Rodzaje pompek - poznaj je wszystkie i zacznij ćwiczyć!

Rodzaje pompek - poznaj je wszystkie i zacznij ćwiczyć!

Spis treści

Pompki to jedno z najbardziej podstawowych, a jednocześnie najbardziej skutecznych ćwiczeń siłowych , które można wykonywać bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Są nie tylko doskonałym sposobem na wzmocnienie mięśni górnej partii ciała, ale także stanowią wyzwanie dla całego organizmu.

Chcesz dowiedzieć więcej na temat wykonywania pompek? W tym artykule przyjrzymy się różnym wariantom tego ćwiczenia, dowiemy się dlaczego warto je wykonywać, jakie są ich zalety, oraz jakie efekty można osiągnąć dzięki pompkom klasycznym. Zaczynajmy!

Dlaczego warto robić pompki? Zalety tego rodzaju ćwiczeń

Pompki to nie tylko popularne ćwiczenie, ale również jedno z najbardziej wszechstronnych. Oto kilka głównych zalet, które sprawiają, że warto włączyć je do swojego treningu:

 • Wzmocnienie mięśni - pompki angażują wiele grup mięśniowych, w tym mięśnie klatki piersiowej, tricepsy, mięśnie brzucha i mięśnie pleców.
 • Wzmacnianie mięśni stabilizujących – te ćwiczenia rozwijają również mięśnie stabilizujące i poprawiając koordynację ruchową.
 • Poprawa siły i wytrzymałości - regularne wykonywanie pompek prowadzi do stopniowej poprawy siły i wytrzymałości mięśniowej .
 • Brak potrzeby specjalistycznego sprzętu - pompki można wykonywać dosłownie wszędzie, bez konieczności posiadania drogiego sprzętu fitness.
 • Różnorodność treningu - istnieje wiele różnych rodzajów pompek, co pozwala na różnorodność treningu, uniknięcie monotonii, a także dostosowanie poziomu ćwiczeń do swojego stopnia zaawansowania.12 rodzajów pompek przynoszących najlepsze efekty

Istnieje wiele wariantów pompek. Poznanie ich pozwala na skierowanie treningu w stronę konkretnych grup mięśniowych oraz dostosowanie treningu do indywidualnych celów. Przedstawiamy 12 rodzajów pompek , które różnią się wykonaniem i zaangażowaniem mięśni:

 1. Klasyczne pompki - stanowią solidną podstawę treningu, angażując mięśnie klatki piersiowej, a także tricepsy i przedramiona.
 2. Pompki damskie - wykonywane na kolanach. Są ułatwieniem dla klasycznych pompek.
 3. Pompki diamentowe - znane również jako pompki trójkątne lub pompki francuskie . Kładą większy nacisk na tricepsy, sprzyjając ich rozwojowi. Podczas ich wykonywania dłonie ułożone są w trójkąt.
 4. Pompki wąskie - również skupiają się na pracy tricepsa, wzmacniając jednocześnie mięśnie ramion.
 5. Pompki szerokie - skupiają się na rozwijaniu mięśni klatki piersiowej.
 6. Pompki na jednej ręce - wymagają większej stabilizacji, dzięki czemu angażują mocniej mięśnie brzucha i pleców.
 7. Pompki na jednej nodze - wzmacniają równowagę i mięśnie nóg.
 8. Pompki spider push up - wykonywane z przyciąganiem kolana do łokcia. Silnie angażują mięśnie brzucha.
 9. Odwrócone pompki - wykonujemy je w podporze tyłem. Wzmacniają głównie tricepsy.
 10. Pompki w oparciu o uchwyty (poręcze) - dzięki uchwytom odciążamy nadgarstki, a w największym stopniu angażujemy mięśnie naramienne i trójgłowe ramienia.
 11. Pompki na podwyższeniu - użycie podwyższenia pod dłonie ułatwia wykonywanie pompek.
 12. Pompki z nogami na podwyższeniu - w tej wersji ćwiczenia mocniej pracują górne partie klatki piersiowej.

Dobierając różne rodzaje pompek do treningu, można efektywnie rozwijać wybrane grupy mięśniowe , unikać monotonii treningu i dostosować go do własnych preferencji oraz poziomu zaawansowania. Różnorodność pompek sprawia, że stają się one nie tylko skutecznym narzędziem do budowania siły, ale również fascynującym wyzwaniem treningowym.

Pompki na poręczach

Zastanawiasz się co wyróżnia pompki na poręczach i po co używać tego przyboru treningowego? Oto kilka wyróżniających cech:

 • Zaangażowanie mięśni: pompki na poręczach intensywnie angażują mięśnie barków, tricepsów i klatki piersiowej. Dzięki specyficznemu ruchowi, to ćwiczenie rozwija również mięśnie przedramion i brzucha.
 • Wzrost trudności: wykonanie pompki na poręczach jest trudniejsze niż tradycyjne pompki na płaskiej powierzchni, co sprawia, że jest to wyzwaniem dla osób poszukujących urozmaicenia.
 • Wymagana stabilizacja: ćwiczenie na poręczach wymaga silnej stabilizacji ciała, co angażuje mięśnie głębokie, poprawiając ogólną równowagę i kontrolę ruchu.
 • Zwiększony zakres ruchu: dzięki poręczom można zejść głębiej podczas pompki, co zwiększa zakres ruchu i intensyfikuje pracę mięśni, przyczyniając się do zwiększonego rozwoju siły.
 • Różnorodność treningu: treningi na poręczach umożliwiają eksperymentowanie z różnymi wariantami pompek, jak np. pompki na jednej ręce.
 • Wzmacnianie siły chwytu: ćwiczenia na poręczach przyczyniają się do wzrostu siły chwytu, co może być korzystne zarówno w treningu siłowym, jak i w codziennych czynnościach.Czy warto inwestować w uchwyty do pompek?

