Co to jest crossfit?

Co to jest crossfit?

Spis treści

Jeżeli nudzą cię monotonne i żmudne ćwiczenia na siłowni, wypróbuj trening crossfit . Sprawdź razem z nami, na czym polega ta forma aktywności i dla kogo jest szczególnie polecana.

Crossfit - co to takiego?

Crossfit to dynamiczny i intensywny program treningowy, który łączy w sobie elementy z różnych dyscyplin sportowych, takich jak podnoszenie ciężarów, gimnastyka i fitness . Charakteryzuje się on różnorodnością ćwiczeń i dużym naciskiem na rozwijanie wszechstronności fizycznej, przez co szybko gubimy zbędne kilogramy. W treningach crossfitu wykorzystywane są różnego rodzaju sprzęty, jak hantle , kettlebells , skakanki czy drążki do podciągania .

Crossfit to program treningowy, który mogą wykonywać zarówno sportowcy, jak i osoby początkujące o dobrym stanie zdrowia. Jest to dosyć wymagający trening, w którym poziom trudności dobierany jest indywidualnie. Podczas treningu crossfit pobudzamy do pracy różne partie mięśni, w tym między innymi, angażujemy mięśnie pleców, klatki piersiowej, brzucha, rąk, nóg i pośladków . Ten rodzaj treningu szybko przynosi zauważalne rezultaty w postaci nienagannej sylwetki. Jednak trening crossfit wcale nie jest prosty, wymaga od ćwiczącego bardzo dużej determinacji i samokontroli.

Crossfit to również różnorodność ćwiczeń, tutaj nie ma miejsca na nudę i rutynę . W treningu wykorzystuje się pływanie, bieganie, przysiady ze sztangą, podnoszenie ciężarów, brzuszki, pompki, uderzanie młotem w oponę, rzut piłką lekarską i wiele innych.

Crossfit - jak ćwiczyć?

Zanim przystąpisz do treningów, zapoznaj się z podstawowymi zagadnieniami. Pamiętaj o solidnej rozgrzewce przed każdym treningiem . Skup się na dynamicznych ruchach, które przygotują mięśnie do intensywności treningu. Następnie, naucz się poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń, crossfit daje doskonałe rezultaty, ale tylko wtedy, kiedy ćwiczenia są wykonywane poprawnie. To kluczowe, aby uniknąć kontuzji i maksymalnie wykorzystać trening.

Treningi crossfit są zróżnicowane i oparte na zestawach ćwiczeń (WOD - Workout of the Day, czyli w dosłownym tłumaczeniu "Trening dnia" ). Pamiętaj, aby zachować równowagę między treningiem a regeneracją.

Prawidłowy plan treningowy crossfit obejmuje cykle 3 dni treningów , po których następuje 1 dzień odpoczynku . Codzienny intensywny trening powinien trwać przynajmniej 20 minut . Przed nim konieczna jest 15 minutowa rozgrzewka, a po nim powinniśmy zrobić jeszcze 10 minut ćwiczeń rozciągających. Każde ćwiczenie wykonywane podczas treningu powinno trwać minimum 2 minuty .

Crossfit możemy ćwiczyć zarówno pod okiem profesjonalnego trenera na siłowni, jak również możemy ćwiczyć samodzielnie w domu. Jednak w tym przypadku musimy wykazać się odpowiednią wytrwałością i motywacją do regularnych ćwiczeń. Minusem samodzielnych treningów jest także brak osoby, która będzie czuwać nad poprawnością wykonywanych przez nas ćwiczeń.

Crossfit - czy warto?

Crossfit angażuje różne grupy mięśniowe, co pomaga budować ogólną kondycję i wydolność. Intensywne treningi pozwalają osiągać szybkie rezultaty w krótkim czasie, poprawiając wydolność serca i płuc . Elementy podnoszenia ciężarów zwiększają siłę, podczas gdy ćwiczenia cardio rozwijają wytrzymałość. Ćwiczenia crossfit to także doskonały sposób na spalanie kalorii i redukcję tkanki tłuszczowej.

