Hip thrust — poprawna technika i efekty. Wskazówki trenera

Hip thrust — poprawna technika i efekty. Wskazówki trenera

Spis treści

Hip thrusts, czyli unoszenie bioder, to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń w siłowniach. Jego skuteczność w budowaniu silnych mięśni pośladkowych sprawia, że jest wybierane przez osoby na różnych poziomach zaawansowania. Ćwiczenie to, mimo swojej prostoty, wymaga jednak znajomości odpowiedniej techniki, by zapewnić maksymalne korzyści i uniknąć kontuzji.

W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie temu, czym jest hip thrust, jak poprawnie go wykonywać, oraz jakie korzyści przynosi regularne włączanie go do planu treningowego. Omówimy także najczęstsze błędy, które mogą obniżyć efektywność ćwiczenia oraz przeciwwskazania do jego wykonywania. Dodatkowo podpowiemy, jak można trenować hip thrust nie tylko na siłowni, ale także w warunkach domowych.

Co to jest hip thrust?

Hip thrust to ćwiczenie siłowe, które koncentruje się na wzmacnianiu mięśni pośladkowych, zwanych również mięśniami gluteus maximus. Jest to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń do kształtowania i budowania siły oraz masy mięśniowej dolnej części ciała. Szczególnie mocno zaangażowane są mięśnie pośladków, ale także inne grupy mięśniowe, takie jak mięśnie dwugłowe uda, mięśnie czworogłowe uda, mięśnie brzucha oraz mięśnie core. Podstawowy ruch w hip thrust polega na unoszeniu bioder w górę z pozycji siedzącej lub leżącej na podłodze, z oparciem pleców na ławce treningowej lub innej stabilnej powierzchni. Hip thrust zyskał na popularności dzięki swojej efektywności w poprawie wyglądu i funkcji mięśni pośladkowych oraz korzyściom dla ogólnej wydolności fizycznej.

Ćwiczenie spopularyzowane zostało przez Breta Contrerasa, znanego jako „The Glute Guy”, który jest ekspertem w dziedzinie treningu mięśni pośladkowych. Jego badania i publikacje naukowe potwierdziły, że hip thrust jest jednym z najefektywniejszych ćwiczeń na aktywację i wzmocnienie mięśni pośladkowych.

kobieta wykonująca hip thrust ze sztangą na ławeczce do ćwiczeń

Jak prawidłowo wykonywać hip thrust?

Aby poprawnie wykonać hip thrust, należy podjąć odpowiednie kroki. Zacznij od przygotowania stanowiska:

 • Ustaw ławkę do ćwiczeń tak, aby znajdowała się na stabilnej powierzchni.
 • Usiądź na podłodze, plecami do ławki, z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze.
 • Umieść sztangę lub inny rodzaj obciążenia (np. kettlebell) na biodrach. Możesz użyć podkładki lub ręcznika, aby zwiększyć higienę i komfort treningu.

W tym momencie możesz rozpocząć wykonywanie serii.

1. Pozycja wyjściowa:

 • Oprzyj górną część pleców o krawędź ławeczki.
 • Ręce mogą być rozłożone na sztandze dla stabilności lub trzymać obciążenie.

2. Ruch:

 • Napnij mięśnie pośladkowe i unieś biodra w górę tak, aby tułów i uda utworzyły linię prostą.
 • W szczytowym momencie ruchu zatrzymaj się.
 • Utrzymaj napięcie w pośladkach przez chwilę w górnej pozycji.
 • Powoli opuść biodra, kontrolując ruch, aż wrócisz do pozycji wyjściowej.
 • Wykonaj kolejne powtórzenie.

3. Oddech:

 • Wdech przy opuszczaniu bioder.
 • Wydech podczas unoszenia bioder.

Częste błędy w wykonaniu hip thrust

 • Niewłaściwa pozycja ławki: ławka treningowa powinna być stabilna i ustawiona na odpowiedniej wysokości. Zbyt wysoka lub niska ławka może wpływać na zakres ruchu i skuteczność ćwiczenia.
 • Przechylenie głowy i tułowia: głowa powinna być neutralnie ustawiona. Przechylanie jej do przodu lub do tyłu może prowadzić do napięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa.
 • Zbyt szybkie wykonywanie ruchu: zbyt dynamiczne unoszenie i opuszczanie bioder może ograniczać zaangażowanie mięśni pośladkowych i zwiększać ryzyko kontuzji.
 • Niewłaściwe ułożenie stóp: stopy powinny być ustawione na szerokość bioder, a kolana nie powinny wychodzić poza linię stóp. Niewłaściwe ułożenie stóp może zmniejszyć efektywność ćwiczenia.
 • Zbyt duże obciążenie: przesadne obciążenie może prowadzić do złej techniki i zwiększać ryzyko urazu. Lepiej jest zaczynać od mniejszych ciężarów i stopniowo je zwiększać.

Jakie efekty daje hip thrust?

