Ćwiczenia na świeżym powietrzu — zalety treningu outdoor

Ćwiczenia na świeżym powietrzu — zalety treningu outdoor

Spis treści

Ćwiczenia na świeżym powietrzu — zalety treningu outdoor

Trening na świeżym powietrzu zdobywa coraz większą popularność. Stał się nie tylko modnym trendem, ale także strategicznym wyborem dla coraz większej liczby osób dbających o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Ćwiczenia outdoor, czyli na otwartej przestrzeni, oferują szereg zalet, które sprawiają, że są one coraz bardziej preferowaną formą aktywności. Od kontaktu z naturą po różnorodność terenów treningowych, ćwiczenia outdoor nie tylko dostarczają korzyści dla ciała, ale również dla umysłu. 

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się głównym zaletom treningu na świeżym powietrzu. Omówimy sposoby jak się do niego przygotować, aby czerpać maksymalne korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Podpowiemy także, z jakich akcesoriów fitness warto korzystać. Przeczytaj uważnie i rozpocznij ćwiczenia razem z nami. 

mężczyzna podczas spaceru z kijami trekkingowymi marki Hop-Sport

Dlaczego warto trenować na świeżym powietrzu?

Wykonywanie ćwiczeń na świeżym powietrzu posiada szereg korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Oto kilka kluczowych powodów, dla których warto ćwiczyć na zewnątrz:

Poprawa zdrowia fizycznego

Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja zwiększonemu pobraniu tlenu, co może prowadzić do lepszej wentylacji płuc i ulepszeniu pracy serca. Regularny trening na zewnątrz poprawia kondycję fizyczną, wzmacnia mięśnie i stawy oraz pomaga w utracie wagi.

Wzrost poziomu witaminy D

W pomieszczeniach zazwyczaj brakuje słońca. Dzięki ekspozycji na promieniowanie słoneczne, trening outdoor umożliwia organizmowi naturalną produkcję witaminy D. Odgrywa ona kluczową rolę w zdrowiu kości, układu immunologicznego oraz w regulacji nastroju. 

Wygoda i elastyczność w treningu

Aktywność na świeżym powietrzu oferuje elastyczność w planowaniu i wykonywaniu treningu. Nie jesteśmy ograniczeni godzinami otwarcia siłowni czy klubów fitness, ani potrzebą dostępu do sprzętu treningowego. Możemy ćwiczyć o dowolnej porze dnia, na różnych terenach i podejmować różnorodną aktywność, jak m.in. bieganie, jazda na rowerze, nordic walking, trening na siłowni zewnętrznej, street workout czy ćwiczenia z wykorzystaniem akcesoriów fitness.

Redukcja stresu i poprawa samopoczucia

Kontakt z naturą i aktywność fizyczna outdoor, mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu stresu oraz poprawy nastroju. Badania wykazały, że przebywanie w naturalnym środowisku obniża produkcję hormonu stresu (kortyzolu) oraz wpływa pozytywnie na psychikę, redukując objawy depresji i lęku. Poprawie ulega także jakość snu.

Dodatek do innych form treningu

Trening outdoor może stanowić urozmaicenie oraz dodatek do regularnej rutyny treningowej. Różnorodność terenów i aktywności dostępnych na zewnątrz sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Motywacja poprzez wspólnotę

Ćwicząc outdoor, stajemy się częścią sportowej społeczności. Biegacze i rowerzyści mają nawyk wzajemnego witania się i machania do siebie. W ten sposób solidaryzują się i wysyłają pozdrowienia. Pozytywna, sportowa atmosfera podnosi naszą motywację, aby dać z siebie wszystko. Treningi w terenie często wykonujemy także w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Wspólne ćwiczenia na zewnątrz mogą być więc nie tylko motywujące, ale także umożliwiają budowanie relacji i dobrą zabawę.

