masy mięśniowej,
 • rzadsze bóle pleców,
 • lepsze samopoczucie.

Rodzaje trenażerów na rynku - ich wady i zalety

 • Ławka do grzbietu zwana też ławką rzymską do grzbietu to urządzenie, które pozwala na ćwiczenie przede wszystkim mięśni pleców. Oprócz tego angażuje również pośladki oraz nogi. Trening na niej rozbudowuje masę mięśniową, ale także wzmacnia kręgosłup. To z kolei przyczynia się do niwelowania bólu i dolegliwości tej części ciała. Najważniejsze elementy ławki rzymskiej to: blokada nóg, podparcie biodrowe i dodatkowe oparcia pod stopy. Na ławce do grzbietu ćwiczymy najczęściej wykonując skłony w przód.
 • Trenażer mięśni brzucha został stworzony z myślą aby kompleksowo i skutecznie trenować brzuch. Składa się z solidnej konstrukcji, na której znajduje się oparcie oraz ruchome rolki. Z pomocą trenażera mięśni brzucha możemy wykonywać ćwiczenia zarówno na mięśnie zewnętrzne jak i głębokie. Przy tym nie musimy obawiać się o nasz kręgosłup. Ćwiczenia na trenażerze są dla niego bezpieczne.
 • Maszyna do przysiadów - „Sissy Squat” to z kolei urządzenie opracowane z myślą o dolnych partiach ciała. Składa się z platformy na której stoimy, uchwytu na nogi oraz oparcia. Podstawową funkcję maszyny są oczywiście przysiady „sisi squat”. Ten rodzaj przysiadów angażuje dolne części mięśnia czworogłowego, a także mięśnie łydek, pośladków i tyłu uda. Przysiady „sisi” rozwijają także równowagę. Niektóre modele maszyn do przysiadów wyposażone są w taki sposób, że możemy na nich wykonać także inne ćwiczenia, jak: brzuszki, pompki czy grzbiety.

Kiedy zdecydować się na zakup trenażera i jaki trenażer będzie odpowiedni dla mnie?

Osoby, które zdecydowały się na wykonywanie treningów siłowych w domowym zaciszu, powinny rozważyć zakup trenażera mięśni grzbietu, brzucha lub nóg . Jest to niewielki i niedrogi sprzęt, który zdecydowanie może wzbogacić nasz plan treningowy o bardzo dużą ilość ćwiczeń. Korzyści z ich użytkowania odniosą nie tylko osoby zaawansowane, ale także początkujący.

A który trenażer najlepiej wybrać? Wybór odpowiedniego sprzętu warto dostosować do swoich oczekiwań i rezultatów treningowych, które chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam najbardziej na wzmocnieniu pleców wybierzmy ławkę do grzbietów. Gdy naszym marzeniem jest wyrzeźbiony brzuch wtedy najlepiej zdecydować się na trenażer mięśni brzucha. Kiedy z kolei chcielibyśmy wypracować smukłe nogi i mocniejsze pośladki warto rozważyć zakup maszyny do przysiadów „sisi squat”

Podsumowanie

Trenażery do mięśni brzucha, grzbietu i nóg to zdecydowany hit! Są to bardzo popularne sprzęty służące do przeprowadzania ćwiczeń siłowych. Mają uniwersalny charakter i może ćwiczyć na nich prawie każdy, bez względu na stopień zaawansowania.

Jeśli zależy nam na bezpiecznym budowaniu mięśni, to trenażery sprawdzą się w tym idealnie! Ćwicząc na nich w prosty sposób możemy progresować nasze treningi. Na początku warto wykonywać ćwiczenia z własną masą ciała, a gdy już je opanujemy, używać dodatkowego ciężaru. Ćwiczenia na trenażerach bardzo dobrze wpływają nie tylko na mięśnie zewnętrzne, ale również głębokie. To sprawia, że znakomicie stabilizują sylwetkę i pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa.

Autor: Izabela Pawik