Efekty, na jakie możemy liczyć wykonując trening crossfitowy, to między innymi: stopniowy wzrost wytrzymałości, gibkości, siły, wydolności krążeniowo-oddechowej, szybkości, równowagi i zwinności, a także dokładności i koordynacji ruchów . Co ważne, trenując crossfit mamy możliwość ćwiczenia w różnych miejscach, także poza domem. Jest to krótkotrwały i ciekawy trening dla osób zdrowych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że podczas intensywnych i szybkich ćwiczeń rośnie ryzyko kontuzji.

Co jest lepsze crossfit czy siłownia?

Decyzja między crossfitem a siłownią to wybór, który zależy od Twoich celów, preferencji i kondycji fizycznej. Oba rodzaje treningu mają swoje zalety i różnice, które warto wziąć pod uwagę.

Ćwiczenia siłowe wykonywane na siłowni skupiają się głównie na rozwijaniu masy mięśniowej, siły i wytrzymałości. To miejsce, gdzie skupiasz się na konkretnych ćwiczeniach i zestawach powtórzeń, co pozwala na precyzyjne pracowanie nad poszczególnymi partiami ciała. Siłownia oferuje większą kontrolę nad obciążeniem i daje możliwość stopniowego zwiększania ciężarów, co jest istotne dla rozbudowy masy mięśniowej .

Crossfit to trening oparty na różnorodności ćwiczeń, które rozwijają ogólną kondycję i wydolność organizmu . To połączenie elementów podnoszenia ciężarów, gimnastyki i cardio. Crossfit stawia na intensywne, niekiedy dość skomplikowane zestawy ćwiczeń, które angażują do pracy całe ciało. Jest to świetna opcja dla tych, którzy cenią zróżnicowanie treningów.

Jeśli dążysz do zwiększenia masy mięśniowej i siły, siłownia może być lepszym wyborem. Jeśli zależy Ci na ogólnej kondycji, wytrzymałości i zróżnicowanych treningach, crossfit może być bardziej odpowiedni . Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ważne aby dostosować wybór do swoich potrzeb, celów treningowych i preferencji.

Jak połączyć crossfit z siłownią?

Łączenie crossfitu z siłownią to świetna droga do osiągnięcia spektakularnych efektów . Warto jednak podejść do tego z jasno określonym planem i umiejętnie wyważyć oba rodzaje treningu.

Zacznij od określenia celów. Dobrze zdefiniowane cele pomogą Ci dostosować intensywność i częstotliwość treningów dla osiągnięcia szybkich efektów.

Planuj dni treningowe tak, aby unikać przetrenowania. Możesz na przykład ćwiczyć crossfit 3 razy w tygodniu, a pozostałe dni przeznaczyć na siłownię . Pamiętaj o dniach przeznaczonych na regenerację , która jest absolutnie kluczowa, aby organizm odpoczął od intensywnych ćwiczeń i nabrał sił na kolejną dawkę treningów.

Dostosuj swoje ćwiczenia do potrzeb i ograniczeń ciała . Konsultacja z trenerem personalnym w siłowni może pomóc w stworzeniu spójnego planu treningowego.

Ważne jest także zrównoważone odżywianie. Wykonywaniu intensywnych ćwiczeń powinna towarzyszyć odpowiednia dieta , dostarczająca właściwą ilość białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy.

Crossfit - przeciwwskazania

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, mające problemy z układem krążenia, czy otyłością przed przystąpieniem do ćwiczeń powinny skonsultować się ze swoim lekarzem, w celu sprawdzenia, czy taka forma treningu nie będzie zbyt obciążająca dla zdrowia.

Jeżeli jednak jesteś osobą zdrową, chcesz poprawić swoją sylwetkę, wzmocnić wytrzymałość i siłę mięśni, możesz wypróbować ten rodzaj treningu . Swoje początki z crossfitem najlepiej rozpocząć na siłowni, pod okiem profesjonalnego trenera. Dopiero później, po dojściu do wprawy i wypracowaniu formy, warto kontynuować ćwiczenia crossfit w domu. Wtedy mamy już podstawową wiedzę na temat tego, jak ćwiczyć i jakich błędów nie popełniać, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę i utrzymać ją jak najdłużej.

Chcesz skompletować akcesoria do treningu crossfit ? Wejdź na stronę naszego sklepu hop-sport.pl i wybierz sprzęty dla siebie!

Autor: Redakcja Hop-Sport