Jak stworzyć domową siłownię krok po kroku?

Jak stworzyć domową siłownię krok po kroku?

Spis treści

Joga w domu

Domowa siłownia – zalety

Ćwiczenia w domu są świetną alternatywą dla siłowni lub zajęć fitness. Możemy ćwiczyć tak samo intensywnie, a jednocześnie ograniczyć czas związany z wyjściem na trening poza dom. Nie musimy się pakować i jechać specjalnie na drugi koniec miasta. Ponadto, oszczędzamy środki finansowe , które wydalibyśmy na paliwo, zakup karnetu czy też dodatkowe wydatki.

Domowa siłownia to również kapitalna alternatywa dla osób, które nie lubią zatłoczonych przestrzeni i mają introwertyczny charakter. Sprzęt zakupiony na użytek własny mamy do samodzielnej dyspozycji bez obawy o kolejki, przerwy w ćwiczeniach czy tłok. Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy wykonać trening szybko i bez zbędnej zwłoki.

Tym, co przemawia na korzyść domowej siłowni jest jej wysoka higieniczność . O swoje własne sprzęty i akcesoria fitness dbamy bowiem samodzielnie, czyszcząc je cyklicznie. Na ogólnodostępnych siłowniach nie mamy pewności, w jaki sposób utrzymywana jest czystość.

Oprócz tego do zalet domowej siłowni można zaliczyć m.in.:

 • możliwość ćwiczenia o dowolnej porze dnia i nocy,
 • obecność własnej, ulubionej muzyki ,
 • niski poziom stresu ,
 • możliwość zaangażowania do treningów członków swojej rodziny i znajomych.

Domowa siłownia – jak zacząć?

Pierwszym krokiem do stworzenia swojej domowej siłowni jest wybór przestrzeni do ćwiczeń . Niedrogą, lecz dobrze wyposażoną siłownię możemy zbudować w jakimkolwiek pomieszczeniu w naszym domu. To od nas zależy, ile umieścimy w niej sprzętu i jak zaawansowane sprzęty fitness się w niej znajdą.

Najlepiej wybrać pomieszczenie, w którym łatwo jest przechowywać maszyny i akcesoria fitness . Sypialnia daje możliwość schowania sprzętów pod łóżko lub do szafy. Z kolei piwnica nadaje się do całkowitego zagospodarowania oraz wprowadzenia dużych maszyn. Tak naprawdę jednak musimy największą uwagę zwrócić na komfort innych domowników. Dlatego dobrym wyborem będą pomieszczenia odosobnione w głębi domu lub mieszkania. W wersji naprawdę budżetowej wystarczy nam kawałek podłogi w salonie czy na tarasie.

Jeśli miejsce mamy wybrane, pora ustalić nasz cel treningowy . Od niego będzie zależał wybór odpowiednich sprzętów. Inne maszyny wspierają bowiem redukcję, a inne budowanie masy mięśniowej. Warto również zwrócić uwagę na próg wejścia każdej z nich. Im bardziej skomplikowana budowa, tym trudniejsze i wymagające ćwiczenia. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, powinniśmy postawić na podstawowe modele sprzętów fitness .

Gdy określiliśmy już swój cel treningowy, warto zastanowić się nad aktywnościami, które przynoszą nam najwięcej satysfakcji . Tylko w ten sposób zakupimy sprzęt fitness, na którym rzeczywiście będziemy ćwiczyć. Szczególnie ważne będzie określenie, czy wolimy ćwiczyć z masą własnego ciała, czy z wolnymi ciężarami oraz jaki stosunek mamy do maszyn fitness np. orbitreków czy wioślarzy .

Na koniec powinniśmy przeanalizować, jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Nawet jeśli nie masz zaoszczędzonej znacznej ilości gotówki, nie musisz się niczym martwić. W sklepie internetowym Hop-Sport znajdziesz akcesoria sportowe oraz sprzęt fitness na każdą kieszeń . Kupisz u nas zarówno podstawowe akcesoria fitness dla osób początkujących, jak i zaawansowane maszyny dla prawdziwych zawodowców. Przejrzyj naszą ofertę i zobacz, co jeszcze może pojawić się w Twojej domowej siłowni!

akcesoria do treningu

Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni?

Wybór sprzętu do domowej siłowni zależy od tego, jaki trening będziemy chcieli realizować na co dzień, jak dużą przestrzenią dysponujemy oraz jaki jest nasz budżet. Warto jednak zakupić podstawowe maszyny oraz akcesoria, które są na tyle uniwersalne, iż za ich pomocą wykonamy niemal każdy trening. Do wyboru mamy:

 • sprzęt fitness – służący wykonywaniu ćwiczeń wytrzymałościowych,
 • sprzęt do treningu siłowego – służący do rozbudowy masy mięśniowej,
 • akcesoria fitness – służące do lżejszych ćwiczeń, rozgrzewki, rozciągania oraz zapewniający bezpieczeństwo podczas treningu.

