Jak dobrać gryf do wzrostu?

Jak dobrać gryf do wzrostu?

Spis treści

Trening siłowy wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jednym z najważniejszych jest oczywiście sztanga , na którą nakłada się obciążenia używane do wyciskania. Obciążenia dobiera się do własnych możliwości i zmienia wraz ze wzrostem siły. Natomiast sam gryf jest bardziej uniwersalny i nie wymaga częstej zmiany. Jak więc wybrać odpowiedni gryf do wyciskania ?

Gryf prosty czy łamany?

Jedną z podstawowych kwestii, jaką należy wziąć pod uwagę podczas zakupu sztangi jest jej kształt . Do wyboru najczęściej jest gryf łamany lub prosty. Pierwszy z nich jest nieco pofalowany, a jego konstrukcja ma wpływ nie tylko na wygląd, ale także rodzaj ćwiczeń, które będą wykonywane i obciążenie, jakie będzie z nim związane.

Gryfy mocno łamane 120 cm sprawdzą się podczas ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej i będą angażować nie tylko bicepsy, ale także tricepsy. Gryfy lekko łamane są bardziej wszechstronne, a używa się ich głównie do ćwiczeń w wyciskaniu stojąc lub leżąc. Z kolei gryf prosty 167 cm lub 180 cm to najbardziej klasyczna odmiana gryfu, najczęściej stosowany jest do ćwiczeń na klatkę piersiową, a także mięśnie pleców i nóg np. podczas wykonywania przysiadów.

Gryf łamany jest często uznawany za gryf łatwiejszy do opanowania dla początkujących, gdyż powoduje dużo mniejsze obciążenie nadgarstków niż gryf prosty . Dzięki temu osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z siłownią może poradzić sobie z uniesieniem sztangi nie mając jeszcze dobrze wyćwiczonych nadgarstków. Nie oznacza to wcale, że takiego zakupu nie mogą dokonać osoby zaawansowane. Sztangi łamane są idealne dla wszystkich, bez względu na poziom wytrenowania.

Jaką długość gryfu wybrać?

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru sztangi, jest długość gryfu. Dłuższy gryf świetnie sprawdza się w przypadku ćwiczeń na klatkę piersiową, czy też do martwego ciągu, gdzie obciążenia są bardzo duże . Gryfy krótsze z kolei przydają się do wielu różnych wariantów ćwiczeń - na stojąco, leżąco i siedząco. Ich mankamentem jest jednak to, że ograniczają one rozstaw ramion i nie można na nie założyć zbyt wielu talerzy, bo nie ma miejsca.

Gryf olimpijski mierzy zazwyczaj 220 cm i jest on przeznaczony raczej dla osób zaawansowanych, które mają duże wymagania i oczekiwania . Nie dla każdego będą one dobre, w szczególności w warunkach domowych. Czy można zatem dobierać gryfy proste i gryfy łamane do wzrostu? Biorąc pod uwagę, że mają one jednak określone długości według przyjętych norm, można poruszać się w produktach z konkretnymi rozmiarami. Należy także wziąć pod uwagę własne możliwości treningowe oraz przestrzenne. Nie wszędzie zmieszczą się gryfy olimpijskie.

Jaka średnica gryfu?

Gryf do sztangi może mieć także różną średnicę. Jest to ostatni element, jaki należy uwzględnić podczas wyboru sztangi. Średnica powinna umożliwiać wygodny chwyt i założenie talerzy . Przyjmuje się, że optymalną średnicą gryfu jest 30 mm, chyba że ma się bardzo małe dłonie. Chodzi o to, aby móc wygodnie chwycić sztangę i mieć poczucie, że się nad nią panuje. Zbyt cienki lub zbyt gruby gryf nie będzie pozwalał wykonywać ćwiczeń dobrze technicznie.

Autor: Mateusz Kaczmarek