Darmowy dostęp, jako alternatywa dla treningu w siłowni

Trening outdoor jest darmowy i dostępny dla każdego. Nie trzeba płacić abonamentów czy członkostwa klubu. Może być to dużym ułatwieniem dla osób o ograniczonym budżecie lub tych, którzy nie chcą inwestować w drogi sprzęt treningowy.

Warto podkreślić, że trening na świeżym powietrzu może być dostosowany do różnych poziomów sprawności fizycznej i preferencji. Dzięki temu stanowi atrakcyjną opcję dla wszystkich, którzy pragną dbać o swoje zdrowie oraz kondycję w przyjemny sposób.

Trening na zewnątrz — jak się przygotować?

Przygotowanie się do treningu w terenie jest kluczowe dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa, wydajności oraz komfortu. Przed rozpoczęciem treningu outdoor podejmij następujące kroki:

 • Dobór odpowiedniego ubioru: Wybór właściwego stroju jest bardzo ważny dla komfortu i efektywności treningu na zewnątrz. Należy dostosować ubranie do warunków atmosferycznych, wybierając przewiewne i szybkoschnące materiały w ciepłe dni oraz warstwowe, termiczne ubrania w chłodniejsze dni. Równie ważne jest obuwie. Powinno ono zapewniać amortyzację, stabilność i przyczepność na różnych rodzajach terenu.
 • Plan treningowy: Przed wyjściem na trening warto zaplanować jego przebieg. Na początku wybieramy trasę lub miejsce ćwiczeń oraz rodzaj aktywności, którą będziemy wykonywać. Planujemy czas trwania, intensywność oraz szczegółowe ćwiczenia. W terenie wykonamy zarówno kardio, trening interwałowy, jak i trening siłowy. W zależności od wybranej aktywności uwzględniamy w planie różnorodność terenu i dostępność zewnętrznych siłowni lub parków kalistenicznych. 
 • Skompletowanie potrzebnego sprzętu i akcesoriów: Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, sprawdź stan sprzętu, który będziesz używać podczas treningu np. rower czy kije do nordic walking. Jeśli planujesz trening siłowy na zewnątrz, skompletuj przenośne akcesoria fitness np. matę, taśmy i gumy oporowe czy obciążniki na kostki
 • Rozgrzewka i uspokojenie organizmu po ćwiczeniach: Rozgrzewka to nieodłączny element każdych ćwiczeń. Podnosi temperaturę ciała i ma przygotować do dalszej aktywności. Nie można pomijać jej, trenując outdoor. Po treningu warto z kolei schłodzić organizm uspokajającymi ćwiczeniami i wykonać np. rozciąganie. 
 • Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia: W trakcie treningu na świeżym powietrzu organizm szybko traci płyny. Dlatego ważne jest, aby przed treningiem wypić odpowiednią ilość wody, kontynuować nawadnianie w trakcie aktywności oraz uzupełniać płyny po zakończeniu treningu. Przy dłuższych aktywnościach warto również rozważyć zastosowanie izotoników w celu uzupełnienia elektrolitów. Przepis na domowy napój izotoniczny, znajdziesz we wpisie: Czy warto sięgać po izotoniki? Przepis na domowy napój izotoniczny.
 • Ochrona przed promieniowaniem UV: Podczas treningu outdoor szczególnie ważne jest zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV. Należy stosować kremy z wysokim filtrem na odkryte części ciała oraz nosić nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz odzież ochronną z wbudowaną ochroną UV.
 • Pamięć o zasadach bezpieczeństwa: Podczas treningu outdoor ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, zarówno własnego, jak i innych osób. Należy unikać miejsc o dużym natężeniu ruchu samochodów, stosować się do sygnałów drogowych oraz zwracać uwagę na otoczenie, aby uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw.

Przygotowanie się do treningu outdoor to kluczowy element zapewnienia efektywności, bezpieczeństwa oraz satysfakcji z aktywności fizycznej. Dbałość o właściwy ubiór, plan treningowy, sprzęt, nawodnienie, ochronę przed promieniowaniem UV oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa są niezbędne, aby cieszyć się wszystkimi korzyściami tego rodzaju aktywności.

