Rower pionowy - jak wybrać odpowiedni model?

Rower pionowy - jak wybrać odpowiedni model?

Spis treści

Rower stacjonarny pionowy , jak sama nazwa wskazuje - charakteryzuje się pionową budową. Dzięki temu pozycja, w której ćwiczymy jest identyczna do tej przybieranej na tradycyjnym rowerze. Podobnie jak podczas jazdy w terenie, w ćwiczenia zaangażowane są głównie mięśnie nóg, pośladków i brzucha. Ten rodzaj sprzętu fitness, jest jednym z najpopularniejszych maszyn do treningu cardio, które można spotkać w siłowniach i klubach sportowych. Nie mniej popularnym pomysłem jest zakup rowerka pionowego do użytku domowego.

Rower pionowy, a pozostałe sprzęty fitness - zalety ćwiczeń na rowerze stacjonarnym

Rower pionowy w przeciwieństwie do innych sprzętów fitness np. bieżni, jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, które nie obciąża nadmiernie stawów. Sprawia to, że może z niego korzystać praktycznie każdy - niezależnie od wieku, doświadczenia i poziomu sprawności fizycznej.

Główne zalety ćwiczeń na rowerze stacjonarnym pionowym:

 • ćwiczenia są łatwe do wykonania,
 • ten rodzaj aktywności doskonale sprawdza się aby poprawić wytrzymałość,
 • treningi minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji i są dobrym wyborem dla osób z problemami zdrowotnymi lub z ograniczoną mobilnością,
 • ćwicząc, możemy kontrolować tempo i intensywność ruchów, dostosowując je do swoich potrzeb i możliwości,
 • mamy możliwość wykonywania ćwiczeń w zaciszu własnego domu, bez względu na porę roku i panujące warunki pogodowe
 • ćwiczenia na rowerze stacjonarnym wpływają na zwiększenie energii, redukcję stresu oraz poprawę jakości snu.

Rodzaje pionowych rowerów treningowych na rynku

Rowery treningowe pionowe różnią się między sobą ze względu na zastosowany w nich system oporu. Wśród rowerów stacjonarnych wyróżniamy:

 • rowery mechaniczne,
 • rowery magnetyczne,
 • rowery elektryczno-magnetyczne.

Rowery mechaniczne były pierwszymi modelami jakie pojawiły się na rynku. W tych urządzeniach opór regulowany jest poprzez zmianę naciągu pasa na kole roweru. Praca tego sprzętu jest z reguły nieco głośniejsza i cechuje się mniejszą płynnością ruchów w stosunku do pozostałych modeli. Z kolei prostota użytkowania i niska cena są najczęściej wymienianymi czynnikami decydującymi o zakupie.

W rowerach magnetycznych opór regulowany jest poprzez zbliżanie się lub oddalanie magnesów od koła zamachowego , a stopień oporu regulowany jest za pomocą pokrętła. Modele magnetyczne charakteryzują się intuicyjną obsługą i minimalnymi kosztami eksploatacji.

W wersjach elektryczno-magnetycznych opór regulowany jest za pomocą komputera . Ten typ rowerów zapewnia bardzo cichą pracę, doskonałą płynność ruchów i najczęściej posiada dodatkowe udogodnienia w postaci licznych programów treningowych, oraz dostępu do aplikacji treningowych. Jednak decydując się na zakup tego rodzaju sprzętu musimy pamiętać, że wymaga on podłączenia do prądu, co generuje dodatkowe koszty.

Oprócz tradycyjnych rowerów pionowych na rynku pojawił się także model zwany X-Bike . Wyróżnia go możliwość składania do wyjątkowo kompaktowych rozmiarów . Dodatkowo ten model rowerów posiada regulację odległości siodełka od kierownicy, dzięki czemu może on pośrednio pełnić funkcję roweru leżącego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru treningowego do domu?

