Test drążków do podciągania - jaki drążek wybrać do domu?

Test drążków do podciągania - jaki drążek wybrać do domu?

Spis treści

Drążek do ćwiczeń jest jednym z najprostszych i najbardziej uniwersalnych przyrządów treningowych. Wykorzystuje się go przede wszystkim w kalistenice, czyli aktywności fizycznej opartej na ćwiczeniu z własną masą ciała. Trenowanie na drążku pozwala wyrzeźbić górne partie ciała – plecy, ramiona, bicepsy oraz mięśnie brzucha. Niewątpliwą zaletą tego prostego przyrządu jest jego niewielki rozmiar, dzięki czemu z powodzeniem znajdzie zastosowanie w każdym domu, czy mieszkaniu.

Co daje podciąganie się na drążku?

Efekty treningu z użyciem drążka , związane są w dużej mierze z wybraną techniką i rodzajem ćwiczeń.

Najbardziej popularne ćwiczenia, które na nim wykonamy to:

 • różne warianty podciągania np. nachwytem, podchwytem, z gumą, z asekuracją,
 • dociąganie do drążka w pozycji stojącej,
 • podciągnięcie kolan w kierunku klatki piersiowej,
 • aktywny zwis.

Rodzaje drążków do podciągania dostępne na rynku

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów drążków do podciągania , a poszczególne typy i modele często znacznie różnią się między sobą. Wyróżniamy trzy rodzaje drążków odmiennych ze względu na rozmiar i rodzaj montażu. Są to modele:

 • Na ścianę – to jeden z najbardziej uniwersalnych typów drążków. Umożliwia wykonywanie wielu zróżnicowanych ćwiczeń z nieograniczoną przestrzenią nad drążkiem. Można go przytwierdzić do ściany oraz umieścić na drabinkach. Drążki na ścianę mają różną odległość części chwytnych od ściany.
 • Na sufit – umieszczenie drążka na suficie ogranicza wykonanie części ćwiczeń. Daje jednak nieco szersze możliwości trenowania mięśni brzucha podczas unoszenia i opuszczania nóg.
 • Rozporowe – mocuje się je w futrynie drzwi, przez co ruchy podczas ćwiczeń są nieco ograniczone, jednak niewątpliwą zaletą tego typu montażu jest brak konieczności wiercenia otworów w ścianie. Drążki rozporowe mają regulowaną długość, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swojej futryny.

Porównanie drążków do podciągania marki Hop-Sport

W ofercie Hop-Sport znajdują się wszystkie rodzaje drążków do podciągania: drążki na ścianę, na sufit oraz rozporowe . Poniżej prezentujemy przegląd wybranych modeli.

Bestsellerem marki Hop-Sport jest drążek do ściany HS-2004K , który posiada sześć możliwości chwytu. Solidna rama i konstrukcja o średnicy 25 mm, sprawiają, że wytrzymałość tego produktu wynosi aż 210 kg. Ten model świetnie sprawdzi się, gdy zależy nam, aby wykonywać podciąganie bez ograniczenia przestrzeni nad głową podczas ćwiczeń. Dodatkowo, model HS-2004K posiada takie udogodnienia jak:

 • antypoślizgowe rączki,
 • uchwyt na worek treningowy lub pasy TRX,
 • dołączone do zestawu rękawiczki ochronne.

Jeśli zależy nam z kolei na montażu produktu do sufitu i stawiamy na przede wszystkim na intensywne treningi mięśni brzucha, najlepszym wyborem będzie drążek treningowy HS-2006K . Maksymalne obciążenie produktu wynosi 150 kg. W modelu HS-2006K znajdziemy również:

 • uchwyt na worek lub pasy TRX,
 • dołączone do zestawu rękawiczki ochronne.

Kolejnym produktem, cieszącym się dużą popularnością w ofercie Hop-Sport jest drążek rozporowy regulowany . Posiada konstrukcję o średnicy 40 mm, a maksymalna waga użytkownika wynosi 150 kg. Ten model to doskonały wybór, gdy chcemy uniknąć wiercenia otworów w ścianie lub suficie. Dodatkowo model drążka rozporowego posiada:

 • trójwarstwowe obicie dla podniesienia komfortu ćwiczeń,
 • ośmiopunktowy system nacisku, co gwarantuje pewne mocowanie do futryny, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Jaki drążek do podciągania będzie odpowiedni dla mnie?

Odpowiedni drążek do podciągania to taki, który zapewni nam możliwość wykonywania wybranych przez nas ćwiczeń, a za razem będzie bezpieczny w użytkowaniu. Powinniśmy więc zwrócić uwagę nie tylko na typ drążka, ale również na jego funkcjonalność.

Przy wyborze odpowiedniego modelu drążka do ćwiczeń warto kierować się:

 • miejscem gdzie chcemy przymocować przyrząd,
 • rodzajem ćwiczeń, które będziemy wykonywać,
 • maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem przyrządu,
 • wysokością od podłogi – ważną ze względu na wzrost ćwiczącego,
 • zastosowanymi materiałami i jakością wykonania.

Podsumowanie

Ćwiczenia na drążku niosą ze sobą bardzo dużą różnorodność. Mogą stać się uzupełnieniem zróżnicowanego treningu całego ciała, albo stanowić osobną jednostkę treningową. Ćwiczyć możemy używając masy własnego ciała lub wprowadzać dodatkowe obciążenie zewnętrzne. Na drążku wykonamy trening w różnym rozstawie rąk, korzystając z opcjonalnych uchwytów, unosząc się do brody czy podciągając do góry nogi.

Wybór najlepszych ćwiczeń to kwestia indywidualnych celów treningowych oraz własnych możliwości i preferencji. Z nimi idzie w parze także odpowiednie dobranie drążka do ćwiczeń.

Autor: Izabela Pawik