Skakanka – trening wydolnościowy

Skakanka – trening wydolnościowy

Spis treści

Skakanka – jak wybrać?

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że skakanka to sprzęt fitness przeznaczony do zabawy dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Dzięki skakance możemy wykonać naprawdę intensywny trening całego ciała, który pomoże nam wymodelować sylwetkę i zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej . Skakanka tak dobrze kształtuje wytrzymałość, że wykorzystują ją na co dzień nawet zawodowi sportowcy.

To proste akcesorium treningowe składa się z tzw. kabla zakończonego po obu stronach rączkami. Przy wyborze skakanki do ćwiczeń warto wybrać taką, która nie będzie ani zbyt lekka, ani zbyt ciężka. Odpowiedni ciężar umożliwia wydajną pracę ciała podczas ćwiczeń.

Ponadto, decydując się na kupno skakank i , warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiej ją wykonano. W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz zarówno skakanki plastikowe, aluminiowe, PCV, metalowe, jak i skórzane . Szeroka gama produktowa pozwoli Ci wybrać idealne akcesorium do ćwiczeń, dopasowane do Twoich potrzeb.

Naszym bestsellerem jest skakanka HS-F050JR . Wykonano ją z mocnego tworzywa PCV,  charakteryzującego się bardzo dużą wytrzymałością. Przyrząd nie niszczy się nawet podczas intensywnych treningów, a dodatkowo jest niezwykle łatwy i poręczny w użyciu. Charakterystyczną cechą modelu HS- F050JR są obciążenia umieszczone na całej długości linki. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykonywane ćwiczenia są bardziej intensywne, a efekty szybciej widoczne. Obciążenie pozwala skuteczniej wzmocnić mięśnie klatki piersiowej i ramion.

skakanka Hop-Sport
skakanka

Skakanka vs. bieganie

Trening aerobowy można przeprowadzić na setki sposobów. Najczęściej jednak, gdy myślimy o ćwiczeniach o wysokiej intensywności tlenowej przychodzi nam do głowy bieganie lub skakanka . Obie aktywności pozwalają przeprowadzić satysfakcjonujący trening cardio, dotlenić mięśnie w naszym organizmie oraz zwiększyć jego potencjał kondycyjny . Zarówno skakanka , jak i bieganie mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Fani biegania podkreślają, iż do wykonywania tego typu aktywności tak naprawdę nie potrzeba sprzętu. Można biegać wszędzie, w każdych warunkach atmosferycznych, bez większego przygotowania . Aktywność ta wyklucza mniej osób pod kątem przeciwwskazań oraz samej techniki ćwiczenia. W kontekście spalania tłuszczu poprzez bieganie potrzebujemy znacznych ilości czasu, aby zobaczyć rezultaty. Większość treningów wykonujemy przy podwyższonym stałym tętnie, lecz w obrębie dużych jednostek czasowych, zaczynających się od 45 minut.

Na korzyść skakank i przemawia przede wszystkim jej niewielka cena, ogromna mobilność, a także prostota obsługi. Oprócz tego, iż za jej pomocą wykonujemy trening cardio to również możemy zrealizować jednostką treningową o wysokiej intensywności tzw. HIIT .  Taki trening doskonale poprawia naszą kondycję oraz radzi sobie ze zbędną tkanką tłuszczową. Tętno w czasie jego wykonywania jest wysokie, co ma bezpośrednie przełożenie na spalanie kalorii (do nawet 48 godzin po treningu!).

Najlepsze ćwiczenia ze skakanką

Skakanie na skakance angażuje wszystkie mięśnie ciała, dzięki czemu możemy wykonać wiele ogólnorozwojowych treningów. Poziom trudności poszczególnych ćwiczeń możemy dobrać do swojego poziomu zaawansowania. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje skoków na skakance . Wszystkie z nich wykonujemy w 3 seriach po 40 podskoków. Między seriami robimy 30-sekundową przerwę.

Skoki klasyczne

Pierwsze podstawowe ćwiczenie to zwykłe skoki. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie treningu. Zaczynamy od wykonania kilku wolnych skoków, a następnie dziesięciu szybkich. Sekwencję powtarzamy kilkakrotnie. Skakać możemy jednocześnie obiema nogami lub jedną po drugiej.

Skoki na jednej nodze

Bardziej zaawansowanym ćwiczeniem są skoki na jednej nodze. Wykonując je zwiększamy swoje wyczucie równowagi. Uginamy nogę w kolanie i wykonujemy skok. Przy następnym obrocie skakanki , zmieniamy nogę.