Wybór odpowiedniego rowerka stacjonarnego do treningu domowego wcale nie jest oczywisty. Jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę. Są to m.in.:

 • Wymiary – na początku wygospodarujmy miejsce, w którym postawimy rower. Będziemy wtedy w stanie określić na jak duży i jak ciężki model możemy się zdecydować.
 • Poziomy regulacji oporu i systemy treningowe – od nich będzie zależało jakie treningi wykonamy.
 • Regulacja kierownicy i siedzenia – są one niezbędne aby dopasować rower do swojej sylwetki i preferencji. Zapewniają wygodne korzystanie z maszyny.
 • Stabilność i bezpieczeństwo – to bardzo ważna kwestia, o której nie można zapominać. Zwróćmy uwagę na zastosowane w rowerze środki bezpieczeństwa takie jak: stabilna i wytrzymała konstrukcja, maksymalny udźwig maszyny, antypoślizgowe pedały czy paski blokujące stopy w stałej pozycji.
 • Kwota – na rynku znajdują się modele w różnych przedziałach cenowych. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto wyznaczyć budżet, który chcemy przeznaczyć na roweru.

Z jakim budżetem należy się liczyć jeśli myślimy o kupnie roweru treningowego

Wybierając stacjonarny rower treningowy warto zaufać markom, które mają stabilną pozycję na rynku i posiadają szeroki wybór asortymentu, w różnych przedziałach cenowych. Jeśli szukasz solidnego sprzętu, a jednocześnie nie chcesz zbyt mocno nadwyrężyć domowego budżetu, zajrzyj do naszej oferty rowerów pionowych marki Hop-Sport.

Nasze rowery treningowe znajdziesz w czterech przedziałach cenowych:

 • modele w przedziale cenowym do 500 zł,
 • modele w przedziale cenowym – 500 – 1000 zł,
 • modele w przedziale cenowym – 1000 – 2000 zł,
 • modele w przedziale cenowym powyżej 2000 zł.

Posiadamy rowery, które świetnie sprawdzą się dla osób początkujących, średniozaawansowanych oraz tych, które wykazują bardzo wysoki poziom zaawansowania i doświadczenia treningowego. W naszym sklepie posiadamy rowery pionowe zarówno w wersji podstawowej jak i modele, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Sprawdź ofertę rowerów treningowych Hop-Sport i wybierz swój model.

Podsumowanie

Domowy rower treningowy to doskonała opcja dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję i wzmocnić mięśnie, poprawić wydolność i zyskać lepsze samopoczucie . Trening na stacjonarnym rowerze pionowym, wykonamy kiedy tylko mamy na to ochotę, bez względu na warunki panujące za oknem.

Dostępne na rynku rowery pionowe znacznie różnią się pod względem konstrukcji, funkcjonalności oraz ceny. Najważniejsze jest jednak to, że każdy z nich skutecznie pozwoli nam zadbać o swoje zdrowie!

Rower stacjonarny a rower spiningowy - różnice

Różnic pomiędzy rowerem treningowym stacjonarnym, a spiningowym jest kilka. Rower stacjonarny zazwyczaj oferuje bardziej wszechstronną możliwość regulacji siły oporu, co pozwala na różnorodne treningi, od łagodnych do bardziej zaawansowanych. Z kolei rower spiningowy skupia się na intensywnych treningach cardio, doskonałych do spalania kalorii i wzmocnienia mięśni nóg. Budowa roweru spiningowego bardziej przypomina rower szosowy, a sama jazda na spiningu wierniej odzwierciedla jazdę w warunkach outdoorowych. Jednak ze względu na intensywność treningu spiningowego, ten typ sprzętu polecany jest osobom mającym większe doświadczenie . Tradycyjne rowery treningowe pionowe oferują większy komfort podczas jazdy oraz szerszą możliwość dostosowania trybu jazdy do własnych preferencji. Dodatkowo, decydując się na zakup roweru spiningowego, zazwyczaj musimy się liczyć z wyższymi kosztami, niż ma to miejsce w przypadku rowerów stacjonarnych.

Autor: Izabela Pawik