Jak zacząć trenować kalistenikę?

Jak zacząć trenować kalistenikę?

Spis treści

Początki kalisteniki sięgają już czasów starożytnej Grecji. Takiej formie treningów poddawani byli spartanie, gladiatorzy oraz legioniści. To właśnie z języka greckiego pochodzi nazwa kalistenika. Stanowi ona połączenie dwóch słów:  „kallos” - „piękno” i „sthenos” –„siła”. Dzisiaj trenuje ją wiele osób, zarówno rekreacyjnie, jak i zawodowo. Dowiedz się więcej o tej formie aktywności oraz jak zacząć przygodę z kalisteniką.

Podciąganie na drążku

Kalistenika – co to takiego?

Kalistenika to rodzaj aktywności fizycznej stanowiącej trening siłowy . Bazuje na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała. Oznacza to, że do treningu nie jest nam niezbędny specjalistyczny sprzęt . Najprostszymi ćwiczeniami kalistenicznymi, które wszyscy znają i wiedzą jak je wykonać są: pompki, przysiady, brzuszki oraz mostki.

Treningi kalisteniczne może wykonywać praktycznie każdy. Istnieje mnóstwo ćwiczeń, które możemy zastosować. Mają one różne poziomy trudności, dlatego z łatwością dobierzemy poziom zaawansowania do siebie. Są naturalnymi, bezpiecznymi dla zdrowia ruchami. W szybkim tempie przynoszą znakomite efekty. Kalistenikę możemy ćwiczyć gdziekolwiek tylko chcemy – w domu lub na świeżym powietrzu .

Do treningu zaangażowane są mięśnie całego ciała. W zależności od tego jakie ćwiczenia będziemy wykonywać, pracować będą mięśnie: pleców, klatki piersiowej, ramion, brzucha lub nóg.

Ćwiczenia kalisteniczne

Do treningów kalistenicznych można użyć dodatkowych przyrządów. Najbardziej popularnymi i przydatnymi są: drążki oraz poręcze do ćwiczeń .

Drążek jest jednym z najprostszych i najbardziej uniwersalnych przyrządów do treningów kalisteniki . Ćwiczenia na nim perfekcyjnie pozwalają wyrzeźbić górną część ciała – plecy, ramiona, bicepsy oraz mięśnie brzucha.

Najbardziej popularne ćwiczenia, które możemy wykonać na drążku to:

  • różne warianty podciągania np. szerokim nachwytem
  • dociąganie do drążka stojąc,
  • podciąganie kolan w kierunku klatki piersiowej,
  • toes to bar – podciągnięcie nóg do drążka,
  • aktywny zwis.

Niewątpliwą zaletą tego prostego przyrządu jest jego rozmiar. Nie ma domu, w którym nie znalazłoby się miejsce na to, aby go zainstalować.

Poręcze do ćwiczeń są już nieco bardziej rozbudowanym przyrządem. W zależności od modelu zajmują różną ilość przestrzeni. Niektóre z poręczy gimnastycznych wyposażone są też w dodatkowe elementy do urozmaicenia treningu np. w drążek.

Zaangażowanie mięśni w trening na poręczach fitness jest uzależnione od konkretnego rodzaju sprzętu. Na niektórych modelach poręczy zrobimy więcej ćwiczeń niż na pozostałych. Ćwiczenia na poręczach pomagają rozbudować takie partie ciała jak: klatka piersiowa, barki, ramiona, tricepsy i brzuch .

Najpopularniejszymi ćwiczeniami na poręczach są:

  • dipy – pompki szwedzkie,
  • pompki w oparciu o poręcze,
  • podciąganie w podporze,
  • podciąganie kolan w kierunku klatki piersiowej.

Zarówno trening na drążku, jak i na poręczach zaangażuje najmocniej górne partie ciała . Różnica pojawia się jednak w udziale w treningu poszczególnych mięśni.  Na drążku do podciągania mocniej pracują plecy oraz bicepsy. Na poręczach do ćwiczeń z kolei silniej zaangażowana jest klatka piersiowa oraz triceps.

Trenując warto jest połączyć ze sobą ćwiczenia na drążku i poręczach . Bardzo popularnym zastawem treningowym jest wykonywanie podciągania nachwytem wraz z dipami. Właśnie te dwa ćwiczenia pozwalają na mocne przetrenowanie kluczowych mięśni górnej części ciała. Pracują zarówno największe mięśnie, czyli klatka piersiowa i plecy, ale też mniejsze jak: naramienne, bicepsy i tricepsy.