Skoki z krzyżowaniem rąk

Kolejną propozycją są skoki z krzyżowaniem rąk. Pierwszy skok jest podstawowy, a co drugi obrót skakanki – krzyżujemy ręce przed sobą. Ćwiczenie to wymaga dużej wprawy, lecz po kilku dniach ćwiczeń  można już całkowicie zapanować nad skakanką .

Skoki rozstawne

Ciekawą wariacją skoków na skakance są skoki rozstawne. Wykonujemy je rozpoczynając od pozycji stojącej w lekkim rozkroku. Łokcie trzymamy blisko tułowia i skaczemy unosząc nisko stopy. Lądujemy z nogami ułożonymi na szerokości barków. Przy kolejnym skoku lądujemy z kolei ze złączonymi stopami. Powtarzamy sekwencję.

Skoki bokserskie

Ostatnim rodzajem skoków są skoki bokserskie. Rozpoczynamy od skoków podstawowych. Następnie rozstawiamy jedną stopę układamy kilka centymetrów przed drugą. Skakankę ustawiamy za piętami. Wykonujemy obrót, a gdy znajdzie się przed palcami, lekko przenosimy ciężar ciała na przednią stopę i podskakujemy nisko.

Oprócz skoków za pomocą skakanki możemy wykonywać także inne ćwiczenia wzmacniające. Wykonujemy je w 3 seriach po 10 powtórzeń. Przykładowymi ćwiczeniami tego typu są: przysiady, skłony oraz brzuszki.

Przysiady ze skakanką

Przysiady rozpoczynamy od delikatnego rozkroku. Skakankę składamy w połowie i trzymamy w dłoniach. Wyciągamy ramiona przed siebie w taki sposób, aby znalazły się na wysokości barków.  Kontrolowanym ruchem zaczynamy uginać kolana, jednocześnie unosząc ramiona nad głowę. W końcowej fazie ruchu pośladki powinny znaleźć poniżej linii kolan.

Skłony ze skakanką

Aby wykonać skłony, stajemy w szerokim rozkroku. Skakankę składamy tak, aby złapać ją z ramionami rozstawionymi na szerokość barków. Unosimy ręce nad głową, a następnie wykonujemy skłon w przód. Skakanka przez cały czas trwania ćwiczenia powinna być napięta.

Brzuszki ze skakanką

Brzuszki rozpoczynamy od pozycji leżenia na plecach. Nogi zginamy w kolanach tak, aby stopy mocno przylegały do podłoża. Bierzemy w dłonie złożoną skakankę złożoną na cztery. Ramiona przekładamy za głowę, jednocześnie napinając linkę. Unosimy górną część tułowia, a ramiona trzymamy wyprostowane.

Treningi ze skakanką najlepiej wykonywać 6 razy w tygodniu. W takiej konfiguracji jeden dzień przeznaczamy na regenerację. Jeżeli jednak nie mamy możliwości ćwiczeń w takiej częstotliwości, możemy wykonywać 3 jednostki treningowe w tygodniu.

Skakanie na skakance – jakie daje efekty?

Już po około miesiącu ćwiczeń ze skakanką zaobserwujemy, jak nasze ciało się zmienia . Stanie się ono bardziej gibkie, mięśnie bardziej rozbudowane i zaczniemy traci pierwsze kilogramy . Regularne ćwiczenia spowodują także wzmocnienie stawów oraz poprawę równowagi krążenia.

Doskonałym uzupełnieniem tego typu ćwiczeń będą maszyny oraz akcesoria fitness . Na potrzeby treningu domowego możemy wykorzystać m.in . steppery oraz stepy do aerobiku . Za ich pomocą możemy realizować jednostki treningowe HIIT o wysokiej intensywności. Zwłaszcza step gimnastyczny daje mnóstwo zabawy, gdyż pozwala na ćwiczenie do muzyki i układanie własnych choreografii treningowych.

Warto jednak pamiętać, iż ćwiczenia skokowe są bardzo intensywne. Nie powinny ich więc wykonywać osoby z dużą nadwagą, narzekające na bóle stawów oraz osoby ze stwierdzoną łamliwością kości lub urazami szkieletowymi. Podczas intensywnych treningów może dojść do przeciążeń, zwłaszcza w stawie kolanowym, biodrowym i skokowym. Dlatego przed wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń, warto skonsultować się z lekarzem, który wykluczy u nas ewentualne schorzenia lub wady uniemożliwiające trening.

skakanie na skakance

Autor: Redakcja Hop-Sport