Wykonując hip thrusty, możesz spodziewać się wielu pozytywnych efektów. Są to między innymi:

 • Wzmocnienie mięśni pośladkowych: hip thrust jest jednym z najbardziej efektywnych ćwiczeń na rozwój mięśni pośladkowych. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia prowadzi do zwiększenia siły i masy mięśniowej w tym obszarze.
 • Poprawa wydolności fizycznej: silniejsze pośladki przyczyniają się do poprawy ogólnej wydolności fizycznej, co przekłada się na lepsze wyniki w innych ćwiczeniach siłowych oraz w sportach wymagających dużej siły dolnej partii ciała.
 • Kształtowanie sylwetki: systematyczne wykonywanie hip thrust pomaga w kształtowaniu estetycznej sylwetki, zwłaszcza w modelowaniu i podnoszeniu pośladków.
 • Poprawa stabilności i równowagi: silne mięśnie pośladkowe odgrywają kluczową rolę w stabilizacji miednicy i kręgosłupa, co jest ważne zarówno w codziennych aktywnościach, jak i w sportach.
 • Zmniejszenie ryzyka kontuzji: wzmocnienie pośladków i mięśni dolnej partii ciała może pomóc w zapobieganiu urazom, szczególnie w obszarze dolnej części pleców i kolan.

Ławka treningowa HS-1010 Pro marki Hop-Sport

Przeciwwskazania do wykonywania hip thrust

Hip thrusty to świetne ćwiczenia, ale istnieją pewne przeciwskazania do ich wykonywania. Lepiej nie wykonuj ich gdy:

 • Masz problemy z kręgosłupem: osoby z urazami kręgosłupa lub przewlekłymi problemami w dolnej części pleców powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń hip thrust.
 • Masz kontuzje bioder: ból lub urazy w obrębie stawów biodrowych mogą być przeciwwskazaniem do wykonywania hip thrust. Zalecana jest konsultacja z fizjoterapeutą.
 • Masz ograniczoną mobilność: osoby z ograniczoną ruchomością stawów biodrowych lub kolan mogą mieć trudności z poprawnym wykonaniem ćwiczenia. W takim przypadku warto skonsultować się z trenerem lub fizjoterapeutą w celu dobrania odpowiednich modyfikacji.
 • Jesteś w ciąży: kobiety w ciąży, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, powinny unikać ćwiczeń, które wymagają unoszenia dużych ciężarów, w tym hip thrust, ze względu na ryzyko nadmiernego obciążenia miednicy i kręgosłupa.

Czy hip thrust można ćwiczyć tylko w siłowni? Niezbędne akcesoria do treningów w domu

Hip thrust można wykonywać nie tylko na siłowni, ale również w domowych warunkach. Istnieje wiele sposobów na dostosowanie ćwiczenia do możliwości treningowych w domu:

 • Ławka treningowa lub inna stabilna powierzchnia: podstawowym sprzętem potrzebnym do wykonywania hit thrustów jest ławka treningowa, która pozwala na właściwe ułożenie pleców. Przy mniejszych obciążeniach, ławkę można zastąpić na przykład stabilną kanapą.
 • Obciążenie: Do wykonania ćwiczenia przydatna będzie sztanga, hantle lub kettlebell. Jeśli jednak ich nie masz, możesz użyć nawet domowych przedmiotów takich jak np. butelki z wodą.
 • Taśmy i gumy oporowe: Taśmy i gumy oporowe są świetnym narzędziem do zwiększenia intensywności ćwiczeń w domu. Można je umieścić wokół ud, aby zwiększyć opór podczas unoszenia bioder.
 • Podłoże: Upewnij się, że ćwiczysz na stabilnej i antypoślizgowej powierzchni, aby uniknąć kontuzji. Dla komfortu warto zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń lub matę puzzle.
 • Zabezpieczenie bioder: Jeśli ćwiczysz z obciążeniem, dla własnego komfortu umieść gąbkę, ręcznik albo złożoną matę między ciężarem a biodrami. Zapobiegnie to bólowi i otarciom, które mogłoby spowodować duże obciążenie.

Podsumowanie

Regularne wykonywanie hip thrust przynosi liczne efekty, w tym wzmocnienie mięśni pośladkowych, poprawę stabilności ciała i równowagi, a także zmniejszenie ryzyka urazów. Ćwiczenie to jest wszechstronne i może być wykonywane zarówno w siłowni, jak i w warunkach domowych, przy użyciu podstawowych akcesoriów takich jak ławka, hantle czy taśmy oporowe.

Poprawne wykonanie hip thrust wymaga jednak dokładnego przestrzegania techniki, aby maksymalnie wykorzystać potencjał ćwiczenia i uniknąć kontuzji. Kluczowe elementy to odpowiednie ustawienie ławki, prawidłowe ułożenie ciała, kontrola ruchu oraz właściwe obciążenie. Korzystaj ze wskazówek naszego trenera i czerp maksymalne korzyści z tego wszechstronnego ćwiczenia!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Autor: Izabela Pawik