Akcesoria fitness przydatne do treningu outdoor

Zastanawiasz się jakie akcesoria zabrać ze sobą na trening siłowy w terenie? Przedstawiamy listę produktów, które warto uwzględnić podczas treningu na świeżym powietrzu:

 • Mata do ćwiczeń: Mata do ćwiczeń zapewnia stabilną i wygodną powierzchnię do wykonywania różnorodnych treningów na zewnątrz. Chroni przed wilgocią, zimnem oraz twardym podłożem, umożliwiając komfortowe i bezpieczne wykonywanie ćwiczeń, takich jak pompki, planki czy ćwiczenia na brzuch.

 • Gumy i taśmy oporowe: Gumy i taśmy oporowe są doskonałym narzędziem do treningu siłowego na świeżym powietrzu. Pozwalają one na zróżnicowanie intensywności ćwiczeń, umożliwiając pracę nad różnymi grupami mięśniowymi, w tym ramionami, plecami, nogami i brzuchem. Wykonamy z nimi np. przysiady, wykroki czy wiosłowanie. Taśmy oporowe są lekkie, łatwe do przenoszenia i nie wymagają dużo miejsca, co sprawia, że są idealnym wyborem podczas treningu outdoor.
 • Obciążniki na kostki: Obciążniki na kostki są świetnym akcesorium zarówno do treningu siłowego, jak i aerobowego na świeżym powietrzu. Można wykonywać z nimi ćwiczenia na nogi i pośladki, ale także bieganie lub nordic walking. Dodatkowe obciążenie na kostkach zwiększa intensywność treningu, poprawia wytrzymałość oraz wzmacnia mięśnie nóg i pośladków. Obciążniki na kostki są łatwe w użyciu i można je dopasować do własnych potrzeb, regulując ilość dodatkowego obciążenia.
 • Skakanka: Skakanka to proste, ale skuteczne akcesorium do treningu cardio na świeżym powietrzu. Skakanie pozwala na spalanie kalorii, poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej oraz wzmocnienie mięśni ramion, nóg i core. Skakanka jest lekka, przenośna i łatwa w użyciu, co sprawia, że można ją zabrać ze sobą wszędzie.

Dobór odpowiednich akcesoriów fitness może znacząco zwiększyć efektywność i atrakcyjność treningu na świeżym powietrzu. Dzięki nim możliwe jest zróżnicowanie ćwiczeń, rozwój różnych grup mięśniowych oraz poprawa wydajności treningowej. 

Podsumowanie

Trening na świeżym powietrzu, znany również jako outdoor to świetna alternatywa dla ćwiczeń na siłowni. Jest okazją do odkrywania nowych miejsc, łapania promieni słońca oraz cieszenia się bliskością natury, czego nigdy nie zapewnią ćwiczenia wykonywane w pomieszczeniach.

Niezależnie od tego, czy preferujesz jogging w parku, czy wolisz jeździć na rowerze, podciągać się, lub wykonywać brzuszki, wszystkie te aktywności wykonasz na zewnątrz! Dzięki nim wrócisz do formy, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, zadbasz o zdrowie, poprawisz swoją kondycję, a także wzmocnisz ciało. Jednak to nie koniec korzyści. Trening w terenie ma przewagę nad aktywnością w zamkniętych pomieszczeniach. Jeszcze bardziej redukuje stres i obniża poziom kortyzolu. Dzięki niemu można zauważyć zmiany w swoim życiu na lepsze.

Nie musisz rezygnować całkiem z ćwiczenia w pomieszczeniach. Możesz wykonywać trening outdoor jako uzupełnienie swojego planu. Daj się zainspirować i wyjdź na zewnątrz razem z Hop-Sport!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Autor: Izabela Pawik