Stepper to niewielkie i proste w budowie urządzenie fitness, które umożliwia wykonywanie treningów wytrzymałościowych z umiarkowaną intensywnością. Podczas ćwiczeń zaangażowanych jest wiele mięśni, zwłaszcza tych odpowiedzialnych za stabilną i prostą postawę ciała. Regularne treningi pozwalają nie tylko walczyć z bólami pleców, ale również poprawiają samopoczucie, polepszają kondycję, a także są idealnym wsparciem przy dietach redukcyjnych i walce ze zbędnymi kilogramami.
Stepper to kompaktowy sprzęt fitness składający się z platformy, na której umieszczono pedały. Ćwicząc na nim, umieszczamy stopy na pedałach i wykonujemy ruchy podobne do tych, które wykonujemy wchodząc po schodach lub na wzniesienie. Nowoczesne modele (steppery skrętne) pozwalają na pracę nóg w płaszczyźnie góra – dół oraz na zewnątrz – do środka. Trening tego typu przypomina jazdę na rolkach lub łyżwach. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe ramiona (stepper z ramionami), ułatwiające utrzymanie stabilnej postawy i wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Pedały steppera posiadają możliwość regulacji, dzięki czemu możemy dopasować je do naszego wzrostu oraz indywidualnych predyspozycji. Opór w tego typu sprzęcie fitness stanowi system hydraulicznych tłoków lub magnesów.
Dobrej jakości stepper powinien być wykonany z wytrzymałych metalowych komponentów, które odporne są na przeciążenia w trakcie użytkowania. Decydując się na jego kupno, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada cichy system oporu oraz pedały z antypoślizgową powłoką, które zapewniają dodatkową stabilizację podczas treningu. Cennym dodatkiem do steppera jest również licznik treningowy, pełniący funkcję mini komputera. Dzięki niemu możemy śledzić swoje postępy, określić liczbę spalonych kalorii czy też oszacować łączną liczbę powtórzeń. Nowoczesne steppery są również wyposażone w ekspandery, które rozszerzają możliwości treningowe o dodatkowe ćwiczenia ramion i rąk.
Ćwiczenia na stepperze angażują przede wszystkim dolne mięśnie ciała. Podczas chodzenia na nim pracują szczególnie mocno uda, pośladki oraz łydki. Stepper skrętny wymusza ponadto ruch skrętny bioder, a tym samym oddziałuje na mięśnie brzucha oraz ud. Dodatek w postaci ekspanderów pozwala zaś na zaangażowanie górnych partii mięśniowych – pleców, przedramion, ramion, a także klatki piersiowej. Stopień pracy wybranych mięśni zależy od oporu, jaki ustawimy na sprzęcie, a także naszego zaangażowania w ćwiczenia. Ważna jest również prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń – tor ruchu, czucie mięśniowe, napięcie mięśniowe, a także sposób oddychania. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia powinny być wykonywane świadomie, powoli oraz z dużym zaangażowaniem. Ruch wykonywany na stepperze można podzielić na:
Daje to możliwość wykonywania zarówno długich sesji cardio, jak i jednostek interwałowych. Do tego rodzaju ćwiczeń warto przygotowywać się jak do innych aktywności związanych z bieganiem.
Stepper jak każdy sprzęt fitness daje możliwość intensywnego treningu, a co za tym idzie spalenia zbędnych kilogramów. To, ile zrzucimy ostatecznie masy, zależy od:
Wszelkie szczegóły dotyczące konkretnych ćwiczeń oraz sposobu odżywiania możemy konsultować ze specjalistami – trenerami personalnymi oraz dietetykami bądź bazować na znajomości własnego ciała. W pierwszym przypadku uzyskamy od razu niezbędną i precyzyjną pomoc, druga droga będzie opierała się na popełnianiu błędów i wyciąganiu samodzielnych wniosków.
Jeśli nie posiadamy przeciwwskazań medycznych do ćwiczeń na stepperze, trening możemy wykonywać codziennie. Warto jednak pamiętać, iż nie może być on intensywny tzn. nie może być łączony ze zbyt dużą aktywnością. W przeciwnym wypadku może dojść do przetrenowania organizmu, a tym samym pogorszenia efektów płynących z ćwiczeń. Najlepszą opcją jest trenowanie 2-3 dni w tygodniu oraz łączenie treningów ze spontaniczną aktywnością fizyczną np. zabawą z dziećmi lub spacerami. Każdą sesję treningową warto rozpocząć od rozgrzewki oraz mobilizacji poszczególnych partii mięśniowych przy pomocy rollera fitness lub piłeczki do masażu. Monotonię treningową przerwiemy różnicując ćwiczenia lub trenując przed telewizorem bądź ekranem tabletu lub smartfonu.