Zastanawiasz się czy zainwestować w uchwyty do pompek ? Oto co zyskasz, ćwicząc na uchwytach do pompek :

 • Ergonomię i komfort ruchu - uchwyty do ćwiczeń pozwolą Ci na bardziej naturalne ułożenie nadgarstków podczas wykonywania ruchów . Dzięki temu zmniejszy się nacisk na stawy.
 • Różnorodność chwytu - poręcze oferują różne możliwości chwytu, co umożliwi Ci lepsze skoncentrowanie treningu na konkretnych grupach mięśniowych. Dostępność różnych uchwytów pozwoli na urozmaicanie treningu, co jest kluczowe dla efektywnego rozwijania mięśni.
 • Unikatowe warianty ćwiczeń - uchwyty umożliwią Ci wykonywanie niektórych bardziej zaawansowanych wariantów ćwiczeń, które mogą być trudne do osiągnięcia przy ćwiczeniu na podłodze. Jeśli poszukujesz wyzwań, to uchwyty do pompek otworzą Ci drzwi do bardziej zaawansowanego treningu .
 • Zwiększone bezpieczeństwo i stabilność - uchwyty zapewnią stabilną pozycję podczas wykonywania ćwiczeń, co przełoży się na zwiększone bezpieczeństwo.
 • Mobilność i łatwość przechowywania - uchwyty są lekkie i łatwe do przenoszenia, dzięki czemu będzie to idealne narzędzie do efektywnego treningu w domu, na świeżym powietrzu czy w podróży.

Inwestycja w uchwyty do pompek powinna być indywidualną decyzją. Z całą pewnością będą one dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zwiększyć komfort ćwiczeń, uniknąć kontuzji oraz wprowadzić dodatkową różnorodność do swojego planu treningowego.

Jak często robić pompki i jakich efektów się spodziewać?

Pytanie, które nasuwa się wielu osobom to jak często ćwiczyć pompki ? Optymalna częstotliwość wykonywania pompek zależy od indywidualnych celów, poziomu zaawansowania oraz ogólnej aktywności fizycznej. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek dotyczących treningów oraz ich efektów:

 • Początkujący : osoby rozpoczynające trening pompek powinny zacząć od 2-3 treningów w tygodniu, z dniem przerwy pomiędzy sesjami, aby umożliwić mięśniom regenerację. W początkowej fazie należy skupić się na technice i stopniowo zwiększać intensywność.
 • Średnio zaawansowani : po kilku tygodniach regularnych treningów, można rozważyć zwiększenie częstotliwości do 3-4 razy w tygodniu, uwzględniając jednak dni odpoczynku. To pozwala na dalszy progres siły i wytrzymałości.
 • Zaawansowani : osoby zaawansowane mogą wykonywać pompki nawet 4-5 razy w tygodniu, dostosowując jednak intensywność i różnorodność ćwiczeń. Ważne jest również rotacyjne uwzględnianie dni odpoczynku, aby uniknąć przetrenowania.

Akcesoria do wykonywania pompek Hop-Sport

Firma Hop-Sport oferuje różnorodne akcesoria pomocne do treningu pompek, takie jak uchwyty do pompek , antypoślizgowa mata fitness czy step do ćwiczeń . Ułatwiają one lub urozmaicają trening.

Uchwyty do pompek nazywane również paraletkami czy uchwytami push-ups to jeden z najpopularniejszych akcesoriów do treningu pompek. Dają możliwość wykonywania ćwiczeń w pogłębionym ruchu, urozmaicają trening, a także pozwalają wykonywać pompki różnego rodzaju – od klasycznych, przez francuskie, aż do pompek z szeroko rozstawionymi ramionami. Są zbawienne dla stawów, ponieważ pozwalają na utrzymanie nadgarstków w neutralnej pozycji .

Pompki można wykonywać także z wykorzystaniem podwyższenia, które uzyskujemy między innymi dzięki stepom do aerobiku . Podwyższenia używa się zarówno pod dłonie, jak i pod nogi. Pierwsze rozwiązanie ułatwia wykonanie ćwiczenia, drugie natomiast wynosi je na trudniejszy poziom.

Bardzo pomocnym akcesorium w treningu pompek jest antypoślizgowa mata. To nie tylko kwestia wygody, ale również kluczowy element dbania o bezpieczeństwo stawów i efektywność treningu. Odpowiednia mata do ćwiczeń zapewnia stabilność, a stopy i dłonie nie ślizgają się po podłożu.

modelka ćwicząca na stepie do aerobiku Hop-Sport


Rodzaje pompek - podsumowanie

Pompki to wszechstronne ćwiczenie, które bez trudności dostosujemy do różnych poziomów zaawansowania. Dzięki nim można wzmocnić mięśnie, poprawić sylwetkę, a także pracować nad równowagą i stabilizacją.

Wybór konkretnego rodzaju pompek zależy od własnych celów treningowych, a różnorodność ćwiczeń pozwala na uniknięcie stagnacji i monotonii w treningu . Zacznij ćwiczyć z Hop-Sport! Odkryj różne rodzaje pompek i ciesz się korzyściami zdrowotnymi jakie przynoszą.


Autor: Izabela Pawik