Najbardziej popularnymi sprzętami fitness są: bieżnie , orbitreki oraz rowery treningowe . Wszystkie te urządzenia dostępne są w naszej ofercie i uzyskują świetne opinie konsumentów. Oprócz nich oferujemy również mniej znane sprzęty fitness , przynoszące znakomite efekty treningowe – climbery , steppery czy też wioślarze .

Oprócz urządzeń fitness dobrze jest posiadać w domowej siłowni sprzęt pomagający w budowaniu masy mięśniowej. Służą do tego wszelkiego rodzaju obciążenia: hantle , kettlebell , gryfy , wyciągi , a także akcesoria do treningu z własną masą ciała np.: drążki czy poręcze do pompek .

Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w różne rodzaje gryfów . Są one bardzo wszechstronnym sprzętem, który umożliwia wykonanie podstawowych treningów m.in. FBW. W naszej ofercie dostępne są mniejsze i większe zestawy. Najbardziej rozbudowany jest zestaw zawierający: gryf prosty 218 cm + gryf lekko i mocno łamany 120 cm + gryfy do hantli 2 x 40cm. Dzięki niemu wykonamy ćwiczenia na wszystkie partie ciała i dopasujemy obciążenie treningowe tak, aby w stu procentach wykorzystać swój potencjał. W miarę rozbudowywania domowej siłowni możemy zaopatrzyć się również w ławki treningowe i atlasy do ćwiczeń .

W treningu domowym bardzo przydatne są akcesoria zwiększające bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Są to między innymi: maty puzzle ochronne oraz rękawiczki do ćwiczeń .

Zakup wytrzymałej maty pod sprzęt pozwala zaoszczędzić sobie wielu problemów – chronią one podłogę przed zarysowaniem, a także wygłuszają hałas i drgania generowane podczas treningów.

Jeśli chcemy uniknąć odparzeń i odcisków na rękach podczas treningu siłowego, powinniśmy zaopatrzyć się w ochronne rękawiczki neoprenowe . Sprawdzają się one doskonale nawet przy bardzo intensywnych ćwiczeniach. Wewnętrzna część rękawicy neoprenowej jest dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu trzymany w nich gryf lub inne obciążenie nie wyślizguje się z dłoni. Dodatkowe otwory w rękawicach sprawią, że podczas treningu skóra może swobodnie oddychać.

Trening w domowych warunkach

Aby trening domowy był bezpieczny i efektywny, trzeba pamiętać o stosowaniu się do kilku zasad.

 1. Przygotowanie miejsce ćwiczeń –  odsunięcie wszystkich mebli, o które możemy się uderzyć, zabezpieczenie podłogi specjalną matą lub dywanikiem.
 2. Wykonywanie ćwiczeń w obuwiu sportowym , ewentualnie boso. Nigdy nie ćwiczymy w skarpetkach. Obuwie sportowe chroni stopę w przypadku upuszczenia ciężaru oraz stabilizuje nas podczas wykonywania ćwiczeń.
 3. Przerywanie wykonywania danego ćwiczenia, kiedy czujemy ból w mięśniach albo w stawach.
 4. Trenowanie zawsze w tempie dostosowanym do własnych możliwości .
 5. Dbanie o prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń.
 6. Ćwiczenie, gdy  w domu jest jeszcze inna osoba – to ona w razie potrzeby może udzielić nam pomocy lub będzie nas asekurowała.
 7. Wykonanie rozgrzewki z mobilizacją przed każdym treningiem – zwiększamy w ten sposób nasze możliwości wysiłkowe oraz poprawimy zakresy ruchomości.

Podstawą treningu w domowych warunkach powinno być przede wszystkim wykonanie kompleksowej rozgrzewki z mobilizacją. Może ona trwać ok. 20-30 minut. Do jej wykonania możemy użyć akcesoriów fitness. Przydatne mogą okazać się: taśmy i gumy do ćwiczeń , wałki i rollery fitness , piłeczki do masażu .

Szczególnie ważne są ćwiczenia mobilizacyjne, gdyż zapewniają one prawidłowy zakres ruchu w stawach. Wykonywanie ćwiczeń w niepełnym zakresie ruchu przyczynia się do powstawania problemów w rozwijaniu siły i hipertrofii mięśniowej. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia kontuzji. Mobilizacja ma za zadanie zwiększenie zakresu ruchu w stawach przed wykonaniem ćwiczenia właściwego.

Podstawową mobilizację wykonamy za pomocą rollera, wałka lub piłeczki do masażu . Dobór odpowiednich przyrządów zależy od partii ciała, względem której mamy zamiar wykonać ćwiczenia mobilizacyjne. Najczęściej przyjmują one formę uciskania, rollowania lub ugniatania mięśni oraz powięzi.

Ze względu na siedzący tryb życia, praktycznie każda osoba posiada mniejsze lub większe ograniczenia zakresu ruchu. Mobilizacja pozwala na poprawę pracy przykurczonych mięśni i zastanych stawów . Warto więc mobilizować takie partie jak: biodra, staw skokowy oraz kręgosłup.

Bieżnia Hop-Sport

Autor: Izabela Pawik