Zalety treningu ze skakanką - dlaczego warto skakać na skakance?

Zalety treningu ze skakanką - dlaczego warto skakać na skakance?

Spis treści

Skoki na skakance najczęściej kojarzą się z dziecięcymi zabawami, ale zalety płynące ze skakania na skakance sprawiają, że jest ona doskonałym przyrządem treningowym, zarówno do wykonania szybkiej rozgrzewki jak i intensywnego treningu kardio . Sprawdź, co daje skakanie na skakance, ile kalorii możesz spalić podczas jednorazowej sesji treningowej oraz jak szybko zdołasz zauważyć pierwsze efekty ćwiczeń. Zaczynajmy!

Jakie są korzyści z ćwiczenia na skakance?

Skakanka, czyli elastyczna linka wykorzystywana do skakania podskokami, jest popularnym przyrządem do treningu kardio. Skakanie na skakance nie tylko angażuje mięśnie, ale również poprawia koordynację . Dzięki regularnemu treningowi na skakance można zwiększyć wydolność organizmu i poprawić dotlenienie, a także pracę układu krążenia. Skakanie na skakance jest skutecznym sposobem na spalanie tłuszczu, również w okolicach brzucha. Regularny trening w połączeniu z odpowiednią dietą przynosi szybkie i zauważalne efekty w redukcji tkanki tłuszczowej.

modelka prezentująca skakankę z łożyskami marki Hop-Sport

Jakie mięśnie są zaangażowane podczas skakania na skakance?

Skakanie na skakance angażuje do pracy głównie mięśnie nóg, pośladków i brzucha. Podczas podskoków wykonywane są dynamiczne ruchy, które wzmacniają tzw. mięśnie core , czyli mięśnie odpowiedzialne za stabilizację ciała. Aby poprawić koordynację podczas skakania na skakance, warto skupić się na utrzymaniu równowagi i tempa skoków. Regularne ćwiczenia pomogą w lepszej synchronizacji ruchów ciała.

Jak skakanka wpływa na wydolność organizmu?

Częste skakanie na skakance poprawia wydolność organizmu poprzez zwiększenie przepływu krwi i poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Jakie ćwiczenia można wykonywać na skakance?

Skakanka pozwala na wykonywanie kilku różnych ćwiczeń, które angażują inne grupy mięśniowe i urozmaicają trening. Są to między innymi tradycyjne podskoki, krzyżowane nogi czy tzw. "pajacyki". Podskoki na jednej nodze, skoki z podskokiem na boki czy skoki  w szybkim tempie zwiększają intensywność treningu . Wpływają również pozytywnie na mięśnie brzucha. Z kolei, aby zwiększyć intensywność treningu na skakance, warto wykonywać serię szybkich skoków naprzemiennie z okresami wolniejszego tempa. To pozwoli spalić większą liczbę kalorii.

Jak skakanka wpływa na spalanie kalorii i kiedy spodziewać się pierwszych rezultatów?

Skakanie na skakance to doskonały sposób na spalanie kalorii. A ile kalorii konkretnie można spalić? Zależy to od oczywiście od intensywności treningu i indywidualnych predyspozycji, ale przyjmuje się, że półgodzinne ćwiczenia na skakance pozwalają spalić do 300-400 kcal . Należy pamiętać, aby przed treningiem na skakance odpowiednio się rozgrzać i przygotować mięśnie do wysiłku. Można w tym celu wykonać kilka klasycznych podskoków i krążenie ramion.

modelka trzymająca skakankę z łożyskami i miękkim uchwytem marki Hop-Sport

Jak wybrać odpowiednią skakankę?

Wybór odpowiedniej skakanki ma duże znaczenie dla efektywności treningu. Istnieje wiele rodzajów skakanek, które różnią się długością lub materiałem wykonania. Długość skakanki powinna być dostosowana do wzrostu i preferencji użytkownika . Na rynku możemy także znaleźć bardziej zaawansowane modele skakanek takie jak np. skakanki z dodatkowym obciążeniem, które mocniej angażują do treningu mięśnie rąk i ramion lub skakanki z wbudowanym licznikiem kalorii. W sklepie Hop-Sport znajdziesz zarówno podstawowe modele skakanek, jak i bardziej zaawansowane modele z łożyskami czy skakanki z obciążeniem . Szeroka oferta skakanek do ćwiczeń pozwoli Ci na wybór modelu, który będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom i oczekiwaniom treningowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak trenować na skakance, aby osiągnąć jak najlepsze korzyści zdrowotne i widoczne rezultaty, przejdź do wpisu: Jak trenować na skakance?

Autor: Redakcja Hop-Sport