Dipy i podciąganie na drążku są ćwiczeniami o wysokim poziomie trudności. Dzięki temu dostarczają organizmowi dużo silnych bodźców do rozwoju.

Podciąganie nachwytem

Podciąganie nachwytem na drążku rozpoczynamy od pozycji zwisu. Chwytamy drążek, dłonie rozstawiając szeroko – szerzej niż na szerokość barków. Ramiona trzymamy całkowicie wyprostowane. Wykonujemy ściągnięcie łopatek w dół i do siebie. Z wydechem podciągamy ciało w górę. Następnie wracamy do pozycji początkowej. Podczas ćwiczenia pracują mięśnie: czworoboczny, równoległoboczny, obły mniejszy, obły większy, najszerszy grzbietu.

Dipy na poręczach

Aby wykonać dipy, wchodzimy na poręcze. Ściągamy łopatki do siebie i napinamy plecy oraz brzuch.  Klatkę piersiową wypychamy w przód. Głowa znajduje się w przedłużeniu kręgosłupa, a miednica w naturalnej pozycji. Wykonujemy zgięcia w stawie łokciowym i opuszczamy ciało do momentu, kiedy ramiona będą znajdowały się w pozycji równoległej do podłoża. Z wydechem wracamy w górę. W ruch są zaangażowane mięśnie: trójgłowy ramienia, piersiowy oraz naramienny.

Będąc osobami początkującymi możemy skupić się na wykonywaniu opisanych ćwiczeń z ułatwieniami. Ułatwieniem dla podciągania będą na przykład podciągnięcia z gumami, a dla dipów – opady negatywne. Wykonywanie ćwiczeń z ułatwieniem zapobiegnie niepoprawnemu wykonywaniu ćwiczeń, a co za tym idzie ryzyku wystąpienia kontuzji.

Kalistenika w domu

Przyrządami, które niewątpliwie będą przydatne, jeśli chcemy trenować kalistenikę w domu są drążki do podciągania i poręcze gimnastyczne . Ćwiczenia na tych przyrządach świetnie się ze sobą uzupełniają. Przy zakupie s przętu fitness do swojej domowej siłowni można więc rozważyć wybór takiego, który łączy ze sobą oba przyrządy. Dzięki temu jedno akcesorium pozwoli na wykonanie całego treningu.

Poręcze treningowe z drążkiem i ekspanderami 1016K

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz wiele różnych modeli takiego hybrydowego sprzętu. Jednym z najlepszych są poręcze treningowe z drążkiem i ekspanderami 1016K . Jest on skonstruowany tak, aby zapewnić najwyższą jakość ćwiczeń. Charakteryzuje się solidnie wykonaną konstrukcją, a poszczególne elementy urządzenia są regulowane. Sprzęt wyposażony jest także w oparcie oraz podłokietniki, które umożliwiają wykonywanie jeszcze bardziej zróżnicowanych ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Poręcze w centralnej części stanowiska najczęściej wykorzystywane są do wykonywania zwisów, wznosów nóg i pompek francuskich. Dodatkowo zapewniają również skuteczny trening ramion, tricepsów oraz klatki piersiowej. Antypoślizgowe uchwyty gwarantują bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń.

Dodatkowo, model 1016K zawiera ekspandery do treningu ramion . Pomagają one wzmocnić i wymodelować mięśnie ramion, klatki piersiowej oraz pleców. Otwory do zamontowania ekspanderów znajdują się na 3 wysokościach: na górze, centralnie i na dole urządzenia.

Poręcze zostały umieszczone na szerokich podstawach zakończonych płaskimi nakładkami idealnie przystającymi do podłoża. Taka konstrukcja urządzenia umożliwia swobodne wykonanie nawet intensywnego treningu - bez względu na dobór ćwiczeń urządzenie jest stabilne i bezpieczne. Maksymalne obciążenie poręczy wynosi nawet 150 kg .

Drążek i poręcze treningowe HS-1007K

Jeśli jednak interesuje nas zakup mniejszego przyrządu, dobrym wyborem będzie drążek z poręczami treningowymi HS-1007K . Ten typ urządzenia również jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu i zawiera wbudowane poręcze, drążek, oraz oparcie wraz z podłokietnikami. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, że nie zajmuje wiele przestrzeni i nie sprawia trudności w zamontowaniu. Przeznaczony jest do przymocowania na ścianę. Ponadto, jego zaletą jest bardzo wytrzymała konstrukcja oraz obecność antypoślizgowych rączek.

Poręcze do treningu

Autor: Redakcja Hop-Sport